Նիկոլ Փաշինյանը, Սերժ Սարգսյանը և Գագիկ Ծառուկյանն անուղղակիորեն պայմանավորվեցին
Խորհրդարանում ցածրակարգ թատրոն էր բեմադրված: Ամեն մեկն իր ֆունկցիան ուներ: Մեկը պետք է կողմ արտահայտվեր փոփոխությանը այն նույն բառերով, ինչ բառերով որ մինչև հեղափոխությունը պաշտպանում էր ռեյտինգային համակարգը: Մյուսը պետք է լալահառաչ տեքստ ասեր, երրորդը պետք է կուրծք ծեծեր, չորրորդը պետք է սրտաճմլիկ բաներ ասեր այն մասին, թե ինչպես է հերոսաբար դեմ քվեարկել Սերժ Սարգսյանի վարչապետությանը (ՀՀԿ ղեկավարի հաճախորդ լինելու կոմպլեքսը միշտ կհետապնդի այդ պիոներիկին ու նա միշտ կփորձի ապացուցել, որ ինքը մաքուր է, բայց չի ստացվի): Բոլորը կատարեցին իրենց ֆունկցիաները և գնացին տներով:
Բոցաշունչ ճառերն ու պաթետիկ ելույթներն այդ թատրոնը գավառական մակարդակի էին դարձնում: Կեղծիքն ու ցինիզմն այնքան շատ էին, որ սրտխառնոց էին առաջացնում: Դրանք եթե պատգամավոր չաշխատեն, կարող են հանգիստ նկարահանվել հայկական հեռուստասերիալներում, քանզի իրենց անմակարդակությամբ չեն զիջում հայկական սերիալներում վխտացող դերասաններից շատերին, որոնցից մեկն, ի դեպ, քաղաքական կարիերայի թռիչքաձև աճ արձանագրեց օրերս:
Նրանք, ովքեր դեմ էին քարոզում ռեյտինգային համակարգին, իրականում կողմ էին, որպեսզի ռեյտինգայինը մնա: Միակ անկեղծն այդ թատրոնում ՀՀԿ-ն էր, ավելի ճիշտ՝ այն, ինչ մնացել է ՀՀԿ-ից:
Բանն այն է, որ ՀՀԿ-ում շատ լավ գիտեն, որ հաջորդ խորհրդարանում հայտնվելու իրենց միակ շանսը ռեյտինգային ընտրակարգի պահպանումն է: ՀՀԿ-ում գիտեն ու դեմ են արտահայտվում փոփոխությանը: Իսկ ահա մյուս ուժերը՝ սկսած Նիկոլ Փաշինյանի թիմից, վերջացրած Գագիկ Ծառուկյանի թիմով, կողմ են ռեյտինգայինին, բայց ժանրի կանոններից ելնելով, ցույց են տալիս, թե իբր դեմ են, բայց ... տապալում են Ընտրական նոր օրենսգրքի քվեարկությունը:
Փաշինյանի, Սարգսյանի ու Ծառուկյանի շահերը համընկան
Փաշինյանը չի էլ թաքցնում, որ իրեն ձեռնտու է ռեյտինգային ընտրակարգը, բայց մինչև վերջ չի «բացվում», թե ինչու է ձեռնտու: Փորձենք լրացնել այդ բացը:
Ռեյտինգային ընտրակարգը ձեռնտու է Փաշինյանին, որովհետև դրա միջոցով ՔՊԿ-ն կամ «Իմ քայլը» դաշինքը խորհրդարանում կարող է քաղաքական մենաշնորհ ձևավորել, քանզի այդ ընտրակարգը կարված է իշխանության վրա՝ անկախ, թե ով է իշխանությունը: Բացի այդ՝ ռեյտինգայինը ձեռնտու է Փաշինյանին, որովհետև այդ ընտրակարգով ապագա խորհրդարանում հայտնվելու մեծ շանսեր են ստանում Գագիկ Ծառուկյանի ԲՀԿ-ն ու Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ-ն:
Փաշինյանին ձեռնտու է ապագա խորհրդարանում ունենալ ընդդիմություն՝ ի դեմս ՀՀԿ-ի, որին որպես «բոբո» ներկայացնելով՝ հնարավոր կլինի հանրային ուշադրությունը միառժամանակ զբաղեցնել ու շեղել բուն խնդիրներից: Դե իսկ ԲՀԿ-ն կցված է Փաշինյանին ճիշտ այն նույն ձևով, ինչ ձևով որ 2015-ի փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո կցվել էր Սերժ Սարգսյանին:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Փաշինյանը բավարար ջանքեր չներդրեց Ընտրական նոր օրենսգիրքն ընդունելու համար՝ կարող ենք ասել, որ ականատեսը դարձանք Նիկոլ Փաշինյանի, Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև անուղղակի պայմանավորվածությանը:
Արժե հատուկ ընդգծել, որ նոր օրենսգրքի ընդունումը տապալելով կառավարությունն անուղղակիորեն «քցեց» հեղափոխությանը ողջունած կամ աջակցած ուժերին, քանզի նրանք ռեյտինգային ընտրակարգով դժվարություններ կունենան հաջորդ խորհրդարանում հայտնվելու:
Ինչ վերաբերում է ՀՅԴ-ին, ապա Փաշինյանը կուզենա, որ այս ուժը մասնակցի ու տապալվի ԱԺ ընտրություններում, որպեսզի կարողանա հետագայում միջամտել ՀՅԴ-ի ներքին գործերին, այդ թվում՝ ղեկավար մարմնի ընտրությանը:
Ի՞նչ եղավ «ժողովրդի քվեարկության» հետ
Տեղին է հիշեցնելը, որ ապրիլյան օրերին Ընտրական օրենսգիրքը Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, այսպես ասած, ժողովրդական քվեարկության էր դրվել: Հիշեցնենք դրանք.
1. Սերժ Սարգսյանի հրաժարական,
2. «ժողովրդի վարչապետի» ընտրություն,
3. նոր ընտրական օրենսգրքի ընդունում (նորի հիմքում պետք է ընկած լիներ ռեյտինգայինից հրաժարումը և համամասնական ընտրակարգի ընդունումը), կուսակցոթյունների մասին և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխություններ,
4. երրորդ կետում նշված օրենսդրական փոփոխություններից հետո՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում:
Փաշինյանը հետևողական էր վերը նշված 4 կետերից 3-ի հարցում՝ Սարգսյանի հեռացում, վարչապետի պաշտոնի ստանձնում և արտահերթ ընտրությունների կազմակերպում, բայց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության հարցում որևէ ջանք չգործադրեց, քանզի 4 կետերից երեքի իրագործումը իր քաղաքական շահերից էր բխում, իսկ ահա մյուս կետի՝ օրենսգրքի փոփոխության իրագործումը չէր բխում իր շահերից:
Հիմա, իհարկե, հազար ու մի պատճառ կբերեն և հազար ու մի մեղավոր կներկայացնեն օրենսգրքի տապալման համար, բայց դա արդեն նախատեսված է հպարտ քաղաքացիների, այլ ոչ թե սովորական քաղաքացիների համար:
Փաստն այն է, որ երբ անձամբ Փաշինյանին ինչ-որ բան պետք է լինում, նա կոչ է անում իր կողմնակիցներին փողոց դուրս գալ, ոստիկանությանը կոչ է անում ասֆալտին փռել կամ պատին ծեփել, բայց Ընտրական օրենսգրքի ընդունման հարցում նա իրեն պահեց ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի հետ «սիրո և հանդուրժողականության» ռեժիմում: Արդյունքում՝ այն, ինչ որոշել էր «ժողովուրդը» հրապարակում, չիրագործվեց:
Կարևորը՝ «դուխո՛վ»: Գըմփ-գըմփ-հո՛ւ:
Հ.Գ.: Ընտրական նոր օրենսգրքի ստեղծմամբ զբաղվող Դանիել Իոաննիսյանը նաև Փաշինյանին է մեղադրում քվեարկության տապալման հարցում:
Մեր օրերի այս «Շվոնդերը» ծպտուն չէր հանում հոկտեմբերի 2-ին ու դրանից առաջ, երբ քարոզվում էր, որ արտահերթ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան դեկտեմբերին, բայց հիմա սկսել է քննադատել օրենսգրքի տապալումն ու մեղադրել Փաշինյանին, թե բա ինչու արտահերթ ընտրությունները գարնանը չարվեց, որ ամեն ինչ նորմալ հասցվեր:
Դանիելը երևի սեփական դեմքը փրկելու և դրսի գրանտատուներին հաշվետվություն տալու խնդիր ունի, քանզի ստացվում է, որ ժամավաճառությամբ ու թղթակերությամբ է զբաղվել այս ընթացքում:

Никол Пашинян, Серж Саргсян и Гагик Царукян косвенно договорились
В парламенте была организована дешевая постановка. Каждому была отведена своя функция. Один должен был выступить за изменения в риторике, идентичной той, с которой до революции защищал рейтинговую избирательную систему. Другой – зачитать слезливый текст, третий – клятвенно заверить в чем-то, четвертый – душещипательно рассказать о том, как героически проголосовал против премьерства Сержа Саргсяна (комплекс бытности клиентом Сержа Саргсяна всегда будет преследовать этого пионера, и он всегда будет пытаться доказать, что чист, но впустую). Все выполнили свои функции и разошлись по домам.
Пламенные речи и пафосные выступления обеспечили постановке провинциальный уровень. Фальши и цинизма было столь много, что это даже вызвало отвращение. Не работай они депутатами, спокойно могли бы сниматься в армянских телесериалах, так как своей дешевизной не уступают снимающимся там актерам, один из которых, кстати, на днях зафиксировал скачкообразный рост своей политической карьеры.
Заметим, что агитировавшие против рейтинговой избирательной системы в действительности были за ее сохранение. Единственно честной во всем этом театре была РПА, вернее – ее остатки.
Дело в том, что в РПА прекрасно знают, что их единственным шансом оказаться в следующем парламенте является сохранение рейтинговой системы. Знают, поэтому выступают против изменений. Остальные же силы, начиная с команды Никола Пашиняна и заканчивая командой Гагика Царукяна, за рейтинговую систему, но, по законам жанра, симулируют бытность против нее и проваливают голосование по новому Избирательному кодексу.
Интересы Пашиняна, Саргсяна и Царукяна совпали
Пашинян и не скрывает, что ему выгодна рейтинговая система, но не раскрывает до конца, почему. Попытаемся восполнить этот пробел.
Рейтинговая избирательная система выгодна Пашиняну, так как с ее помощью партия «Гражданский договор» или альянс «Мой шаг» может сформировать в парламенте политическую монополию. Данная система выкроена под власть, независимо от того, кто в ней находится. Кроме того, рейтинговая система выгодна Пашиняну, поскольку с ее помощью в будущем парламенте с большой вероятностью могут оказаться ППА Гагика Царукяна и РПА Сержа Саргсяна.
Пашиняну выгодно иметь в будущем парламенте оппозицию в лице РПА, преподнося которую в качестве «страшилки» можно будет определенное время занимать и отвлекать общественное внимание от непосредственных проблем. ППА же закреплена за Пашиняном точно так же, как в свое время за Сержем Саргсяном – после известных событий февраля 2015 года.
Учитывая то обстоятельство, что Пашинян не предпринял достаточных усилий для принятия нового Избирательного кодекса, можем утверждать, что стали свидетелями косвенной договоренности между Николом Пашиняном, Сержем Саргсяном и Гагиком Царукяном.
Стоит особо подчеркнуть, что, провалив принятие нового ИК, правительство опосредованно «кинуло» поприветствовавшие или поддержавшие революцию силы, так как они будут иметь проблемы с прохождением в парламент по рейтинговой системе.
Что касается АРФД, то Пашиняну хотелось бы, чтобы данная сила приняла участие в выборах НС и провалилась, дабы суметь впоследствии вмешиваться во внутренние дела партии, в том числе – в выборы ее руководящего органа.
Что стало с «народным голосованием»?
Уместно напомнить, что в дни апрельской революции Избирательный кодекс был вынесен Николом Пашиняном на так называемое народное голосование. Напомним повестку этого голосования:
1. отставка Сержа Саргсяна,
2. избрание «народного премьера»,
3. принятие нового ИК (в основе нового кодекса должны были лежать отказ от рейтинговой избирательной системы и переход на пропорциональную систему), изменения в законе о партиях и ряде других законов,
4. проведение внеочередных парламентских выборов после отмеченных в третьем пункте законодательных изменений.
Пашинян был последователен в вопросе 3-х из этих 4-х пунктов: отстранение Саргсяна, занятие премьерского кресла и организация внеочередных выборов. Однако по части изменения Избирательного кодекса он не предпринял каких-либо усилий, так как реализация 3 из 4 пунктов исходила из его политических интересов, а оставшийся пункт – изменение Избирательного кодекса, не был продиктован этими интересами.
Конечно, сейчас приведут тысячу и одну причину того, почему принятие ИК провалилось, как и найдут кучу виновных, но это уже предусмотрено для гордых, а не обычных граждан страны.
Факт в следующем: когда что-либо бывает нужно лично Пашиняну, он призывает своих сторонников выйти на улицу, полицейских – уложить на асфальт или размазать по стенке, но в вопросе принятия нового Избирательного кодекса он повел себя с РПА и ППА в режиме «любви и терпимости». В результате, то, что решил «народ» на площади, не было реализовано.
Главное, «с духом». Гмп-гмп-ху!
P.S. Занимающийся созданием нового Избирательного кодекса Даниэл Иоаннисян обвиняет в провале его принятия в НС также Пашиняна.
Этот «Швондер» наших дней и словом не замолвился 2 октября и до этого, когда заявлялось о проведении внеочередных выборов в декабре, но сейчас начал критиковать провал принятия законопроекта и обвинять Пашиняна, мол, почему выборы не были назначены на весну, чтобы все можно было успеть.
По-видимому, Даниэл стоит перед проблемой отчетности перед иностранными грантодателями и спасения собственного лица, а то получается, что всё это время он был занят игрой в бирюльки и канцелярщиной.