Նիկոլ Փաշինյանի մոտ վարչապետ դառնալուց հետո ակնհայտորեն կա դերային ճգնաժամ: Դա ինչ-որ առումով բնական պետք է համարել, քանզի հեշտ չէ շատ կարճ ժամանակահատվածում 180 աստիճանով փոխվել, բայց եթե սա երկար ձգվի, ապա խնդիրներ կառաջացնի ոչ միայն Փաշինյանի, այլ նաև Հայաստանի համար: Ի դեպ, արդեն առաջացրել է:
Փաշինյանի մոտ դերային տրանսֆորմացիայի հետ կապված խնդիրներն իրենց զգացնել են տալիս և՛ ներքին կյանքում, և՛ արտաքին:
Մենք ունենք Փաշինյան-լրագրող, Փաշինյան-միտինգավար, Փաշինյան-ընդդիմադիր, Փաշինյան-վարչապետ, Փաշինյան-պոպուլիստ, Փաշինյան-ռացիոնալիստ, Փաշինյան-հետապնդող, Փաշինյան-հետապնդվող, Փաշինյան-հեղափոխական, Փաշինյան-հակահեղափոխական, Փաշինյան-մերժող, Փաշինյան-չմերժող, Փաշինյան-կապիտալիստ, Փաշինյան-բոլշևիկ, Փաշինյան-հակաօլիգարխիստ, Փաշինյան-օլիգարխաֆիլ, Փաշինյան-բռնող, Փաշինյան-բաց թողնող, Փաշինյան-ժողովրդավար, Փաշինյան-դիկտատոր, Փաշինյան-տարածք հանձնող, Փաշինյան-ոչմիթիզհողական, Փաշինյան-ռուսատյաց, Փաշինյան-ռուսամետ և այլն:
Այս բոլոր դերերի մեջ Փաշինյանը կարող է հայտնվել նույն օրվա ընթացքում: Նա ակնհայտորեն իրեն հարմարավետ է զգում ընդդիմադիր խմբագրի ու փողոցային առաջնորդի կարգավիճակում: Կաբինետային մթնոլորտը նրան խորթ է և առաջացնում է «չար տնակի» դեմ պայքարելու ենթագիտակցական ցանկություն, ասել է թե՝ շատ հաճախ Նիկոլը դուրս է գալիս պարոն Փաշինյանի դեմ:
Փաշինյանն ակնհայտորեն չի զգում, որ «դուխով» կեպկան այլևս պետք է պահել տանը՝ որպես հիշատակ, և մտնել նոր իմիջի մեջ:
Փողկապը, կաբինետային քննարկումները, նիստերը և չինովնիկական «կենցաղը» նյարդայնացնում են նրան: «Գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-ն ավելի հոգեհարազատ է, քան, ասենք, Հարկային օրենսդրության բարեփոխումների փաթեթ քննարկելը: Ավելի հաճելի է սահմանագծում զինվորների հետ սելֆի անելը, քան երկրի անվտանգության ապահովման հարցերով մասնագիտական քննարկումներ անցկացնելը:
Երբ ընդդիմադիր ու էժանագին սենսացիաներ փնտրող թերթի խմբագիրն է չստուգված լուրերը տարածում ու դրանց հիման վրա գնահատականներ տալիս և վերլուծություններ անում, դա կարելի է հասկանալ: Բայց երբ երկրի ղեկավարն է օդում բաներ «կրակում» ու դրա հիման վրա գնահատականներ տալիս, ապա դա վտանգավոր է պետության ու հանրության համար: Բամբասանքների ու սեփական պատկերացումների հիման վրա քրեական հետապնդումներ իրականացնելն անթույլատրելի է:
Եթե նախկինում Փաշինյանը դեմ էր ԵԱՏՄ-ին ու ՀԱՊԿ-ին, ապա այժմ նա կողմ է դրանց, ինչը հասկանալի է, բայց անհասկանալի են այն քայլերը, որոնք արվում են արտաքին քաղաքական ոլորտում: Չի՛ կարելի քայլ անել, հետո նոր մտածել կամ նույնիսկ քայլ անելուց հետո չմտածել:
Չէր կարելի «Մարտի 1»-ը օգտագործել ներքաղաքական խաղերում ու դառնալ «Մարտի 1»-ի գերին՝ օգտագործված ու գերեվարված վիճակի մեջ դնելով Հայաստանին:
Չի՛ կարելի «ասֆալտին փռելու» հրաման արձակել հանրահավաքային հարթակից, հետո ներդրումների ակնկալիք ունենալ: Ո՞վ է հիմար, որ նման մթնոլորտում բիզնես զարգացնի: «Ասֆալտին փռվածներից» ո՞ր մեկը ներդրում կանի մի երկրում, որտեղ վարչապետը հրահանգներ է տալիս ԱԱԾ-ին ու ոստիկանությանը սկսել ռեյդեր և 2 ժամից իրեն զեկուցել. սա կոմպլեքսներ ու կառավարչական լուրջ խնդիրներ ունեցող մարդու վարքագիծ է:
Ինչպե՞ս կարելի է արտաքին ներդրումներ ակնկալել այն դեպքում, երբ այդ պոտենցիալ ներդրողների մոտ դժգոհում ես, որ Հայաստանում կա 800 հազար լոդր ու պարազիտ: 800 հազար լոդրի մասին կարելի է խոսել փակ կաբինետում ու փորձել ելքեր գտնել, իսկ ահա հրապարակավ չի կարելի հայտարարել մի բան, որից միայն տուժելու ես:
350 հազարին ու 800 հազարին մե՛րթ քծնելով, մե՛րթ հարվածելով՝ երկուսի համար էլ դառնում ես օտար և երկուսին էլ կորցնում:
Դերային խնդիրները խոր արմատներ ունեն Փաշինյանի մոտ: Նա մինչև վարչապետ դառնալը ապրել է մի աշխարհում, իսկ այժմ իր համար նոր աշխարհ է բացահայտում: Բացահայտում է ու շոկ ապրում:
Նրա համար շոկային բացահայտում են ինչպես պետական կառավարումը, այնպես էլ միջազգային հարաբերությունները: Նրան թվացել է, որ չինովնիկները առավոտից-երեկո թալանով են զբաղված, բայց հիմա հասկանում է, որ այդպես չէ, և տնտեսության թռիչքային զարգացումն ապահովելու համար պետք է ոչ թե «դուխով» հակակոռուպցիոն «մասկի-շոուներ» կազմակերպել, այլ խելք բանեցնել, ինչը դժվար է և ինչին պատրաստ չեն երիտհեղափոխականները:
Որպես նախկին խմբագիր և ընդդիմադիր գործիչ՝ Փաշինյանը մշտապես բացասական լույսի ներքո է ներկայացրել Պուտինին, Նազարբաևին, Լուկաշենկոյին: Հիմա նա հայտնվել է այդ մարդկանց հետ միևնույն ակումբում և չի կարողանում ադապտացվել իրավիճակին. նրա մեջ դեռ նստած է պոպուլիստ-լրագրողն ու ամբոխի առաջնորդը:
Փաշինյանը կոչ արեց Լավրովին ադապտացվել Հայաստանին, բայց Հայաստանը ոչ մի կերպ չի կարողանում ադապտացվել ու համարժեք պահել իրեն մեր առջև ծառացած խնդիրներին: Նա ստեղծեց խնդիրներ ՀԱՊԿ-ում ու հիմա փորձում է հերոսաբար հաղթահարել դրանք՝ հանդիպելով Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակի հեգնական ու բարոյախրատական պատասխանին (նման բան չի եղել անկախ Հայաստանի որևէ ղեկավարի հանդեպ):
Մի խոսքով, «Ալիսան» հայտնվել է «հրաշքների» աշխարհում և դա ամեն օր իրեն զգացնել է տալիս: Փաշինյանը, հետևաբար, շատ արագ պետք է ադապտացվի իր նոր կարգավիճակին, այլապես մեր ներքին ու արտաքին մարտահրավերները Հայաստանն այնպես կշրջափակեն, որ մենք չենք հասցնի ադապտացվել ու լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնենք:
Դեկտեմբերի 9-ից հետո Փաշինյանը գրեթե 100-տոկոսանոց հավանականությամբ վարչապետ կդառնա: Դրանից հետո պետք է հուսալ, որ դերային կոնֆլիկտը կանցնի, ու մենք բոլորս կտեղափոխվենք ռացիոնալ դաշտ:

После становления премьер-министром у Никола Пашиняна явным образом наблюдается ролевой кризис. В каком-то плане это нужно считать естественным, так как измениться за короткое время на 180 градусов не так уж и просто, но со временем это начнет порождать проблемы не только для Пашиняна, но и для Армении. Кстати, уже породило.
Связанные с ролевыми трансформациями Пашиняна проблемы дают о себе знать и внутри страны, и за ее пределами.
У нас есть Пашинян-журналист, Пашинян-митингист, Пашинян-оппозиционер, Пашинян-премьер, Пашинян-популист, Пашинян-рационалист, Пашинян-преследователь, Пашинян-приследуемый, Пашинян-революционер, Пашинян-контрреволюционер, Пашинян-отвергающий, Пашинян-неотвергающий, Пашинян-капиталист, Пашинян-большевик, Пашинян-антиолгигархист, Пашинян-олигархофил, Пашинян-ловец, Пашинян-выпускающий, Пашинян-демократ, Пашинян-диктатор, Пашинян-сдающий территории, Пашинян-«нипядиземлист», Пашинян-русофоб, Пашинян-русофил и т.д.
Во всех этих ипостасях Пашинян может оказаться в течение одного дня. Он явно чувствует себя комфортно в статусе оппозиционного журналиста и уличного лидера. Кабинетная атмосфера ему чужда и порождает подсознательное желание бороться со «злым домиком» (ссылка на «Сказку о злом домике» Пашиняна – прим.), то есть очень часто Никол выходит против господина Пашиняна.
Пашинян явно не чувствует, что держать «духовитую» кепку впредь нужно дома – в качестве сувенира, и войти в новый имидж.
Галстук, кабинетные обсуждения, заседания и чиновничий «быт» его нервируют. «Гмп-гмп-ху» ему более близки, чем, скажем, обсуждение пакета реформ налогового законодательства. Намного приятнее делать селфи с солдатами на границе, чем проводить профессиональные обсуждения по вопросам обеспечения безопасности страны.
Когда непроверенную информацию распространяет, на ее основе дает оценки и делает анализы редактор оппозиционной и гоняющейся за дешевыми сенсациями газеты, это еще можно понять. Но когда холостыми в воздух «стреляет», давая на этой основе различные оценки, руководитель страны, это уже представляет угрозу для государства и общества. Уголовные преследования на основе слухов и собственных представлений недопустимы.
Если раньше Пашинян был против ЕАЭС и ОДКБ, то сейчас он за членство в них, что весьма понятно. Однако непонятны те шаги, которые предпринимаются во внешней политике. Нельзя предпринимать что-либо и лишь затем думать о сделанном или даже не думать вообще.
Нельзя было использовать «1 марта» во внутриполитических играх и становиться заложником этих событий, оставляя в использованном и плененном состоянии саму Армению.
Нельзя давать приказ «укладывать на асфальт» с митинговой площадки, а затем тешить надежды на инвестиции. Кто настолько глуп, чтобы развивать свой бизнес в подобной атмосфере? Кто из «уложенных на асфальт» сделает инвестиции в стране, где премьер дает указания СНБ и полиции начать рейды и доложить об их результатах через 2 часа? Это поведение свойственно закомплексованному и имеющему серьезные управленческие проблемы человеку.
Как можно ожидать внешних инвестиций в условиях, когда в присутствии этих потенциальных инвесторов негодуешь, что в Армении есть 800 тысяч лодырей и паразитов? О 800 тыс. лодырях можно говорить в закрытых кабинетах, пытаясь найти из этого выходы, а публично заявлять о том, что принесет лишь урон, попросту неприемлемо.
С одной стороны заискиванием перед 350 тысячами, а с другой – попреканием 800 тысяч ты становишься чужим для обоих, как и теряешь их обоих.
Ролевые проблемы у Пашиняна имеют глубокие корни. До становления премьером он жил в одном мире, а сейчас открывает для себя совсем другой. Открывает и переживает шок.
Для него шоковым открытием является как государственное управление, так и международные отношения. Ему казалось, что чиновники с утра до ночи были заняты грабежом, но сейчас понимает, что это не так, и для обеспечения скачкообразного развития экономики нужно организовывать не «духовитые» антикоррупционные маски-шоу, а прикладывать интеллект, что довольно трудно и к чему младореволюционеры не готовы.
Как бывший редактор и оппозиционный деятель, Пашинян всегда преподносил Путина, Назарбаева и Лукашенко в негативном свете. Сейчас он оказался в одном с этими людьми клубе и не может адаптироваться к ситуации – в нем всё еще сидят журналист-популист и лидер толпы.
Пашинян призвал Лаврова адаптироваться к Армении, но сама Армения пока никак не может адаптироваться и вести себя адекватно в отношении возникающих перед нею проблем. Он создал проблемы в ОДКБ, и сейчас пытается их героически преодолеть, нарываясь на насмешливый и нравственно-поучительный ответ пресс-секретаря МИД Беларуси (подобного не было ни с одним из руководителей независимой Армении).
Словом, «Алиса» оказалась в стране «чудес», и это с каждым днем дает о себе знать. Следовательно, Пашинян очень быстро должен адаптироваться к своему новому статусу, иначе внутренние и внешние вызовы так осадят Армению, что мы сами не успеем адаптироваться и встанем перед серьезными проблемами.
После 9 декабря Пашинян практически со 100-процентной вероятностью станет премьером. Остается надеяться, что после этого ролевой конфликт будет сглажен, и мы все переместимся в рациональное поле.