Ժողովրդի վարչապետն՝ ընդդեմ սյունեցիների ընտրության
Սկզբում նա բացասական գնահատեց ոչ ՔՊԿ-ական թեկնածուի հաղթանակը, հետո մտավ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթեր ու ժողովրդի հաղթանակ համարեց Կապանի նոր քաղաքապետի ընտրությունը, իսկ երեկ ԱԺ-ում նա կրկին վերադարձավ իր սկզբնական տեսակետին և Կապանում տեղի ունեցածը գնահատեց որպես հակահեղափոխության ու քրեաօլիգարխիայի հաղթանակ:
Թե ո՞րն է Փաշինյանի վերջնական կարծիքը Կապանում տեղի ունեցած ընտրությունների պահով, դժվար չէ կռահել. նա շատ ծանր է տարել պարտությունը և պատրաստվում է պայքարել իրական հեղափոխություն արած սյունեցիների ու մասնավորապես՝ կապանցիների ընտրության դեմ:
Փաստորեն ստացվում է, որ եթե ՔՊԿ-ական թեկնածուն չի հաղթում որևէ համյանքային ընտրատեղամասում, ապա դա արդեն համարվում է հակահեղափոխության հաղթանակ: Ըստ այդմ՝ հեղափոխության հաղթանակը կլինի այն դեպքում, երբ ամբողջ երկրում՝ օրենսդիր, գործադիր և ՏԻՄ մակարդակներում տոտալ ձևով իշխանության գան Նիկոլ Փաշինյանի դրածոները:
ՀՀԿ-ն նախկինում վերամբարձ նախադասություններ չէր օգտագործում, բայց անում էր նույն բանը՝ խորհրդարանից մինչև գյուղապետարան ապահովելով տոտալ ՀՀԿ-ական գերիշխանություն: Տարբերությունն այն է, որ ՀՀԿ-ն խորհրադարան էր բերում նաև «Ելք» դաշինիքի տիպի ընդդիմադիրների ու թույլ էր տալիս նրանց սրտների ուզածի չափով քննադատել իշխանությանը: Ի վերջո այնքան թույլ տվեցին, որ վերջում ամեն ինչ դուրս եկավ վերահսկողությունից ու տեղի ունեցավ հայտնի «Մերժիր Սերժինը»:
Փաշինյանը հիմա ուզում է ապահովագրվել նմանատիպ զարգացումներից (ժողովուրդն ազատ է ընտրության հարցում, եթե քվեարկում է ՔՊԿ-ի կամ անձամբ Փաշինյանի օգտին, հակառակ դեպքում դա կլինի հակահեղափոխություն, ինչը մեր օրերում սարսափելի մեղադրանք է), քանի որ ներսից է տեսել, թե ինչ կարող է լինել, եթե անգամ ձևականորեն որևէ մեկը դուրս գա վերահսկողությունից: Դա է պատճառը, որ արդեն գործող Ընտրական օրենսգիրքը, այսինքն՝ ռեյտինգային համակարգը, համարվում է լավը, մինչդեռ հեղափոխության օրերին ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը Սերժին մերժելուց հետո կարևորությամբ երկրորդ հարցն էր:
Գործող ընտրական օրենսգրքով «ժողովրդի վարչապետը» ցանկանում է խորհրդարանական ընդդիմության կարգավիճակում տեսնել ՀՀԿ-ին, իսկ իշխանության կցորդ՝ ԲՀԿ-ին: Դա է պատճառը, որ Ընտրական օրենսգիրքը փոխելու նպատակով Փաշինյանը չի դիմում «ասֆալտին փռելու» կամ ԱԺ շենքը շրջափակելու տարբերակներին: Ի դեպ, նա շատ անկեղծ ասաց այդ մասին, որ գործող օրենսգիրքն իրեն ձեռնտու է: Դա ձեռնտու է նաև ՀՀԿ-ին ու ԲՀԿ-ին: Ձեռնտու չէ մյուս բոլոր խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերին:
Հեղափոխությունը ողջունած և հեղափոխությանը աջակցած ուժերին «քցելու» կուլտուրական ձև է ռեյտինգային համակարգով արտահերթ ընտրությունների գնալը:
Փաշինյանին օդ ու ջրի պես պետք է հաջորդ խորհրդարանում ունենալ ՀՀԿ-ական ընդդիմություն, որպեսզի հեղափոխություն-հակահեղափոխություն արհեստական ու սրտաճմլիկ թեման մշտապես զբաղեցնի «հարգելի հեռուստադիտողի ու հպարտ քաղաքացու» կյանքը: Նաև այն պատճառով է ՀՀԿ-ն Փաշինյանին անհրաժեշտ հաջորդ խորհրդարանում, որպեսզի հնարավոր լինի կառավարության բոլոր ձախողումները մշտապես դուրս գրել հակահեղափոխական «բոբոյի» վրա՝ «Ի՞նչ է, ուզում եք ՀՀԿ-ն հե՞տ գա» ահասարսուռ թեմայի շրջանակներում: Ինչևէ:
Ինչ վերաբերում է Սյունիքին, ապա այն հիմա ենթարկվելու է կենտրոնական իշխանության ամենաբիրտ ճնշումներին: ՔՊԿ-ական թեկնածուի օգտին չքվեարկած կապանցիներին մեղադրանք է առաջադրվել քաղաքական ղեկավարության մակարդակով, որ նրանք քրեաօլիգարխիկ ընտրություն են կատարել: Կապանիցները գիտեն, որ դա այդպես չէ, բայց դա Փաշինյանին չի հետաքրքրում: Նրան սարսափեցնում է այն, որ Սյունիքում կան իրականում հպարտ քաղաքացիներ, և որ այնտեղ չեն աշխատում «դուխով» գլխարկների ու «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երի պարզունակ տեխնոլոգիաները:
Հ.Գ.: ԱԺ-ում ելույթ ունենալիս Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով Հունան Պողոսյանի նշանակման ու Սյունիքում նրա անելիքների մասին, նորանշանակ մարզպետին այնպիսի ֆունկցիաներ վերագրեց, որ օրենսդրորեն չի կարող ունենալ մարզպետը: Փաշինյանը Պողոսյանին փաստացի նշանակել է սյունիքյան մարզպետ, դատավոր, դատախազ, ոստիկան ու մաքսավոր: Նման ֆունկցիաներ չի ունեցել անգամ տխրահռչակ Լիսկան:
Վարչապետն ասում է, թե սեպը սեպով է ուզում հանել: Դա նշանակում է, որ Սյունիքում ոչ թե մարզպետ է նշանակվել, այլ սուպերբդեշխ: Պատմությունից հայտնի է, թե ինչ իրական նպատակ են հետապնդում և ինչով են ավարտվում նմանատիպ «հակահեղափոխական» պայքարները:

Народный премьер против выбора сюникцев
Сначала он негативно оценил победу кандидата не от партии «Гражданский догоров», затем вышел в прямой эфир в «Фейсбук» и назвал выборы нового мэра Капана победой народа, а накануне он снова вернулся к своему принципиальному мнению и оценил имевшее место в Капане как контрреволюцию и победу криминально-олигархических кругов.
Какое же из мнений Пашиняна по части выборов в Капане является окончательным, догадаться нетрудно: он очень тяжело перенес поражение, и готовится к борьбе с совершившими реальную революцию сюникцами и, в частности, выбором капанцев.
Фактически, получается, что, если кандидат от ПГД не побеждает на каком-либо местном избирательном участке, это уже считается победой контрреволюции. Получается, что победа революции будет лишь в том случае, когда к власти по всей стране на законодательном, исполнительном и уровне ОМС придут ставленники Никола Пашиняна.
Раньше РПА не использовала возвышенной риторики, но делала то же самое, обеспечивая тотальное господство РПА-евцев от парламента до сельских администраций. Разница в том, что РПА приводила в парламент оппозиционеров вроде альянса «Выход» и позволяла им вдоволь критиковать власти. В итоге настолько напозволялась, что в конце всё вышло из-под контроля, и произошло известное «Отвергни Сержа».
Пашинян сейчас хочет застраховаться от подобных развитий (народ свободен в вопросе выбора, если голосует за ПГД или лично Пашиняна, иначе это будет считаться контрреволюцией, что в наши дни является ужасным обвинением), так как изнутри видел, что может случиться, если кто-то, пусть даже формально, выйдет из-под контроля. В этом причина того, что даже действующий Избирательный кодекс, то есть рейтинговая система считается хорошей, между тем как в дни революции изменение Избирательного кодекса было вторым по значимости после свержения Сержа вопросом.
«Народный премьер» хочет видеть, согласно действующему ИК, в роли парламентской оппозиции РПА, а придатка власти – ППА. В этом причина того, что в вопросе изменения Избирательного кодекса Пашинян не обращается к вариантам по «укладыванию на асфальт» или окружению здания парламента. Кстати, он весьма искренне сказал о том, что действующий кодекс ему выгоден. Он на руку и РПА с ППА. Невыгоден он лишь остальным парламентским и внепарламентским силам.
Проведение внеочередных выборов по рейтинговой избирательной системе является культурным вариантом «кидалова» в отношении поприветствовавших и содействовавших революции сил.
Пашиняну как воздух и вода нужно получить в следующем парламенте РПА-евскую оппозицию, чтобы искусственная и душещипательная тема «революция-контрреволюция» постоянно занимала «уважаемых телезрителей и гордых граждан». РПА нужна Пашиняну в будущем парламенте также для того, чтобы можно было постоянно списывать все провалы правительства на контрреволюционную «бабайку» – в рамках «Вы что, хотите возвращения РПА?»
Что касается Сюника, то он сейчас будет подвергаться самому грубому давлению центральных властей. Проголосовавшим не за кандидата от ПГД капанцам на уровне политического руководства страны выдвинуто обвинение в том, что они сделали криминально-олигархический выбор. Капанцы знают, что это не так, но Пашиняна это не интересует. Его ужасает то, что в Сюнике есть действительно гордые граждане и не работают примитивные технологии «духовитых» кепок и «гмп-гмп-ху».
P.S. Говоря во время выступая в НС по части назначения Унана Погосяна и поставленных перед ним в Сюнике задач, Никол Пашинян приписал новоназначенному губернатору такие функции, которых он попросту не может иметь по закону. Фактически, Пашинян назначил Погосяна сюникским губернатором, судьей, прокурором, полицейским и таможенником одновременно. Подобных функций не имел даже печально известный Лиска.
Премьер заявляет, что хочет выбить клин клином. Это означает, что в Сюнике назначен не губернатор, а супербдешх. Из истории же известно, какую цель в действительности преследуют и чем завершаются подобные «контрреволюционные» борения.