Հասնել և անցնել Խրյուշչովին (տեսանյութ)
Քաղաքական լոզունգները և միֆերը նպատակ ունեն մոտիվացնելու հանրությանը և դրդելու նրան որևէ գործողության:
Հարկ է նկատել, որ իշխանությունների առաջարկած լոզունգներն առանց հիմքերի ու կոնկրետ ծրագրերի նույնքան վտանգավոր են, որքան լոզունգների իսպառ բացակայությունը:
Առանց հիմնավորման լոզունգների կիրառումը կարճաժամկետում, միգուցե, արդյունավետ է, բայց միջնաժամկետում ու առավել ևս երկարաժամկետում կարող են բացասական գործընթացների հանգեցնել:
Մարդկանց մոտ լոզունգներից առաջանում են ռացիոնալ սպասումներ, բայց երբ խոստացած ապագան չի երևում, տեղի են ունենում իռացիոնալ գործընթացներ, որոնք առաջինը հարվածում են դատարկ լոզունգներ շրջանառության մեջ դնողներին:
Պայծառ կոմունիզմին սպասելիս
Սովետական միության ժամանակ համոզում էին, որ կոմունիզմ են կառուցում: Բոլշևիկների նպատակն, իհարկե, շատ ավելին էր, քան առանձին վերցրած մեկ պետության մեջ կոմունիզմ կառուցելը: Բոլշևիկյան առաջնորդների նպատակը համաշխարհային մակարդակով պրոլետարիատի հաղթանակն էր և մարքսիզմի տարածումը: Հենց որ շատ արագ համոզվեցին, որ դա միֆ է ու չի ստացվում, սկսեցին կոմունիզմ կառուցել առանձին վերցրած ՍՍՀՄ-ում: Բոլոր դժվարություններն ու դաժանություններն արդարացվում էին պայծառ կոմունիստական ապագայի կառուցման հեղափոխական նպատակահարմարությամբ:
Տոտալիտար կառավարման համակարգերի բնույթն է այդպիսին: Նրանք արդարացնում են այսօրվա դաժան կյանքը վաղվա պայծառ ապագայի կառուցման միֆով և հիմնավորում, որ պետք է ապագայի մեջ չտեղավորվողներից մաքրել այսօրը: Գնդակահարությունները, աքսորները և հետապնդումները հանուն վաղվա լավ օրվա են արվում:
Լենինից, Տրոցկուց և Ստալինից հետո արդեն ձնհալ սկսվեց ու մի փոքր թուլացավ բռնությամբ վաղվա լավ ապագա կառուցելու գործընթացը:
Ստալինի մահից ու պալատական խարդավանքներից հետո սովետական ղեկավար դարձած Խրյուշչովը նախանձում էր շվեդական սոցիալիզմին ու թաքուն երազում ամերիկյան առատության մասին (Անաստաս Միկոյանը ահագին լավ բաներ էր պատմել Խրյուշչովին իր ամերիկյան գուրծուղումից հետո): Նա ուզում էր ՍՍՀՄ-ը առաջ տանել «ցելինայով», «կուկուռուզով» և «խրյուշչովկա» անունը ստացած շենքերով: Բնականաբար դա չէր ստացվելու, բայց նպատակը դրված էր հասնել ու անցնել ԱՄՆ-ին ու լոզունգը փորձում էին կյանքի կոչել:
Խրյուշչովից հետո արդեն արագացավ ՍՍՀՄ փլուզման գործընթացը՝ մինչև այդ հասցնելով մտնել բրեժնևյան լճացման փուլ:
Սարգսյանն ու Արշակյանը VS Խրյուշչով
ՍՍՀՄ-ը փլուզվեց դատարկ լոզունգների և մասնավոր բիզնեսի բացակայության պատճառով: Ղեկավարների կողմից քարոզվող բլեֆը քանդեց այդ կայսրությունը՝ իրենց էլ հեռացնելով քաղաքական ասպարեզից:
Խրյուշչովը հավատում էր, որ կարելի է 7 տարում հասնել ու անցնել ԱՄՆ-ին և անցնելու ժամանակ թաթիկով ողջունել ամերիկացիներին:
Ի տարբերություն Խրյուշչովի՝ հետսովետական Հայաստանում քաղաքական վերնախավի ճնշող մեծամասնությունը չի հավատում իր քարոզած բլեֆներին, բայց փորձում է հավատացնել հանրությանը՝ «Էշ մի սատկի, գարուն կգա» ծրագրի շրջանակներում:
Ամենամեծ բլեֆչիներից մեկը տխրահռչակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էր, ով միջազգային կենտրոնների Հայաստան էր խոստանում կառուցել և այդ նպատակով նույնիսկ թանկարժեք ու չաշխատող բիոզուգարաններ գնեց ու գյուղացիներին Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցներով կովի պտուկների հետ ճիշտ վարվելու դասախոսություններ կարդաց:
Տ. Սարգսյանը նաև չափելի խոստումներ էր տվել, որոնցից որևէ մեկը չկատարվեց, ավելի ճիշտ՝ կատարվեց, բայց հակառակ նշանով:
Ի վերջո, հասարակության համբերության բաժակը լցվեց և Տիգրան Սարգսյանը հեռացվեց վարչապետի պաշտոնից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դասեր քաղեց Տիգրան Սարգսյանի ասածներից, արածներից ու դրանց հետևանքներից և սկսեց տալ ոչ չափելի կամ էլ՝ հեռավոր ապագային վերաբերող խոստումներ:
2008-2018թթ. ՀՀ-ից հեռացել էին ավելի քան 400 հազար հայաստանցի և արտագաղթը լուրջ խնդիր էր հռչակվել: Հասկանալի է, որ երկրի ղեկավարությունը չէր կարող այդ թեմային չանդրադառնալ, բայց նաև կոնկրետ լուծումներ չկային: Ուստի որոշում կայացվեց, որ հայտարարվի, թե ՀՀ բնակչությունը դառնալու է 4 միլիոն ... 2040 թվին: Ինչպես ասում են՝ 2040-ին ով մեռնի, ով սաղ մնա: Կարևորն այն էր, որ 4 միլիոնը լավ էր հնչում, իսկ 2040-ը հեռացնում էր հաշվետվություն տալու պարտավորությունը:
Ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացների պատճառներից մեկն էլ այն բլեֆներն էին, որ տարիներ շարունակ մատուցվում են:
Հիմա եկել է նոր իշխանություն, բայց հին ավանդույթները շարունակվում են: Այսինքն՝ տրվում են վերացական խոստումներ, իսկ որոնք որ չափելիություն են պահանջում, վերաբերում են հեռավոր ժամանակներին:
Վերացականությունը վերաբերում է երջանկության ապահովմանը:
Ասում են, որ ՀՀ հպարտ քաղաքացիները արդեն իսկ ապրում են ազատ ու երջանիկ Հայաստանում: Ճիշտ է, մի փոքր խնդիրներ ու հարցեր են առաջացել Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունից հետո, ըստ որի՝ ստացվում է, որ երջանիկ Հայաստանում 350 հազար մարդ ճռռում է, որպեսզի ապահովի 800 հազար թամբալ մարդու երջանկությունը, բայց կարևորը դա չէ:
Կարևորը «դուխով» պետք է լինել: Ու երջանիկ: Չէ՞ որ հպարտ քաղաքացիները կառավարում են ուղիղ դեմոկրատիայի միջոցով:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ թվերին ու չափելի խոստումներին, ապա ինչպես ասում են, հարիֆ չկա: Նոր կառավարությունը կոնկերտ ոչինչ չի խոստացել ծրագրով: Միակ կոնկրետությունը Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունմանն ու միայն դրանից հետո արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանն էր վերաբերում, բայց այն չիրագործվեց:
Թվերի մասով էլ ամեն ինչ նախկինի պես է, դեռ մի բան էլ՝ ավելի հեղափոխական:
Այսպես, ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարար Հակոբ Արշակյանը, ում միջոցով փետրվարն այլևս 31 օր ունի և ով հանդիսանում է ՀՀ 1-ին փոխվարչապետի կնոջ սրտի նախարարը, պնդում է, որ ՀՀ բնակչությունը դառնալու է 5 միլիոն ... 2050 թվին:
Ինչպես նկատում եք, Սերժ Սարգսյանի ասած թվերի առումով հեղափոխական փոփոխություն կա: Նախորդ իշխանությունների խոստացածի համեմատ բնակչության քանակը 1 միլիոնով հիմա ավելի է խոստացվում, բայց, իհարկե, մեզանից պահանջում են 10 տարի ավելի սպասել, քան խոստանում էր Սարգսյանը, բայց դե նա էլ 1 միլիոնով քիչ էր ասում բնակչության թիվը:
Իհարկե, իդեալականն այն կլիներ, որ ժողովրդի նախարարը խոստանար 5 միլիոն բնակչություն, բայց 2040-ին, բայց դե կարևորը գաղափարն է: Պետք է հասնել և անցնել Խրյուշչովին:

Догнать и перегнать Хрущева (видео)
Стоит заметить, что предлагаемые властями безосновательные и лишенные конкретных программ лозунги столь же опасны, сколько и полное отсутствие лозунгов.
Применение голословных лозунгов в краткосрочном плане, возможно, и эффективно, но в среднесрочном и тем более долгосрочном планах может привести к негативным процессам.
Лозунги порождают у людей рациональные ожидания, но, когда обещанное будущее не наступает, происходят иррациональные процессы, которые в первую очередь ударяют по тем, кто ввел в оборот пустые лозунги.
В ожидании светлого коммунизма
В советские годы убеждали, что строится коммунизм. Конечно же, целью большевиков было намного большее, чем построение коммунизма в отдельно взятом государстве. Большевистские лидеры хотели победы пролетариата во всем мире и распространения марксизма.
Как только немногим спустя убедились, что это миф, и ничего не получается, начали строить коммунизм в отдельно взятом СССР. Все трудности и жестокости оправдывались революционной целесообразностью построения светлого коммунистического будущего.
Таков характер систем тоталитарного правления. Они оправдывают сегодняшнюю жестокую жизнь мифом построения светлого будущего и обосновывают, что от не умещающихся в будущем нужно избавиться сегодня. Расстрелы, ссылки и преследования осуществлялись во имя хорошего завтрашнего дня.
После Ленина, Троцкого и Сталина началась оттепель, и процесс построения светлого будущего путем насилия немного ослаб.
Ставший после смерти Сталина и дворцовых интриг советским руководителем Хрущев завидовал шведскому социализму и тайно мечтал об американском изобилии (после своей американской командировки Анастас Микоян рассказал Хрущеву немало хорошего). Он хотел вырвать СССР вперед целиной, кукурузой и «хрущевками». Естественно, это не могло увенчаться успехом, но цель догнать и перегнать США была поставлена, и лозунг пытались претворить в жизнь.
После Хрущева ускорился процесс распада СССР, который до этого прошел через брежневский застой.
Саргсян и Аршакян VS Хрущев
СССР распался из-за пустых лозунгов и отсутствия частного бизнеса. Пропагандируемый руководителями блеф разрушил эту империю, сметя их с собой с политической арены.
Хрущев верил, что за 7 лет можно догнать и перегнать Америку, и, обгоняя, помахать американцам в привет.
В отличие от Хрущева, подавляющее большинство политической элиты постсоветской Армении не верит в пропагандируемые ими блефы, но пытается уверить в них общество в рамках программы «Жди у моря погоды».
Одним из самых больших блефов был премьер-министр Тигран Саркисян, который обещал построить в Армении центры международного масштаба и даже закупил с этой целью баснословно дорогие и испорченные биотуалеты и прочитал на средства Всемирного банка лекции на тему правильного обращения с коровьем выменем.
Т.Саркисян дал также измеримые обещания, ни одно из которых не было выполнено, вернее – было выполнено, но со знаком минус.
В конце чаша терпения общества переполнилась, и Тиагран Саркисян был отправлен в отставку.
Президент Серж Саргсян извлек из слов, шагов и последствий деятельности Тиграна Саркисяна уроки и начал давать неизмеримые или касающиеся далекого будущего обещания.
За 2008-2018гг. РА покинули 400 тыс. ее граждан, и эмиграция была провозглашена серьезной проблемой. Понятно, что руководство страны не могло не обратиться к этой теме, но оно не предлагало никаких конкретных решений. Поэтому было принято решение заявить, что население Армении вырастет до 4 миллионов человек к… 2040 году. Как говорится, неплохо бы еще до этого дожить. Важным было то, что 4 млн звучали красиво, а 2040 год отсрочивал обязательство отчитываться за свои обещания.
Одной из причин политических процессов мая-апреля были именно эти блефы, которыми общество потчевалось на протяжении лет.
Сейчас пришли новые власти, но старые традиции продолжаются. То есть даются абстрактные обещания, а те, которые требую измеримости, касаются далекого будущего.
Абстрактность касается обеспечения счастья.
Заявляется, что гордые граждане РА уже живут в свободной и счастливой Армении. Правда, возникли небольшие проблемы после того заявления Пашиняна, из которого вытекает, что в счастливой Армении вкалывают 350 тыс. человек, чтобы обеспечивать счастье 800 тыс. лентяев, но важно не это.
Важно быть «духовитым». И счастливым. Ведь гордые граждане управляют путем прямой демократии.
Что касается конкретных чисел и измеримых обещаний, то, как говорится, дураков нет. Новое правительство своей программой ничего конкретного не обещало. Единственной конкретикой было обещание принять новый Избирательный кодекс и лишь после этого провести внеочередные парламентские выборы, но не было сдержано и это обещание.
По части чисел тоже всё так, как и раньше. И даже больше – революционнее.
Например, министр транспорта и связи РА Акоп Аршакян, благодаря которому в феврале впредь 31 день и который является министром сердца жены первого вице-премьера РА, заверяет, что население Армении достигнет 5 миллионов … к 2050 году.
Как видите, в плане озвученных Сержем Саргсяном чисел есть революционный сдвиг. В сравнении с обещанными предыдущими властями цифрами, численность населения сейчас обещается на 1 млн человек больше. Конечно, от нас требуется подождать 10 лет дольше, чем обещал Саргсян, но ведь он-то озвучивал цифру на 1 млн меньше.
Конечно, идеальным было бы, если народный министр пообещал 5-миллионное население к 2040 году, но главное – идея. Нужно догнать и перегнать Хрущева.