Անցյալի բեռը ճնշում է Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)
Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում նախկին փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի նշանակումը շարունակում է փոթորկել հեղափոխական ու ոչ այնքան հեղափոխական զանգվածների հոգիները:
Շատերն են տարակուսում, թե ինչպե՞ս կարելի է նախկին ռեժիմի կարկառուն ներկայացուցչին վստահել մի մարզ, որը ասպատակության էր ենթարկվել Սուրիկ Խաչատրյանի՝ Լիսկայի կողմից, ով նաև ոստիկանության կույր ու համր ձևանալու արդյունքում էր դարձել այդ մարզի սարսափը:
Ու թեև Նիկոլ Փաշինյանն ու իր կողմնակիցները, վերադառնալով իրենց իսկ կողմից հռչակած ու երբեմն մոռացության մատնած «սիրո և հանդուրժողականության» կարգախոսին, փորձում են հիմնավորել այդ նշանակումը, միևնույն է կրքերը չեն հանդարտվում: Չեն հանդարտվում, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում լրիվ այլ բաներ է ասել Հունան Պողոսյանի մասին ու լրիվ այլ տեսակետ ունեցել ոստիկանական համակարգի մասին:
Համացանցում այժմ ակտիվորեն պտտեցվում է այն տեսանյութը որտեղ Փաշինյանը պատմում է, թե ինչ է արել նախկին փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը Շանթ Հարությունյանի նկատմամբ (տե՛ս կից տեսանյութը):
Մարդիկ հարց են տալիս, թե արդյոք Փաշինյանը իր ո՞ր կարծիքն է ճիշտ համարում՝ Պողոսյանը «բեսպռեդելշիկ» ոստիկա՞ն է եղել ու հետևաբար պետք է իրավական դաշտում պատասխան տա, թե՞ Պողոսյանը «Նոր Հայաստանի» հեղափոխական առաջամարտիկ է և օրինակելի պաշտոնյա:
Հարկ է նկատել, որ անցյալի բեռը բազմիցս է ճնշել ու դեռ ճնշելու է ժողովրդի վարչապետ Փաշինյանին (այս փուլում՝ ժողովրդի վարչապետի պաշտոնակատար): Վիճակը չի փրկի անգամ նրա արտաքին տեսքի փոփոխությունը. անցյալը միշտ է կառավարելու Փաշինյանի ներկան ու կանխորոշելու նրա ապագան:
Ի՞նչ իմանար սիրված պատգամավոր Փաշինյանը, որ մի օր դառնալու է սիրված վարչապետ ու ստիպված է լինելու բախվել բազմաթիվ խնդիրների: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը, որ կուտակային համակարգին դեմ արտահայտվելով հետագայում կողմ է լինելու դրան: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը, որ իր իսկ կողմից քննադատված Հունան Պողոսյանին մի օր նշանակելու է «ժողովրդի մարզպետ»: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը, որ «ժողովրդի քաղաքապետ» է նշանակելու մեկին, ով դեմ էր խոսում տրանսպորտի թանկացմանը, բայց այսօր այլ բաներ է խոսում: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը, որ արագաչափերը փակելով Երևան է գալու ու հետո պահելու է այդ արագաչափերը: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու առաջարկ ներկայացնելուց հետո դառնալու է ԵԱՏՄ-ի մոլի երկրպագու: Ի՞նչ իմանար Փաշինյանը ...
Ինչպես հայտնի է, Փաշինյանը նախկինում սիրված պոպուլիստ էր և անում էր հայտարարություններ, որոնք այսօր բումերանգի պես վերադառնում են իրեն:
Պետությունն ու իշխանությունն այնպիսի բաներ են, որոնք ստիպում են ցանկացած իշխանավորի, այսպես ասած, «շողուլի» գալ և մտնել ռացիոնալ դաշտ: Բայց դրանից հետո սկսվում են խնդիրները ու արդեն չես կարողանում բացատրություններ գտնել: Հո չե՞ս ասելու, թե ես նախկինում սխալ էի ու հիմա ճիշտ: Եթե ասես էլ, ապա մարդկանց մոտ այլ հարցեր կառաջանան:
Միշտ էլ անցյալը «քաշում» է ներկային:
Օրինակ՝ եթե Ռուսաստանում իշխանության գա «քոքված» կոմունիստը, միևնույն է մարքսիզմ-լենինիզմը չի կարող վերահռչակվել որպես դոմինանտ գաղափարախոսություն, չի կարող վերացվել մասնավոր սեփականությունը, երշիկը չի դառնա 1 ռուբլի 20 կոպեկ և չի վերականգնվի ՍՍՀՄ-ը: «Քոքված» կոմունիստը, հակառակ իր նախկին հայտարարությունների, ստիպված է լինելու հաշվի նստել իրականության հետ ու արժանանալ իր «զոմբիների» դաժան քննադատությանը, որը հետագայում վերածվելու է ատելության:
Եթե նախկինում հայտարարել ես, որ թոշակներն ու աշխատավարձերը կարելի է շատ արագ բարձրացնել, ասենք, 20 անգամ, ապա գալով իշխանության հասկանում ես, որ դա հնարավոր չէ ու ստիպված ես «կռուտիտ» լինել, որպեսզի դուրս գաս նախկին հայտարարություններիդ տակից, բայց սպասումներ ունեցողներին դա չի հետաքրքրում, քանզի իրենց կախարդական փայտիկ է խոստացվել:
Կամ եթե նախկինում հայտարարել ես, որ ովքեր իշխանության մեջ են, նրանք սրիկաներ են ու հանցագործներ, իսկ այսօր ասում ես, որ նրանք հիմնականում լավն են ու քաջալերանքի արժանի, ապա միշտ էլ քեզ կարող են հիշեցնել նախկին ասածներդ ու մնաս քո իսկ «պրիյոմի» տակ:
Հատկապես ինտերնետի դարաշրջանում ամեն ինչ խոշորացույցի տակ է ու շատ հեշտ է անցյալը հիշեցնելը:
Ջորջ Օրուելն իր «1984» անտիուտոպիայում նկարագրում էր, թե ինչպես է «Ճշմարտության նախարարությունը» ամեն օր վերաշարադրում ու կեղծում պատմությունը և վերացնում նախկինում գրածները:
Բոլոր տոտալիտար իշխանության ձգտողներն այդ բանն անում են՝ խմբագրելով ու սրբագրելով սեփական անցյալը և նոր միֆեր մատուցելով: Հիմա դա անելը մի փոքր բարդացել է և դրա մեղավորներն են Ցուկերբերգը, «Գուգլ» որոնողական համակարգ ստեղծողները, «Յութուբի» հեղինակները և մյուս հակահեղափոխական սևերը, որոնք «նագլիաբար» պահում են ամեն ինչ ու թույլ չեն տալիս սպիտակներին հանգիստ ապրել:

Груз прошлого давит на Никола Пашиняна (видео)
Назначение бывшего замглавы полиции Унана Погосяна на пост губернатора Сюникского марза продолжает будоражить души революционных и не очень масс.
Многие недоумевают, как можно вверять яркому представителю предыдущего режима марз, который подвергался набегам Сурика Хачатряна – Лиски, ставшего кошмаром Сюника в том числе потому, что полиция притворялась слепой и немой.
И хотя Никол Пашинян и его сторонники, возвращаясь к провозглашенному ими же и периодически забываемому лозунгу «любви и терпимости», пытаются обосновать данное назначение, всё равно страсти не утихают. Не утихают, потому что Никол Пашинян раньше говорил об Унане Погосяне совсем другое и имел о полицейской системе совсем иное мнение.
В Сети сейчас активно раскручивается видеозапись, на которой Пашинян рассказывает, что вытворял бывший замглавы полиции Унан Погосян в отношении Шанта Арутюняна (см. видео).
Люди задаются вопросом, какое из своих мнений Пашинян считает верным: Погосян – полицейский-беспредельщик, поэтому должен ответить в правовом поле, или Погосян – в революционном авангарде «Новой Армении» и примерный чиновник.
Нужно заметить, что груз прошлого неоднократно давил и еще будет давить на народного премьера Пашиняна (на данном этапе – и.о. народного премьера). Не исправит положение даже смена его внешнего вида: прошлое всегда будет управлять настоящим Пашиняна и предопределять его будущее.
Откуда любимому депутату Пашиняну было знать, что в один день он станет любимым премьером и будет вынужден сталкиваться с различными проблемами? Откуда Пашиняну было знать, что, высказавшись против накопительной пенсионной системы, он впоследствии будет за ее внедрение? Откуда Пашинян мог знать, что раскритикованный им же Унан Погосян в один день будет назначен «народным губернатором»? Откуда Пашиняну было знать, что он назначит «народным мэром» того, кто высказывался против подорожания транспорта, но сегодня говорит совсем другое? Откуда Пашинян мог знать, что будет идти в Ереван, заклеивая дорожные радары, но впоследствии оставит их работать и дальше? Откуда Пашиняну было знать, что после предложения выйти из ЕАЭС станет ярым сторонником организации? Откуда Пашинян мог…
Как известно, раньше Пашинян пыл любимым популистом и делал заявления, которые сегодня возвращаются к нему, подобно бумерангу.
Государство и власть заставляют любого правителя, так сказать, выбросить дурь из головы и войти в рациональное поле. Но после этого начинаются проблемы, и ты оказываешься не в состоянии найти объяснения. Не заявишь же, что раньше ошибался, а сейчас – прав. Если даже скажешь, то у людей возникнут другие вопросы.
Прошлое всегда подводит настоящее.
Например, если к власти в России придет ярый коммунист, все равно марксизм-ленинизм не сможет быть провозглашен в качестве доминирующей идеологии, частная собственность не сможет быть отменена, колбаса не станет 1 рубль 20 копеек, а СССР не восстановится. Вопреки своим прошлым заявлениям, ярый коммунист будет вынужден считаться с реальностью и удостоиться жестокой критики своих «зомби», которая впоследствии перерастет в ненависть.
Если раньше заявлял, что пенсии и зарплаты можно очень быстро повысить, скажем, раз в 20, то, придя к власти, ты поймешь, что это невозможно, и будешь пытаться выкрутиться из-под своих заявлений, но связывающих с тобой ожидания это не будет интересовать, так как им была обещана волшебная палочка.
Или если раньше заявлял, что все находящиеся во власти – сволочи и преступники, а сегодня признаешь их в основном хорошими и достойными поощрения, то тебе всегда могут напомнить предыдущие заявления, и ты останешься под своим же приемом.
В особенности в эпоху интернета всё находится под лупой, и напомнить прошлое очень легко.
Джордж Оруэлл в своей антиутопии «1984» описывал, как «Министерство правды» ежедневно переписывало и фальсифицировало историю и уничтожало написанное ранее.
Все стремящиеся к тотальной власти занимаются этим, редактируя и корректируя собственное прошлое и потчуя людей новыми мифами. Сейчас это стало более затруднительным, и виновны в этом Цукерберг, создатели «Google», авторы «YouTube» и остальные контрреволюционные черные, которые наглым образом сохраняют всё и не позволяют белым спокойно жить.