ՀԱՊԿ-ում հասունանում է Հայաստան-Ադրբեջան երկընտրանքի հարցը. ի՞նչ է անելու Երևանը
Սկզբում «դուխով» հայտարարվում էր, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը շարունակելու է մնալ Հայաստանին մինչև 2020 թվականը:
Հայտնի զարգացումներից հետո արդեն «զադնի դրած» հայտարարվում է, որ այդ պաշտոնը երրորդական և նույնիսկ չորրորդական նշանակություն ունի Հայաստանի համար:
«Չորրորդականության» թեզն առաջ բերելով, ամենայն հավանականությամբ, փորձ է արվում «էս գլխից» ապահովագրվել դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթաժողովում սպասվող շատ կանխատեսելի գործընթացների արդյունքներից:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը Բելառուսի ու Ղազախստանի միջոցով թույլ չի տալու Հայաստանին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար վերանշանակել: Ռուսաստանը, հասկանալի պատճառներով, չեզոք է պահելու իրեն: Մյուս երկու պետությունները՝ Ղրղզստանն ու Տաջիկստանն առայժմ պասիվ են գլխավոր քարտուղարի հարցում և կողմերից որևէ մեկին չեն պաշտպանում, բայց մեծ է հավանականությունը, որ դեպքերի որոշակի զարգացման դեպքում կարող են միանալ Բելառուս-Ղազախստան զույգին, որոնք, օգտվելով Խաչատուրովի հետ կապված Երևանի կոպիտ սխալից, ՌԴ-ի հետ կոշտ առևտուր անելու ախորժակ ունեն:
Ալիևն էլ է օգտվել Խաչատուրովի առիթից ու հիմա ՀԱՊԿ-ում փորձում է Հայաստանին քշել անկյուն: Ավելին՝ Ղազախստանն ու Բելառուսը առայժմ ոչ ակտիվ, բայց սկսել են լոբբինգ անել Ադրբեջանին ՀԱՊԿ անդամ դարձնելու ուղղությամբ, բնականաբար՝ Հայաստանին այդ կառույցից դուրս թողնելու հեռանկարով: Իսկ թե ինչ է դա նշանակում ու ինչ հետևանքների դա կարող է բերել, լրացուցիչ բացատրության կարիք չունի:
Շատ խելք պետք չէ ունենալ հասկանալու համար, որ Բաքվի առևտուրը Մոսկվայի հետ Ղարաբաղի մասով է: Շատ խելք պետք չէ նաև ունենալ, որպեսզի հասկանալ, որ չի կարելի չեղած տեղից խնդիրներ ստեղծել ու Բաքվին լրացուցիչ խաղաթուղթ տալ:
Կրեմլում հասկանում են, որ Բաքուն իրենը ստանալուց հետո այլևս որևէ մոտիվացիա չի ունենա Մոսկվայի նախագծերում ներգրավվելու, քանզի թուրքական աշխարհի մաս է կազմում, ինչը այլ՝ հակառուսական աշխարհաքաղաքական զարգացումների մասնակից է դարձնելու Ադրբեջանին:
Կրեմլում շատ բան են հասկանում, բայց ՀՀ-ն պետք է հույսն առաջին հերթին իր վրա դնի ու չանի քայլեր, որոնք մեզ կզրկեն դաշնակիցներից կամ առնվազն կթուլացնեն մեր արտաքին քաղաքական հաշվեկշիռը:
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ-ին այլ բան չի մնում, քան հերոսաբար հաղթահարել սեփական ձեռքերով ստեղծած խնդիրները: Պարզ է, որ փոխզիջումային լուծումը ՀԱՊԿ-ում կարող է լինել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ՌԴ ներկայացուցչի հաստատումը:
Պարզ է նաև, որ ՀՀ-ն վետո կկիրառի Բելառուսի ներկայացուցչի թեկնածությանը, ինչը վերջնականապես «կլեգիտիմացնի» Լուկաշենկոյի բացահայտ հակահայկական քաղաքականության իրականացումը: Առաջ էլ էր «բատկան» նույն բանն անում, բայց հիմա դա կարվի ավելի ագրեսիվ ու լկտի ձևով:
Եթե անդամ պետությունների միջև հակադրությունները ՀԱՊԿ-ում խորանան, ապա կարող են լրջորեն հարվածել կառույցին ու խնդիրներ առաջացնել Մոսկվայի համար: Վերջինիս մեր ոխերիմ դաշնակիցներ Բելառուսն ու Ղազախստանը կարող են երկընտրանքի առաջ դնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի թեմայով, ինչն ամենաանցանկալի սցենարն է:
Հայաստանը, հետևաբար, պետք է արտաքին քաղաքականության մեջ «դուխից» անցնի խելքի տիրույթ: Կկարողանա՞ դա անել հետդեկտեմբերյան իշխանությունը, պարզ կդառնա շատ շուտով: Խոսքն այն մասին չէ, որ պետք է «ծուռ վզով» լինել (ի դեպ, վիզը ծռվելը շատ հարաբերական է. կարող ես, օրինակ, «դուխով» լինել անհատապես ու էժանագին «աչոկներ» հավաքել, բայց փոխարենը «ծուռ վզով» թողնել պետությունը, որը ներկայացնում ես): Խոսքն այն մասին է, որ պետք է փոխել նախևառաջ ներքին քաղաքականությունը: Ներքինն ու արտաքինը միմյանց փոխկապակցված են ու մեկը մյուսի շարունակությունն է:
Եթե հայտարարվել է, որ վենդետաներ չեն լինելու, ապա դա իրոք չպետք է լինի: Այլապես նույն ՀԱՊԿ-ում կառաջանա միջտեսակային լուրջ բախում Հայաստանի ու մյուս 5 պետությունների միջև, ինչը մեզ համար շատ վատ հետևանքների կարող է հանգեցնել: Եթե Խաչատուրովի դեմ գործն այսպիսի հետևանքների բերեց, ապա պատկերացնել կարելի է, թե ինչ կլինի, եթե մեզ մոտ շարունակեն ՀՀ-ն դարձնել «Մարտի 1»-ի ու անձնական պատկերացումների պատանդը:

В ОДКБ назревает дилемма Армения-Азербайджан: что предпримет Ереван?
После известных развитий, уже дав задний ход, заявляется, что этот пост имеет для Армении второстепенное и даже четвертостепенное значение.
Продвижением тезиса о «четвертостепенности», по всей видимости, предпринимается попытка наперед застраховаться от результатов ожидающихся в ходе саммита ОДКБ 6 декабря процессов.
Очевидно, что Азербайджан посредством Беларуси и Казахстана не позволит Армении переназначить своего генсека ОДКБ. Россия, по понятным причинам, будет держать себя нейтрально. Остальные два государства – Киргизия и Таджикистан – пока пассивны в вопросе генсека и не поддерживают какую-либо из сторон, но велика вероятность, что в случае определенного развития событий они могут присоединиться к паре Беларусь-Казахстан, которая, воспользовавшись допущенной Ереваном грубой ошибкой по части Хачатурова, поддерживает аппетит к жестким торгам с РФ.
Алиев тоже воспользовался выдавшимся в связи с Хачатуровым поводом, и сейчас пытается загнать Армению в ОДКБ в угол. Более того, Казахстан и Беларусь пока не столь активно, но уже начали лоббировать членство Азербайджана в ОДКБ, естественно, с перспективой выдавить Армению из этой структуры. Что же это означает и каким перспективами чревато, думаю, объяснять не стоит.
Много ума для понимания того, что торг Баку с Москвой по части Карабаха, не нужно. Особых интеллектуальных способностей не требуется также для понимания того, что создавать проблемы на пустом месте и давать в руки Баку дополнительные козыри непозволительно.
В Кремле понимают, что после получения желаемого Баку больше не будет иметь какой-либо мотивации участвовать в проектах Москвы, так как является частью тюркского мира, что делает Азербайджан участником иных, антироссийских геополитических развитий.
В Кремле понимают многое, но РА нужно полагаться прежде всего на саму себя и не делать шагов, которые лишали бы нас союзников или как минимум ослабляли наш внешнеполитический баланс.
В сложившейся ситуации РА не остается ничего другого, кроме как героически преодолеть созданные своими же руками проблемы. Понятно, что компромиссным решением в ОДКБ может быть утверждение на посту генсека представителя России.
Понятно также, что РА применит вето в отношении кандидатуры представителя Беларуси, что окончательно «легитимирует» открытую антиармянскую политику Лукашенко. Батька делал то же самое и раньше, но сейчас это будет в более агрессивной и наглой форме.
Если противостояние между государствами-членами ОДКБ углубится, то это может серьезным образом ударить по самой структуре, породив проблемы для Москвы. Наши же заклятые союзники в лице Беларуси и Казахстана могут поставить ее перед дилеммой на тему Армении и Азербайджана, что является для нас самым нежелательным сценарием.
Следовательно, Армения во внешней политике должна перейти из «духовитой» в рациональную плоскость. Смогут ли это сделать постдекабрьские власти, станет ясно очень скоро. Речь не о том, что нужно склонить голову (кстати, ты можешь быть духовитым индивидуально и набирать на этом дешевые очки, но оставлять со склоненной головой государство, которое представляешь). Речь о том, что нужно поменять, прежде всего, внутреннюю политику. Внутренняя и внешняя политика взаимосвязаны, одно является продолжение другого.
Если было заявлено, что вендетт не будет, то их не должно быть на самом деле. Иначе в той же ОДКБ возникнет серьезное межвидовое столкновение между Арменией и остальными 5 государствами, что может привести к очень плохим последствиям. Если к подобным последствиям привело дело Хачатурова, то можно только представить, что будет, если у нас продолжат держать РА в заложниках «1 марта» и личных представлений.