Դավիթ Շահնազարյանը Նիկոլ Փաշինյանին համարում է «Մարտի 1»-ի հրահրիչ
Ինչպես հայտնի է, ՀՀԿ-ն, ավելի ճիշտ՝ ՀՀԿ-ի սերժսարգսյանական թևը (մյուսները կա՛մ անաղմուկ հեռացել են, կա՛մ հանգրվանել են Նիկոլ Փաշինյանի շրջակայքում, կա՛մ չեն մասնակցում ընտրություններին ու շուտով դուրս կգան ՀՀԿ-ից՝ ստեղծելով նոր կուսակցություն) որոշում է կայացրել մասնակցել ԱԺ արտահերթ ընտրություններին:
Որոշման կայացման նիստից հետո ՀՀԿ-ն հայտարարություն էր տարածել, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել էր որպես 2008 թվականի «Մարտի 1»-ի դեպքերի հրահրիչ:
«Ապրիլի 22-ին ՀՀ վարչապետը հանդիպեց ցույցերի կազմակերպիչ Նիկոլ Փաշինյանին: Նկատի ունենալով, որ հենց ինքը` Նիկոլ Փաշինյանն է եղել 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցած բախումների հրահրողներից մեկը, որոնց արդյունքում եղան մարդկային զոհեր, ՀՀ վարչապետը նրան հիշեցրեց իրավիճակի սրման վտանգները և իրավապահների հետ բախումների պարագայում հնարավոր հետևանքների ծանրությունը: Սակայն հանրությանը դա ներկայացվեց որպես ցուցարարների դեմ ուժ կիրառելու սպառնալիք, թեև հետագա գործողությունները, ինչպես նաև ապրիլի 22-ի հանդիպմանը նախորդած օրերին իրավապահների քայլերը հստակ ցույց տվեցին, որ իշխանությունները չունեին նման ծրագրեր և նպատակներ»,-մասնավորապես նշված էր հայտարարությունում:
Այն, որ ՀՀԿ-ն «Մարտի 1»-ի հրահրիչ է ներկայացնում Փաշինյանին, հասկանալի է, քանի որ և՛ 2008-ին, և՛ 2018-ին ՀՀԿ-ն ու Փաշինյանը բարիկադի տարբեր կողմերում էին ու են: Բայց որ Դավիթ Շահնազարյանն է համարում Փաշինյանին «Մարտի 1»-ի հրահրիչ, առնվազն հարցեր են առաջանում:
Բանն այն է, որ Դավիթ Շահնազարյանը 2008-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հետ միասին պաշտպանում էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, այսինքն՝ Փաշինյանի հետ բարիկադի հակաիշխանական հատվածում էր: Գոնե ֆորմալ առումով դա այդպես էր:
2008-ից հետո Շահնազարյանը երբևէ չի խոսել այն մասին, որ Փաշինյանը «Մարտի 1»-ի հրահրիչ է: Բայց հիմա, փաստորեն, համակարծիք է ՀՀԿ-ի հետ «Մարտի 1»-ի ու Փաշինյանի դերակատարության մասով: Եթե համակարծիք չլիներ, ապա չէր հայտնվի ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակում:

Давид Шахнарян считает Никола Пашиняна подстрекателем «1 марта»
Как известно, РПА, вернее – сержсаргсяновское крыло партии (остальные или бесшумно удалились, или приютились рядом с Николом Пашиняном, или не примут участия в выборах и скоро выйдут из РПА, создав новую партию) приняла решение участвовать во внеочередных парламентских выборах.
После заседания, на котором было принято решение, РПА распространила заявление, в котором представила Никола Пашиняна как подстрекателя событий 1 марта 2008 года.
«22 апреля премьер-министр РА встретился с организатором митингов Николом Пашиняном. Имея в виду, что именно он, Никол Пашинян, был одним из подстрекателей столкновений 1 марта 2008 года, в результате которых были человеческие жертвы, премьер РА напомнил ему об опасности обострения ситуации и тяжести возможных последствий в случае столкновений с правоохранителями. Однако общественности это было преподнесено в качестве угрозы применения силы против митингующих, хотя последующие действия, а также шаги правоохранителей в предшествовавшие встрече 22 апреля дни четко показали, что у властей не было подобных намерений и целей», – отмечается, в частности, в заявлении.
То, что РПА преподносит подстрекателем «1 марта» Пашиняна, понятно, поскольку и в 2008-ом, и в 2018-ом РПА и Пашинян находились и находятся по разные стороны баррикад. Однако то, что подстрекателем «1 марта» Пашиняна считает Давид Шахназарян, вызывает как минимум вопросы.
Дело в том, что в ходе президентских выборов 2008 года Давид Шахназарян вместе с Николом Пашиняном защищал Левона Тер-Петросяна, то есть был по одну с Пашиняном антивластную сторону баррикад. Хотя бы в формальном плане это было так.
После 2008-го Шахназарян ни разу не обмолвился о том, что Пашинян является подстрекателем «1 марта». Однако сейчас, фактически, одного с РПА мнения по части «1 марта» и роли Пашиняна в этих событиях. Не будь он одного мнения, не оказался бы в пропорциональном списке РПА.