Շուտափույթ ընտրությունները և սոդոմգոմորային ցուցակները
Նիկոլ Փաշինյանը շտապում է: Նա շտապում է միս ու արյուն տալ իր «փողոցային» իշխանությանը, որպեսզի ձերբազատվի նույն այդ «փողոցից», քանզի հասկանում է, որ «փողոցով» հեռու չես գնա (գալիս է «փողոցին» «քցելու» ժամանակը): Դրա համար էլ ընտրությունները դեկտեմբերի առաջին տասնօրյակում նշանակվեցին:
Ընտրությունները 2019-ի գարնանից 2018-ի ձմեռ տեղափոխելու որոշմանը Նիկոլ Փաշինյանին բերել էր ոչ թե Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ «Իմ քայլը» դաշինքի ստացած 80-ից ավելի տոկոսը, այլ ավագանու ընտրություններին չմասնակցողների մեծ քանակը: Ասել է թե՝ արտահերթ ընտրությունները շուտափույթ անցկացնելու համար Փաշինյանին ոգևորել էր ոչ թե հավաքած 81 տոկոսը, այլ վախեցրել չմասնակցածների 57 տոկոսը: Որոշումն, ըստ այդմ, կայացվել է ոչ թե էյֆորիայի, այլ վախի ազդեցության տակ:
Փաշինյանը շատ լավ հասկացել էր, որ ավագանու ընտրություններին չմասնակցողները այլընտրանքային ուժի ձևավորման պատվեր են ձևակերպել: Նա հասկացել է, որ ավագանու ընտրության չեկածները այլընտրանք էին փնտրել ու այդ պահին չէին գտել և մնացել էին տանը: Այլընտրանքը չէր գտնվել 2018-ի օգոստոսին, բայց կարող էր գտնվել մինչև 2019-ի մայիսը: Դա կանխելու համար Փաշինյանն առաջ ընկավ, ու ընտրությունները կլինեն դեկտեմբերին:
Ով ով է իշխանափոխությունից հետո
Դեկտեմբերի 9-ի ընտրություններին մասնակցող ու չմասնակցող քաղաքական ուժերին կարելի է բաժանել մի քանի խմբի:
1-ին խումբ՝ շուտափույթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու կողմնակիցներ և ընտրություններին մասնակցողներ («Քաղաքացիական պայմանագիր», «Սասնա ծռեր»)
2-րդ խումբ՝ շուտափույթ արտահերթ ընտրություններին ներքուստ կողմ չլինողներ, բայց արտաքուստ կամ ճարահատյալ կողմ ցույց տվողներ և «սև» չդառնալու վախից Փաշինյանին քծնողներ («Օրինաց երկիր», «Լուսավոր Հայաստան», «Հանրապետություն», «Բարգավաճ Հայաստան» և այլն),
3-րդ խումբ՝ շուտափույթ արտահերթին դեմ հանդես եկողներ, բայց արտահերթին մասնակցողներ (ՀՀԿ, ՀՅԴ),
4-րդ խումբ՝ արտահերթ ընտրություններ պահանջողներ, բայց ընտրությունները դեկտեմբերին անցակցնելուն դեմ հանդես եկողներ, քանզի չէին արվել օրենսդրական բարեփոխումները և հանրության մի մասը դեռ պատրաստ չէր գիտակցված ընտրության (այս խմբի մեջ են բազմաթիվ առողջ ուժեր, որոնք դեմ էին նախորդ իշխանությանը, ողջունել են ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցածը, բայց հասկանալի պատճառներով չեն մասնակցում արտահերթ ընտրություններին),
5-րդ խումբ՝ հեղափոխությանը կողմ հանդես եկողներ, սակայն Նիկոլ Փաշինյանին նախկին իշխանությունների հետ գործարքի գնալու մեջ մեղադրողներ ու դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունները բոյկոտողներ («Ազգային համաձայնություն», «Երկիր Ծիրանի»),
6-րդ խումբ՝ ընտրություններին օլիմպիական սկզբունքով մասնակցողներ ու ճանաչելի դառնալու նպատակ հետապնդողներ,
7-րդ խումբ՝ շուտափույթ արտահերթին կողմ լինողներ, Նիկոլ Փաշինյանին քծնողներ, բայց նեղացածի կեցվածքով ու ծիծաղելի պատճառաբանությամբ ընտրություններին չմասնակցողներ:
Քաղաքական իդիոտների վերջաբանը
Վերը նշված վերջին՝ 7-րդ խմբում գտնվող բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է՝
կա՛մ ներողություն խնդրեն հայ ժողովրդից ու դրանից հետո ինքնալուծարվեն,
կա՛մ ինքնալուծարվեն առանց ներողության,
կա՛մ հայտարարեն, որ աջակցում են Նիկոլ Փաշինյանին և կոչ են անում իրենց կողմնակիցներին քվեարկել «Իմ քայլը» դաշինքի օգտին (այդ հայտարարությունից հետո կրկին ինքնալուծարվելու պարտադիր պայմանով):
Քաղաքական իդիոտիզմ է Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր, այդ թվում՝ վիճահարույց քայլերին ծափահարելը, այդ ծափահարությունների միջոցով «աչոկ» հավաքելը, Փաշինյանին քծնելով հույս ունենալը, որ դրա արդյունքում կհայտնվես նրա գլխավորած ցուցակում, բայց «ինքնաքցվելուց» հետո նեղացածի կեցվածք ընդունելը և ընտրություններին չմասնակցելը:
Պարզապես կապիկություն է օր առաջ արտահերթ ընտրություններ պահանջելը, «սպիտակ» երևալու հաշվարկներ անելը և Փաշինյանի ցուցակում չհայտնվելուց հետո ընտրություններին չմասնակցելու «ատմազկաներ» հորինելը:
Քաղաքական պորտաբույծների տեղը աղբանոցում է:
Սերժականից նիկոլական դառնալը ընդամենը մեկ «թավշյա» իշխանափոխություն է
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրություններին մասնակցող դաշինքների ու կուսակցությունների ցուցակները սոդոմգոմորային տեսք ունեն: Ռուս մեծ գրող Լերմոնտովի բառերով ասած՝ ամեն ինչ խառնվել է իրար՝ մարդիկ, ձիերը ...
Այնպիսի մարդկանց ես այնպիսի ցուցակներում տեսնում, որ համոզվում ես՝ քաղաքականությունը հնագույն մասնագիտության հետ միասին է մտել մարդկության կյանքի մեջ: Բայց պետք է սփոփվել, որ քաղաքականությունը անբարոյականություն է դառնում միայն այն դեպքերում, երբ դրանով զբաղվում են անբարոյականները: Իսկ քաղաքականության մեջ լինում են նաև բարոյական սկզբունքներ ու դա մի օր իր տեղը կգտնի մեր քաղաքական կյանքում:
Իսկ առայժմ անհրաժեշտ է փլիսոփայորեն հետևել այս ընտրություններին՝ պատրաստվելով հաջորդ ընտրություններին, որի ժամկետները ստույգությամբ կանխորոշված չեն:

Скорейшие выборы и содомские списки
Никол Пашинян спешит. Он спешит придать плоть и кровь своей «уличной» власти, чтобы избавиться от той же «улицы», поскольку понимает, что на «улице» далеко не уедешь (настает время «кидать» «улицу»). Поэтому выборы и были назначены на первую декаду декабря.
К решению о переносе выборов с весны 2019-го на зиму 2018-го Никола Пашиняна привели не набранные альянсом «Мой шаг» в ходе выборов Совета старейшин Еревана более 80 процентов, а большое количество не принявших в выборах участие людей. То есть на скорейшее проведение внеочередных выборов Пашиняна подтолкнуло не воодушевление от полученного 81 процента, а боязнь того обстоятельства, что 57 процентов в выборах не участвовали. Иными словами, решение было принято под воздействием не эйфории, а страха.
Пашинян прекрасно понял, что не участвовавшие в муниципальных выборах спустили заказ на формирование альтернативной силы. Он понял, что не пришедшие на выборы Совета старейшин искали альтернативы, которую в данный момент не нашли, почему и остались дома. Альтернативы не было в августе 2018-го, но она могла появиться до мая 2019-го. Для предотвращения этого Пашинян не преминул назначить выборы на декабрь.
Кто есть кто после смены власти
Участвующие и не участвующие в выборах 9-го декабря политические силы можно разделить на несколько групп:
1-я группа: сторонники скорейшего проведения внеочередных выборов и участвующие в самих выборах («Гражданский договор», «Сасна црер»),
2-я группа: внутренне не поддерживающие скорейшее проведение выборов, но внешне или обреченно выступающие за них и заискивающие перед Пашиняном из опасения не стать «черными» («Оринац еркир», «Светлая Армения», «Республика», «Процветающая Армени» и др.),
3-я группа: выступающие против скорейшего проведения внеочередных выборов, но участвующие в них (РПА, АРФД),
4-я группа: требующие внеочередных выборов, но выступающие против их проведения в декабре ввиду того, что не были осуществлены законодательные изменения, и часть общества еще не готова к осознанному выбору (в эту группу входят многие здоровые силы, которые были против предыдущей власти, поприветствовали произошедшее в апреле-мае, но по понятным причинам не участвуют во внеочередных выборах),
5-я группа: сторонники революции, но обвиняющие Никола Пашиняна в сделке с предыдущими властями и бойкотирующие выборы 9-го декабря («Национальное согласие», «Еркир цирани»),
6-я группа: участвующие в выборах по олимпийскому принципу и преследующие цель приобретения известности,
7-я группа: выступающие за скорейшие внеочередные выборы, заискивающие перед Николом Пашиняном, но принявшие позу обиженных и не участвующие в выборах со смехотворной аргументацией.
Конец политических идиотов
Все находящиеся в 7-й группе политические силы должны:
либо попросить прощения у армянского народа и пойти после этого на самороспуск,
либо пойти на самороспуск без извинений,
либо заявить, что поддерживают Никола Пашиняна и призывают своих сторонников проголосовать за альянс «Мой шаг» (снова с обязательным условием самороспуска после данного заявления).
Политическим идиотизмом является аплодирование всем, в том числе спорным шагам Никола Пашиняна, набор очков посредством этих рукоплесканий, надежда на попадание в возглавляемый Пашиняном список посредством заискивания перед ним, но занятие позы обиженных и неучастие в выборах после «самокидалова».
Попросту комично требовать скорейшего проведения внеочередных выборов, делать расчеты на позиционирование «белым» и искать затем отмазки для своего неучастия в выборах после того, как не попал в список Пашиняна.
Место политическим тунеядцам на свалке.
От бытности сержевским до становления николовским – одна «бархатная» смена власти
Списки участвующих в выборах 9-го декабря партий и альянсов – настоящее скопище содомии. Говоря словами Лермонтова, смешались в кучу люди, кони
Некоторых людей видишь в таких списках, что убеждаешься – политика вошла в жизнь человечества вместе с древнейшей профессией. Но утешить себя можно тем, что политика становится аморальной лишь тогда, когда ею занимаются аморальные. В политике бывают также моральные принципы, и в один день они найдут место также в нашей политической жизни.
Пока же нужно по-филосовски возвышенно следить этими выборами, готовясь уже к следующим, точные сроки которых не предопределены.