Ցուցակային լյուստրացիա (ո՞վ է ուզում դառնալ պատգամավոր)
ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններն ու դաշինքները կամա թե ակամա յուրօրինակ լյուստրացիա են իրականացրել: Նրանք դա արել են ԿԸՀ ներկայացրած իրենց ցուցակների միջոցով:
Պատգամավորական ցուցակները բացահայտում են, թե ով ով է եղել անցած տարիների ընթացքում ու նաև հիմա: Ով է կեղծավոր, ով է ծախված, ով է սկզբունքային, ով է քամելեոն, ով է «առնետ», ով է «կոնյունկտուրշիկ», ով է հարված պահող, ով է պատեհապաշտ, ով է վախկոտ, ով է կանգուն, ով է անցողիկ, ով է «պռաշլյակ» և այդպես շարունակ:
Տարբեր կուսակցությունների ու դաշինքների ցուցակներում տեսնում ենք մարդկանց, որոնք հարցեր են առաջացնում, բայց առավելապես հռետորական բնույթի, քանզի գոնե մեզ համար ամեն ինչ հստակ երևում էր «էն գլխից»:
Օրինակ՝ հարց է առաջանում, թե ի՞նչ գործ ունի այս կամ այն լրագրողը և խմբագիրը մի ցուցակում, երբ տարիներ ու նույնիսկ ամիսներ առաջ այդ ցուցակի լիդերի դեմ է գրել ու խմբագրել: Նույնիսկ հիմա են այդ մարդիկ շարունակում նախկին իշխանության հետ խաղեր տալ, բայց հայտնվել են հեղափոխականների ցուցակում:
Ի՞նչ գործ ունի քաղհասարակություն կոչվածի այս կամ այն ներկայացուցիչը այդ մարդկանց գործունեության ուղղությանը գաղափարապես հակասող քաղաքական ուժի ցուցակում:
Ինչպե՞ս է ստացվել մի կողմից հայ-ադրբեջանական ու հայ-թուրքական մերձեցման և Ղարաբաղի հարցում տարածքային զիջումների կողմնակցի, իսկ մյուս կողմից՝ Ադրբեջանից ու Թուրքիայից հող պահանջողների և հող գրավել պատրաստվողների համագործակցությունը: Ծովից ծով Հայաստանն ու լճից լիճ Հայաստանը, փաստորեն, կարող են հայտնվել միևնույն ցուցակում:
Ցուցակային լյուստրացիան հետաքրքիր է նաև այլ տեսանկյունից:
Դատելով ամենից՝ սերժականից նիկոլական դառնալը կես քայլ է: Կես քայլ է նաև արագ կերպարանափոխությունը՝ ընդդիմադիր հռետորաբանությունից դեպի տխրահռչակ կարենավագյանների հռետորաբանությանն անցնելը: Անգամ Աշոտյանն է հուշում, որ պետք չէ իրենց սխալները, գոռոզամտությունը և մեծ-մեծ խոսալը կրկնել, բայց ոչ մեկ նրանց չի լսում՝ Նիկոլ Փաշինյանին դարձնելով կռապաշտության օբյեկտ, ինչը հուշում է, որ Փաշինյանին սպասում են ծանր ժամանակներ, որովհետև իրեն քծնողները զրո արժեք են ներկայացնում ու պարազիտի պես մսխում են հանրային վստահության փաշինյանական կապիտալը:

Списочная люстрация (кто хочет стать депутатом?)
Участвующие во внеочередных выборах НС партии и альянсы, волей-неволей, провели своеобразную люстрацию. Сделали они это посредством представленных в Центризбирком списков.
Депутатские списки раскрывают, кто кем был в прошедшие годы и кем является сейчас. Кто – фальсификатор, кто – продажен, кто – принципиален, кто – хамелеон, кто – «крыса», кто – конъюнктурщик, кто – держащий удар, кто – приспособленец, кто – трус, кто – стоек, кто – недолговечен, кто – «прошляк» и т.д.
В списках разных партий и альянсов встречаются люди, присутствие которых в них вызывает вопросы, но преимущественно риторические, поскольку хотя бы для нас всё было очевидно с самого начала.
Например, возникает вопрос: что делает тот или иной журналист или редактор в списке, лидер которого был антигероем писавшихся и редактировавшихся ими статей годами или даже несколькими месяцами ранее?
Что делает тот или иной представитель так называемого гражданского общества в списке политической силы, которая идеологически противоречит вектору деятельности этих людей?
Каким образом сложилось сотрудничество сторонника армяно-азербайджанского и армяно-турецкого сближения, а также территориальных уступок в вопросе Карабаха с требующими от Азербайджана и Турции территории и готовящимися взять новые земли? Фактически Армения «от моря до моря» и Армения «от озера до озера» могут оказаться в одном списке.
Списочная люстрация интересна также с другой позиции.
Судя по всему, от сержевца до николовца – полшага. Аналогичная дистанция и от оппозиционной до печально известной каренавагяновской риторики. Даже Ашотян подсказывает, что не нужно повторять их ошибок, высокомерия и велеречивости, но никто их не слышит, превращая Никола Пашиняна в объект идолопоклонства. Это, в свою очередь, подсказывает, что Пашиняна ждут тяжелые времена, так как заискивающие перед ним имеют нулевую ценность и подобно паразитам изводят пашиняновский капитал общественного доверия.