Օլիգարխիայի երկաթյա կանոնը «Քաղաքացիական պայմանագրում»
20-րդ դարասկզբում, ուսումնասիրելով սոցիալ-դեմոկրատական ու լիբերալ ուղղվածության կուսակցությունները, գերմանացի սոցիոլոգ Ռոբերտ Միխելսը հանգեց այն եզրակացության, որ արտաքուստ ժողովրդավարական լոզունգներով հանդես եկող կուսակցությունները ներքուստ ունեն խիստ ավտորիտար կառուցվածք և ձգտում են կուսակցական օլիգարխիայի՝ խմբիշխանության:
Քաղաքական էլիտաների տեսության մեջ հայտնի են Միխելսի ձևակերպումները կուսակցություններում օլիգարխիայի երկաթյա կանոնի մասին: Ցանկացած կուսակցություն և ընդհանրապես կազմակերպություն ունի իշխանական ուղղահայաց և ձգտում է ամրապնդել այդ ուղղահայացը:
Կայացած հասարակություններում և պետություններում ձգտում են առավելագույնս վերահսկելի դարձնել կուսակցությունների գործունեությունը և սոցիալիզացնել դրանք: Իսկ չկայացածներում կուսակցությունները մնում են որպես փակ, անվերահսկելի ու ֆինանսավորման առումով մութ կառույցներ: Այս օրինաչափություններն ունեն օբյեկտիվ պատճառներ ու միայն մրցակցային բիզնես միջավայրը և մասնավոր սեփականության պաշտպանության կայացած համակարգն է հնարավորություն տալիս թափանցիկ դարձնել կուսակցություններին, դրանց կառուցվածքը սարքել ներառական ու հանրայնորեն վերահսկելի: Հայաստանում այդ առումով դեռ շատ ճանապարհ կա անցնելու:
Օլիգարխիայից էլ վատ. օխլոկրատիա
Ավտորիտար և անգամ տոտալիտար կառուցվածք ունի օխլոկրատիան՝ ամբոխի իշխանությունը: Արտաքուստ այն ամենաժողովրդավարականն է թվում, քանզի լիդերը հասանելի է և գտնվում է բոլորի ուշադրության կենտրոնում՝ նա իրենցից մեկն է:
Ամբոխին դիրիժորի կողմից ներշնչվում է, որ «ժողովուրդն» է որոշում կայացնում, բայց դա բլեֆ է: Ամբոխի ինտելեկտուալ կարողությունները չեն գերազանցում տարրական դասարանում սովորողի ինտելեկտը: Հետևաբար ամբոխը չի կարող որոշումներ կայացնել: Այն կատարում է միայն հրահանգներ: Ուսուցչից ստացած հրահանգներ:
Ամբոխին խաբում են ճիշտ այնպես, ինչպես խաբում են փոքրահասակ երեխային, երբ ուզում են նրան որևէ քայլ անել տալ, բայց դա ներկայացնում են այնպես, որ երեխան կարծի, թե ինքն է որոշում կայացրել ու հաճույքով կատարի քայլը:
Գլուխը կորցրած ամբոխը
Ամբոխների տեսակներն ու վարքաբանությունն ուսումնասիրող Նոբելյան մրցանակակիր Էլիաս Կանետտին պնդում էր, որ ամբոխին միշտ պետք է դիտարկել որպես մեկ միասնական օրգանիզմ, որը իր բնությամբ ձգտում է ավտորիտարիզմի ու վոժդիզմի:
Ամբոխն, ըստ նրա, ունի բազում ձեռքեր, բազում ոտքեր, բազում աչքեր, բայց ընդամենը մեկ գլուխ, որն ամբոխինը չէ (այստեղից էլ «գլուխը կորցրած ամբոխ» ձևակերպումը): Գլուխը ամբոխի լիդերն է, որը ստիպում է ամբոխին շարժել իր բազում ոտքերն ու ձեռքերը, բայց ոչ միտքը, քանզի ամբոխի մոտ միտքը շարժող մարմնի մասը բացակայում է:
Ամբոխի միջոցով իշխանության ձևավորումը, ըստ սահմանման, չի կարող լինել ժողովրդավարական, քանզի կուռք-ամբոխ հարաբերությունները ենթադրում են ենթարկեցում-հպատակում մոդել:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» սուպերօլիգարխացումը
Վերևում արդեն նշեցինք, որ ըստ Միխելսի կանոնի՝ կուսակցություններում գործում է օլիգարխիայի երկաթյա կանոնը: Կուսակցություններում շատերը լինում են հավասար, իսկ ոմանք՝ ավելի՛ հավասար, քան մյուսները:
«Սուպերհավասարների» կուսակցություն է դառնում ամբոխի աջակցությամբ ու վոժդիզմի հիմքով կառուցվողը:
Մինչև այս տարվա «թավշյա» գործընթացները «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը թույլ էր բոլոր առումներով և այդ իսկ պատճառով որոշ չափով ուներ ներքին ժողովրդավարություն: Ապրիլ-մայիսից հետո բնական էր, որ այդ կառույցը ձգտելու է օլիգարխացման, քանզի չկայացած քաղաքական համակարգով երկրներում անշեղորեն գործում է Միխելսի սկզբունքը:
«Քաղաքացիական պայմանագիրը» ձգտում է կուսակցական օլիգարխացման և դեկտեմբերի 9-ին ամբողջական իշխանություն վերցնելուց հետո դառնալու է սուպերօլիգարխիկ՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
Այդ կուսակցությունն օրերս լքած անդամը՝ Գևորգ Աճեմյանը, ով ֆեյսբուքյան էջում պատմել էր, թե ինչպիսի բարքեր են տիրում ՔՊԿ-ի ներսում, հաստատել է Միխելսի կանոնը:
Ակնհայտ է, որ քաղաքական ու քաղաքացիական ինստիտուտների չկայացածության, հակակշիռների բացակայության, հանրային իմունիտետի թուլության և հանրության լայն շրջանակների իրավաքաղաքական ցածր գիտակցության պայմաններում «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ իր ավտորիտար դրսևորումներով, շատ արագ կգերազանցի նախորդ «իշխանության կուսակցությանը»՝ ՀՀԿ-ին, քանզի ունի հանրային լայն աջակցություն:
ՀՀԿ-ինը բրեժնևաչեռնենկոյական տիպի ավոտրիտարիզմ էր, որը լճացածության պատճառով զիջեց դիրքերը: ՀՀԿ-ն ու դրա լիդերը չունեին հանրային աջակցություն և ցանկության դեպքում անգամ չէին կարող այնպիսի մոդել ստեղծել, ինչպիսին որ ստեղծում է Նիկոլ Փաշինյանը: Սա այն դեպքն է, երբ վիշապին սպանողը դառնում է շատ ավելի մեծ վիշապ:
Նոր «իշխանության կուսակցությունը» աճող օրգանիզմ է և ունի ամբոխի աջակցությունը, ինչը ՔՊԿ-ին իր ձևով կնմանեցնի տոտալիտար իշխանություն ունեցող ռեժիմներին: Կռապաշտության վրա հիմնված իշխանական ու կուսակցական համակարգ կար Մուսոլինիի Իտալիայում, ֆաշիստական Գերմանիայում և բոլշևիկյան ՍՍՀՄ-ում:
ՔՊԿ-ական սուպերավտորիտարիմզը և՛ կուսակցության ներսում, և՛ պետական կառավարման ոլորտում հիմնված կլինի մեկ անձի պաշտամունքի քարոզի վրա և կձգտի տոտալիտարիզմի: Իսկ դա նշանակում է, որ Գևորգ Աճեմյանի ճակատագրին դեռ շատերն են արժանանալու ՔՊԿ-ում, բայց ոչ բոլորն են հրապարակավ արտահայտվելու այդ մասին, քանզի վախի մթնոլորտը և հոգեբանական գործոններով պայմանավորված ինքնագրաքննությունը թույլ չեն տալու դա անել:
100 տոկոսով կարելի է պնդել, որ ՔՊԿ-ն իր կուսակցական գերուղղահայաց կառուցվածքը նույնությամբ կձգտի տեղափոխել պետական համակարգ: Հենց այդ նպատակով էլ անդեմ ու ոչինչ չորոշող խորհրդարան է ձևավորվում, որպեսզի քաղաքական թատերաբեմում ունենանք մեկ մարդու դոմինանտություն: Մարդ, որը աշխատելու է վարչապետ, պատգամավոր, քաղաքապետ, մարզպետ, գյուղապետ, նախարար, դատավոր, դատախազ, քննիչ, գրաքննիչ, հավատաքննիչ: Մի խոսքով՝ կուռք:
Թե ինչի կարող է հանգեցնել ՔՊԿ-ի սուպերօլիգարխացումը և ինչով կավարտվի մեկ դերասանի թատրոնը, դժվար չէ կռահել: Հարցն այստեղ ժամկետներին ու վճարվելիք գնին է վերաբերում:

Железное правило олигархии в «Гражданском договоре»
Изучив в начале 20-го века партии социально-демократической и либеральной направленностей, немецкий социолог Роберт Михельс пришел к выводу, что внешне выступающие под демократическими лозунгами партии внутри себя имеют авторитарную структуру и стремятся к партийной олигархии – власти узкой группы лиц.
В теории политических элит известны формулировки Михельса о железном правиле олигархии внутри партий. Любая партия и организации вообще имеет вертикаль власти и стремится ее укрепить.
В состоявшихся обществах и государствах стремятся к максимальной контролируемости деятельности партий и к их социализации. В несостоявшихся же партии остаются закрытыми, неконтролируемыми и темными в плане финансирования структурами. Эти закономерности имеют объективные причины, и лишь конкурентная бизнес-среда и состоявшиеся институты защиты частной собственности дают возможность сделать деятельность партий прозрачной, а их структуру – инклюзивной и подконтрольной обществу. В Армении в этом плане еще многое предстоит.
Хуже олигархии – охлократия
Авторитарной или даже тоталитарной структурой обладает охлократия – власть толпы. Внешне она кажется самой демократичной, так как лидер здесь досягаем и находится в центре всеобщего внимания – он один из них.
Дирижером толпа внушается, что решение принимается «народом», но это блеф. Интеллектуальные способности толпы не превышают интеллекта ученика младших классов. Следовательно, толпа не может принимать решения. Она лишь выполнят распоряжения. Полученные от учителя указания.
Толпу обманывают точно так же, как маленького ребенка, когда хотят добиться от последнего определенного действия, но таким образом, чтобы ребенок считал, что решение было принято им самим, и он с удовольствием сделал этот шаг.
Потерявшая голову толпа
Изучавший разновидности и поведение толпы Нобелевский лауреат Элиас Канетти утверждал, что толпу всегда нужно рассматривать как целостный организм, который по своей природе стремится к авторитаризму и вождизму.
У толпы, согласно ему, есть множество рук, ног и глаз, но одна голова, которая ей не принадлежит (отсюда и формулировка – «потерявшая голову толпа»). Голова – это лидер толпы, который заставляет двигаться множество ног и рук, но не мысль, так как у толпы отсутствует движущая мысль часть тела.
Формирование власти посредством толпы не может быть демократичным по определению, поскольку отношения кумир-толпа подразумевают модель подчинение-подвластность.
Суперолигархизация «Гражданского договора»
Мы уже отметили, что, согласно постулату Михельса, в партиях действует железное правило олигархии. В партиях многие бывают равны, а некоторые – более равными.
Строящаяся на поддержке толпы и на основе вождизма партия становится партией «суперравных».
До «бархатных» процессов этого года партия «Гражданский договор» была слаба во всех отношениях, поэтому в определенной степени обладала внутренней демократией. После апреля-мая было естественным, что данная структура будет стремиться к олигархизации, так как в странах с несостоявшейся политической системой неукоснительно действует принцип Михельса.
«Гражданский договор» стремится к партийной олигархизации, и после захвата абсолютной власти по итогам выборов 9 декабря станет суперолигархической – во главе с Николом Пашиняном.
Покинувший на днях эту партию ее член Геворг Ачемян, который на своей странице в «Facebook» рассказал о царящих внутри ПГД нравах, подтвердил правило Михельса.
Очевидно, что в условиях несостоявшихся политических и гражданских институтов, отсутствия механизма противовесов, ослабления общественного иммунитета и низкого уровня политико-правового сознания широких слоев общества «Гражданский договор» своими авторитарными проявлениями превзойдет предыдущую «партию власти» – РПА, поскольку обладает широкой общественной поддержкой.
Авторитаризм РПА был брежневско-черненковского типа, который уступил свои позиции из-за застоя. РПА и ее лидер не обладали общественной поддержкой, и даже при желании не могли создать такой модели, которую строит Никол Пашинян. Это тот случай, когда убивший дракона становится еще большим драконом.
Новая «партия власти» – растущий организм, который обладает поддержкой общества, что по-своему отождествит ПГД с обладающими тоталитарной властью режимами. Основанная на идолопоклонстве властная и партийная системы были в Италии Муссолини, фашистской Германии и большевистском СССР.
Суперавторитаризм ПГД и внутри партии, и в сфере государственного управления будет основан на пропаганде культа одной личности и будет стремиться к тоталитаризму. Это, в свою очередь, означает, что участи Геворга Ачемяна в ПГД удостоятся еще многие, но не все будут публично высказываться об этом, поскольку этого не позволят атмосфера страха и обусловленная психологическими факторами самоцензура.
Можно со 100-процентной уверенностью утверждать, что ПГД попытается перенести супервертикальную структуру партии в государственную систему. Именно с этой целью и формируется безликий и ничего не решающий парламент, чтобы обеспечить на политической арене доминирование одного человека. Человека, который будет работать премьером, депутатом, мэром, губернатором, сельским главой, министром, судьей, следователем, цензором, инквизитором... Словом, кумиром.
К чему же может привести суперолигархизация ПГД и чем завершится театр одного актера, догадаться нетрудно. Вопрос здесь касается сроков и цены, которую придется заплатить.