Հեղափոխությունից «քծվածները»
Շուտով մեզանում հայտնվելու են հեղափոխությունից «քցվածքներ»: Այսպես ասած՝ հեղափոխական լոգոտիպում պատկերված կոշիկի տակ հայտնվածներ: Նրանց քանակը բավական շատ է լինելու:
«Քցվածներ» արդեն իսկ կան: Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրություններից հետո «քցվածների» քանակական ցուցանիշները կտրուկ աճ կարձանագրեն:
«Քցվածներին» կարելի է բաժանել մի քանի խմբի՝
1) ապրիլ-մայիսին հեղափոխությանն անկեղծորեն աջակցած, բայց Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հարթակից հեռացվածներ,
2) հեղափոխությունը ողջունած, արդյունքներից օգտվելու ներքին հույս փայփայած, բայց հետագայում «ֆուկ» եղածներ,
3) հեղափոխությանը չաջակցած, բայց հետագայում հեղափոխության «տնփեսայի» կարգավիճակի ձգտածներ, բայց այդպես էլ մերժվածներ (առանց հուշելու էլ կարելի էր գլխի ընկնել, բայց «նա վսյակի» հուշենք, որ նկատի ունենք «Լուսավոր Հայաստան» և «Հանրապետություն» կուսակցություններին. Էդմոն Մարուքյանն ու Արամ Սարգսյանը կուզենային, որ իրենց վերցնի Նիկոլ Փաշինյանը որպես «պասաժիր», բայց չվերցրեց ու իրենք ստիպված ընկան դեգերումների մեջ),
4) Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր քայլերը ողջունածներ, հակահեղափոխական ու սև չերևալու կոմպլեքսներ ունեցածներ, ժողովրդի վարչապետին քծնածներ, հեղափոխության մասին գիրք գրածներ ու Նիկոլի բոլոր նախաձեռնություններին ծափահարածներ. սրանք բոլորը հիմա «ռեյտինգային» ընտրակարգով չեն անցնելու խորհրդարան, ինչպես նաև դուրս են թռնելու քաղաքական դաշտից,
5) Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած ուժի պատգամավորական ցուցակում հայտնվելու երազանք ունեցած, բայց երազախափ եղածներ. սրանք հիմա հանգրվանում են այլ ուժերի ցուցակներում,
6) մարդիկ, որոնք մտնում են Նիկոլ Փաշինյանի նշած 800 հազար թամբալի կազմի մեջ և որոնք հույս ունեին, որ ընդամենը Նիկոլի հետ քայլելով ու «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ» անելով կարող են պատգամավոր կամ նախարար դառնալ ու չաշխատել, բայց չդարձան նախարար ու չեն դառնա պատգամավոր, քանզի դարձածների ու դարձողների մեծ մասն էլ էր Նիկոլի հետ քայլել ու «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ» արել. ինչպես ասում են՝ տեղերը սահմանափակ են:
«Քցվածների» այլ տեսակներ էլ կան, բայց հիմնականները սրանք են ու լայն հանրությանը չեն հետաքրքրում նրանց ճակատագրերը: Հետաքրքրողն այլ հարց է:

«Кинутые» революцией
Скоро у нас появятся «кинутые» революцией. Так сказать, оказавшиеся под изображенным на революционном логотипе ботинком. Количество этих людей будет довольно большим.
«Кинутые» есть уже сейчас. После выборов 9-го декабря количественные показатели «кинутых» зафиксируют резкий рост.
«Кинутых» можно разделить на несколько групп:
1) искренне поддержавших революцию в мае-апреле, но удаленных Николом Пашиняном с митинговой площадки,
2) поприветствовавших революцию и питавших надежду воспользоваться ее результатами, но оставшихся с носом,
3) не поддержавших революцию, но тщившихся получить статус ее «примаков» и оказавшихся отвергнутыми (догадаться можно было и без подсказки, но на всякий случай скажем, что речь идет о партиях «Светлая Армения» и «Республика»: Эдмон Марукян и Арам Саркисян хотели бы, чтобы Никол Пашинян взял их в качестве «пассажиров», но этого не случилось, и они пустились скитаться),
4) поприветствовавших все шаги Никола Пашиняна, страдающих комплексом невосприятия контрреволюционными и черными, заискивавших перед народным премьером, написавших о революции книгу и аплодировавших всем инициативам Никола – все они сейчас, благодаря «рейтинговой» избирательной системе, останутся за бортом парламента, а также вылетят из политического поля.
5) мечтавших о попадании в депутатский список во главе с Николом Пашиняном, но облажавшихся – сейчас они приютились в списках других сил,
6) людей, которые входят в число отмеченных Николом Пашиняном 800 тысяч лодырей и которые надеялись, что, шагая рядом с Николом и делая «гмп-гмп-ху», могут стать депутатами или министрами и не работать, но которые так и не стали министрами и не станут депутатами, поскольку большая часть уже ставших и будущих тоже шагала с Николом и делала «гмп-гмп-ху». Как говорится, места ограничены.
Есть и другие разновидности «кинутых», но основные – эти, да и широким слоям общества оставшиеся не особо интересны. Интересует же совсем другое.