Ի՞նչ բացահայտեցին ՏԻՄ ընտրությունները
Երևանում ու մյուս համայնքներում տեղի ունեցած ընտրությունները որոշ գնահատականներ տալու և նախնական եզրահանգումներ անելու հնարավորություն են տալիս:
1.Հին իշխանությունը մերժվել է, բայց չի մերժվել հին իշխանության գործելաոճը՝ տեղական իշխանության վրա պրոյեկտել կենտրոնական իշխանության ազդեցությունը: Եթե նախկինում ՀՀԿ-ականներն էին դառնում համայնքապետեր, ապա հիմա՝ ՔՊԿ-ականները: Ամեն ինչ նույնն է ու կանխատեսելի:
2.Ընտրողների մասնակիցների քանակը ցածր է՝ միջինը 43 տոկոս, ինչը վկայում է այն մասին, որ հեղափոխական էյֆորիա կոչվածը չկա: Չեն օգնում անգամ «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երը և «Դուխո՛վ» գլխարկները:
3.Ընտրողները ցածր մասնակցություն են ցուցաբերում, քանի որ այլընտրանքային թեկնածու չկա և ընտրություններն, ըստ էության, անցնում են առանց մրցակցության:
4.Միակ քաղաքը, որտեղ իրական մրցակցություն կար իշխանության ու ոչ իշխանության թեկնածուների միջև, Կապանն էր: Մրցակցության արդյունքում արձանագրվեց բարձր մասնակցության տոկոս և նիկոլական թեկնածուն պարտվեց: Այսինքն՝ հենց որ իրական այլընտրանք հայտնվեց իշխանության թեկնածուին, ժողովուրդն իր կարծիքն ասեց: Մյուս համայնքներում դա չի եղել, քանզի իրական այլընտրանք չեն տեսել ու գերադասել են տանը մնալ, քան գնալ ընտրատեղամաս: Օրինակ՝ Երևանում չկար իրական կռիվ տվող, այլապես Կապանի արդյունքները կարող էին արձանագրվել:
Սրանք, կրկնենք, նախնական գնահատականներ են, որոնք օրինաչափության վերածվելու միտում ունեն:
Հ.Գ.: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի չէր ուզում, որպեսզի Հրազդանի քաղաքապետ ընտրվի ՔՊԿ դե յուրե ղեկավար Սասուն Միքայելյանի որդին, ով ՔՊԿ Հրազդանի կառույցի ղեկավարն է, ապա կարող ենք ասել, որ իշխանությունները պարտվել են ոչ միայն Կապանում, այլ նաև Հրազդանում:

Что выявили выборы ОМС?
Прошедшие в Ереване и остальных общинах выборы дают возможность для определенных оценок и предварительных выводов.
1. Старая власть отвергнута, но не отвергнут стиль ее работы – проецировать влияние центральной власти на местную. Если раньше руководителями общин становились РПА-евцы, то сейчас ПГД-аевцы. Всё по-старому и прогнозируемо.
2. Явка на выборах низкая – в среднем 43 процента, что свидетельствует о том, что так называемая революционная эйфория улеглась. Не помогают даже «гмп-гмп-ху» и «духовитые» кепки.
3. Избиратели проявляют низкое участие из-за отсутствия альтернативного кандидата, и выборы, по сути, проходят без конкуренции.
4. Единственным городом, где было соперничество между властным и невластным кандидатами, являлся Капан. В результате конкуренции была зафиксирована высокая явка, и николовский кандидат проиграл. То есть, как только появилась реальная альтернатива кандидату от власти, народ сказал свое слово. В других общинах этого не произошло, так как люди не увидели реальной альтернативы, и участию в голосовании предпочли остаться дома. Например, в Ереване не было реального конкурента, иначе результаты Капана могли быть зафиксированы и здесь.
Повторимся, что это предварительные оценки, которые имеют тенденцию к становлению закономерностью.
P.S. Если учесть то обстоятельство, что Никол Пашинян фактически не хотел избрания мэром Раздана сына де-юре руководителя ПГД Сасуна Микаэляна, который является главой разданской структуры ПГД, то можно сказать, что власти проиграли не только в Капане, но и в Раздане.