Հեղափոխությո՞ւն, թե՞ իշխանափոխություն (տեսանյութ)
Այս տարվա գարնանը սկիզբ առած քաղաքական գործընթացները գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը դրանք որակեց որպես թավշյա, ոչ բռնի և ժողովրդական հեղափոխություն (գործընթացն սկսվեց Գյումրիի հրապարակից ու ավարտվեց Հանրապետության հրապարակում):
Ժողովուրդը դուրս եկավ փողոց, որպեսզի մերժի Սերժին (հընթացս նրան համոզեցին, որ բացի Սերժին մերժելուց, պետք է սիրի Նիկոլին):
Սերժին մերժելուց բացի կային նաև այլ կարևոր պահանջներ, որոնք ներկայացվեցին ժողովրդի անունից՝ մինչև այդ «դաբրո» ստանալով հրապարակում հավաքվածների կողմից:
Այդ պահանջներն էին՝
1. Սերժ Սարգսյանի հրաժարական,
2. Ժողովրդի վարչապետի ընտրություն ու նոր կառավարության ձևավորում,
3. Ընտրական նոր օրենսգրքի և Կուսակցությունների մասին նոր օրենքի ընդունում, որից հետո միայն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում:
Ժողովրդի անունից ներկայացված պահանջների բոլոր կետերը բավարարվեցին, բացի մեկից: Չընդունվեց Ընտրական նոր օրենսգիրքը, չփոխվեց Կուսակցությունների մասին օրենքը:
ՀՀԿ-ի համար կարված «ռեյտինգային» ընտրակարգը մնաց: Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենց համար միևնույն է, թե որ ընտրակարգով կլինեն ընտրությունները և խոստովանեց, որ «ռեյտինգայինը» ձեռնտու է իշխանությանը, այսինքն՝ իրեն:
Եթե անմիջապես իր իշխանությանը սպառնացող վտանգի դեպքում Փաշինյանն անմիջապես կոչ էր անում իր կողմնակիցներին դուրս գալ փողոց ու դնում էր սև-սպիտակի հարց, ապա Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունման հարցում նա ընդգծված հանդարտություն ցուցաբերեց, այսինքն՝ հրապարակում քվեարկված այդ մի կետի համար, մեղմ ասած, ջանքեր չգործադրեց:
Հասկանալի պատճառներով՝ ռեյտինգայինը ձեռնտու է նաև ՀՀԿ-ին ու ԲՀԿ-ին:
Փաշինյանի, Սերժի ու Ծառուկյանի շահերը ռեյտինգայինի պահպանման հարցում համընկան:
Հեղափոխությունը ողջունած կամ հեղափոխությանն աջակցած մյուս ուժերը ռեյտինգայինով «քցվում» են:
Հրապարակում հավաքվածները որոշում կայացնո՞ղ են, թե՞ օգտագործվող միջոց: Մեզ մոտ տեղի է ունեցել հեղափոխությո՞ւն, թե՞ իշխանափոխություն: Սրանք հռետորական հարցադրումներ են:

Революция или смена власти? (видео)
Возглавляющий начавшиеся весной этого года политические процессы Никол Пашинян охарактеризовал их как бархатную, ненасильственную и народную революцию (процесс начался с площади Гюмри и завершился на площади Республики в Ереване).
Народ вышел на улицу, чтобы отвергнуть Сержа (затем его убедили, что, помимо этого, нужно также полюбить Никола).
Кроме отвержения Сержа, имелись также другие важные требования, которые были выдвинуты от имени народа и которые до этого были одобрены собравшимися на площади людьми.
Этими требованиями являлись:
1. отставка Сержа Саргсяна,
2. избрание народного премьера и формирование нового правительства,
3. принятие нового Избирательного кодекса и нового закона о партиях с последующим проведением внеочередных парламентских выборов.
Все выдвинутые от имени народа требования, кроме одного, были выполнены. Не был принят новый Избирательный кодекс и не был изменен закон о партиях.
Выкроенная под РПА «рейтинговая» избирательная система осталась. Никол Пашинян заявил, что для них всё равно, при какой избирательной системе пройдут выборы, и признал, что «рейтинговая» выгодна властям, то есть ему.
Если при непосредственной угрозе своей власти Пашинян сразу же призывал своих сторонников выйти на улицу и ставил вопрос в плоскость черного и белого, то в деле принятия нового Избирательного кодекса он проявил подчеркнутое спокойствие, то есть для принятия проголосованного на площади данного пункта, мягко говоря, не предпринял никаких усилий.
По понятным причинам, рейтинговая система выгодна РПА и ППА.
Интересы Пашиняна, Саргсяна и Царукяна в вопросе сохранения рейтинговой системы совпали.
Поприветствовавшие или поддержавшие революцию остальные силы по рейтинговой остаются «кинутыми».
Собравшиеся на площади – принимающие решение или используемый инструмент? У нас произошла революция или смена власти? Это вопросы, скорее, риторические.