Վահագն Մարգարյանի վերջին հրաժեշտը օպերայի շենքում տեղի չի ունենա. նախարարությունը մերժել է առաջարկը (տեսանյութ)
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մերժել է Օպերայի եւ Բալետի Ազգային Ակադեմիական թատրոնի բալետի մենապարող 23–ամյա Վահագն Մարգարյանի վերջին հրաժեշտը Օպերայում կազմակերպելու Մարգարյանի հարազատների խնդրանքը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեց Մարգարյանի ընկեր Գեղամ Շերոյանը։
«Նախարարությունից պարզաբանել են, որ Մարգարյանը ՀՀ վաստակավոր արտիստ չէ, վերջին հրաժեշտը Օպերայի եւ Բալետի Ազգային Ակադեմիական թատրոնում կազմակերպելու համար պետք է նիստ կազմակերպել, որը մոտ 4 օր կտեւի»,–ասաց նա։
Վահագն Մարգարյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա այսօր՝ նոյեմբերի 21–ին ժամը 18։00-ին Արմավիրի մարզի Ապագա գյուղում, իսկ հուղարկավորությունը հաջորդ օրը ժամը 14։00-ին գ. Ապագա, 7-րդ փող. 12 տնից։
Նշենք, որ այսօր՝ նոյեմբերի 21–ին, ի հիշատակ Վահագն Մարգարյանի՝ մոմավառություն է սկսվել Օպերայի եւ Բալետի Ազգային Ակադեմիական Թատրոնի գլխավոր մուտքի մոտ։ Քաղաքացիներն առավոտից ծաղիկներ էին խոնարհում Օպերայի շենքի աստիճաններին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով կյանքից վաղաժամ հեռացած արտիստի հիշատակին։
Վահագն Մարգարյանը մահացել է նոյեմբերի 20–ին Հերացի թիվ 1 բժշակական կենտրոնում։ Մարգարյանը միջազգային մրցույթների հաղթող էր, մրցանակակիր: Նա Հայաստանը ներկայացրել է նաեւ «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ» մրցույթում։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ նոյեմբերի 6–ին ժամը 19.30-ի սահմաններում, «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենան Երեւան-Աշտարակ ճանապարհի 4-րդ կ/մ-ին բախվել է «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայի, ինչի հետեւանքով «Օպել»-ի վարորդը եւ չորս ուղեւորները մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էին հիվանդանոց: Այդ մեքենայի մեջ նաեւ Վահագն Մարգարյանն է եղել։

Минкульт отклонил просьбу о церемонии прощания с Ваагном Маркаряном в здании Ереванского театра оперы и балета (видео)
Министерство культуры Армении отклонило просьбу родных попавшего в ДТП и позже скончавшегося 23-летнего солиста Национального академического театра оперы и балета им. Спендиарова Ваагна Маркаряна об организации церемонии прощания в стенах родного очага культуры. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «NEWS.am» друг Маркаряна Гегам Шероян.
«В ведомстве заявили о том, что Маркарян не был заслуженным артистом Армении. Для организации же церемонии прощания в стенах Национального академического театра оперы и балета необходимо созвать специальное заседание, процедура продлится примерно 4 дня», – сказал Шероян.
Панихида по артисту состоится 21 ноября в 18:00 в селе Апага Армавирского марза, а похороны – 22 ноября в 14:00.
Отметим, что Ваагн Маркарян скончался 20 ноября в Первой клинической больнице Еревана. Он был победителем и призером разных международных конкурсов. 23-летний артист также представил Армению на конкурсе «Евровидение юных танцоров».
Напомним, что на 4-ом км автодороги Ереван – Аштарак 6 ноября столкнулись автомобили «Mercedes» и «Opel». Водитель и 4 пассажиров машины «Opel», в которой был и Ваагн Маркарян, были доставлены в больницу.