Կալիֆոռնիայում հրդեհների զոհերի թիվը հասել Է 80-ի
ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի հյուսիսի Բյութի օկրուգում բնական հրդեհների զոհերի թիվը հասել Է 77-ի: Ինչպես հայտնել Է Associated Press գործակալությունը, այդ մասին նոյեմբերի 18-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել Է հայտնել Է Բյութի շերիֆ Քորի Հոնեան: Այսպիսով Կալիֆոռնիայում հրդեհներից զոհվածների ընդհանուր թիվը ներկայում կազմում Է 80, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդսմին անհայտ կորածների թիվը, ընդհակառակը, գրեթե 1,3 հազարից կրճատվել Է մինչեւ հազարից պակաս: Ըստ վերջին տվյալների՝ «Քեմպ» հրդեհից Բյութի օկրուգում ամբողջովին այրվել Է ավելի քան 500 քառակուսի կիլոմետր մակերեսով տարածք եւ ոչնչացվել ավելի քան 12 հազար շինություն: Նահանգի անտառտնտեսության եւ հրշեջ պահպանության վարչության տվյալներով՝ կրակի ճարակ Է դարձել ավելի քան 10 հազար բնակելի շենք: «Քեմպը» հաջողվել Է արգելափակել 45 տոկոսով՝ շաբաթ օրվա 50 տոկոսի համեմատությամբ: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը տարերային աղետի գոտի Է հայտարարել Կալիֆոռնիայի նահանգը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число жертв пожаров в Калифорнии возросло до 80 человек
Число жертв природного пожара в американском округе Бьютт на севере Калифорнии возросло до 77 человек. Как сообщило агентство «Associated Press», об этом заявил в воскресенье шериф Бьютта Кори Хонеа. Таким образом, общее число погибших при пожарах, полыхающих в данный момент в Калифорнии, составило 80 человек.
При этом число пропавших без вести, наоборот, сократилось с почти 1,3 тыс. до менее одной тысячи человек, передает «Арменпресс».
Согласно последним данным, площадь пожара «Кэмп» на севере Калифорнии, который уже признан самым разрушительным в истории штата, составляет более 500 кв. км, он локализован на 65% по сравнению с 50% в субботу. Уничтожены более 12 тыс. строений, включая свыше 10 тыс. жилых домов. В связи с пожарами в ряде округов Калифорнии действуют режимы чрезвычайной ситуации. Президент США Дональд Трамп ранее распорядился выделить штату из федерального бюджета средства, необходимые для борьбы со стихией.