Ինչպես աշխատացնել 800 հազար «թամբալին»
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ինքը դեկտեմբերի 9-ին ակնկալում է ՀՀ քաղաքացիների քվեն, որպեսզի քաղաքական հեղափոխությունից հետո նաև տնտեսական հեղափոխություն լինի:
Թեև տնտեսությունը սիրում է կայունություն, այլ ոչ թե հեղափոխականություն, բայց հաշվի առնելով ներկա իրավիճակը՝ կարող ենք հասկանալ, թե ինչու է ամեն ինչից առաջ դրվում «հեղափոխություն» բառը:
Կարևորը, տվյալ դեպքում, բովանդակությունն է: Այսինքն՝ կարևորն այն է, թե ինչ բովանդակություն է դրվում «տնտեսական հեղափոխության» մեջ:
Ո՞րն է Նիկոլ Փաշինյանի տնտեսական տեսլականը
Քաղաքական հեղափոխության ժամանակ ամեն ինչ հստակ էր, պարզ ու նույնիսկ՝ պարզունակ:
Փաշինյանը սկզբում առաջարկեց մերժել Սերժին, իսկ հետո, երբ տեսավ, որ իր իսկ համար անսպասելիորեն ահագին մարդ է հավաքվել, առաջարկեց մերժելուց հետո իրեն վարչապետ նշանակել:
Եթե նա հենց սկզբում, այսինքն՝ Գյումրիում հայտարարեր, որ քայլարշավը սկսում է, որպեսզի վարչապետ դառնա, ապա հայրաքաղաքից Երևան կհասներ իր թիմակիցների ու «Չալո» անունը ստացած շան ուղեկցությամբ, և հասնելուց հետո իր շուրջը հավաքվածների քանակային աճ հազիվ թե տեղի ունենար: Ասել է թե՝ ճիշտ ալգորիթմը գործի հաջողության գլխավոր բանալին է:
Տեսե՛ք, ապրիլ-մայիսյան օրերին քաղաքացուց պահանջվում էր դուրս գալ տանից ու փակել փողոցը, պարբերաբար «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ» անել, դատարկ «կաստրյուլային» շերեփով հարվածել, գոռալ «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» ու վերջում էլ գոռալ «Նիկո՛լ, վարչապե՛տ»:
Իշխանությունը վերցնելն ամենահեշտ բանն էր: Դժվարն այն պահելն ու երկիրը զարգացնելն է, որպեսզի հետո մեկ ուրիշը քեզ «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ» չանի:
Ամենամեծ խնդիրը տնտեսություն զարգացնելն է, մարդկանց բարեկեցությունն ապահովելը և որպես գլխավոր արդյունք՝ մեր երկրի անվտանգության մակարդակը բարձրացնելը:
Փաշինյանն ասել է, որ ինքը «իզմերի» կողմնակից չէ: Հետևաբար դժվար է գնահատել, թե նա ի՞նչ մոդել է պատկերացնում ու ինչպե՞ս է փորձելու տնտեսություն զարգացնել: Ոչխար պահելու, մոշ հավաքելու, տաքսի քշելու կոչերը մարդկանց մի մասի համար կարող են ուղենիշ դառնալ և իրոք որոշակի բարեկեցություն ապահովել, բայց չեն կարող հիմք հանդիսանալ բարձր տեխնոլոգիական ու արդյունաբերական երկրի վերածվելու համար, ինչի մասին Փաշինյանն, ի դեպ, պարբերաբար խոսում է՝ հակադրելով իր պատկերացրած այդ տնտեսությունը ներկայիս տնտեսական համակարգին:
Տնտեսական քաղաքականությունը և հակակոռուպցիոն պայքարը
Տպավորությունն այնպիսին է, որ Փաշինյանը տնտեսական քաղաքականությունը փոխարինել է հակակոռուպցիոն պայքարով, իսկ հակակոռուպցիոն պայքարը՝ «մասկի-շուներով» ու ներքաղաքական խաղերով:
Հակակոռուպցիոն պայքարն, իհարկե, լավ բան է, բայց դա տնտեսական քաղաքականության փոխարինիչ չէ: Դա իրավապահների գործն է, ընդ որում՝ առանց ընտրովի ու հեռախոսային արդարադատության կիրառման:
Կյանքը դեկտեմբերի 9-ից հետո
Դեկտեմբերի 9-ից հետո Փաշինյանն, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա վարչապետ՝ այս տարվա մեջ արդեն 3 անգամ չդառնալուց ու 1 անգամ դառնալուց հետո:
Ակնկալվում է, որ մենք կունենանք նոր վարչապետ՝ նոր Նիկոլ Փաշինյան, ով «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-ի փոխարեն նախընտրում է՝
ա. հանգիստ ու մասնագիտական մթնոլորտում քննարկումները,
բ. ռացիոնալ որոշումներ ընդունելը,
գ. ԱԱԾ-ն, ՀՔԾ-ն ու մյուս «Ծ»-երը ներքաղաքական գործիք չդարձնելը,
դ. հանրությանը համախմբելը, այլ ոչ թե հակադրություններ սերմանելը և այդպես շարունակ:
Դեկտեմբերի 9-ից հետո, երբ բաղձալի իշխանությունն արդեն ամբողջությամբ նվաճված կլինի, վերջապես պետք է զբաղվել տնտեսությամբ, բայց հարցն այն է, թե ինչպես: Այդ «ինչպես»-ի մասին պետք է հստակ խոսի Փաշինյանը 12-օրյա քարոզարշավի ժամանակ կամ դրանից առաջ, քանզի նա արդեն քարոզարշավի մեջ է:
Հասկանալի է, որ քայլերթն ու հանրահավաքն այդ ամենի համար այնքան էլ լավագույն ֆորմատը չեն, բայց քայլելուց հետո, երբ կգա հանգիստ նստելու ժամանակը, արժե ասել, թե ինչն ինչով է փոխվելու, ինչպես է փոխվելու և ինչ կադրերով է այդ ամենն արվելու:
Փաշինյանը վրդովված պնդում էր, որ մեզանում 350 հազար մարդ ճռռում է, որպեսզի պահի 800 հազարին: Մի կողմ թողնելով թվային անճշտությունները՝ կուզենայինք նախըտրական փուլում հայեցակարգային ու ծրագրային մոտեցման մասին լսել, թե ինչպես է, օրինակ, Փաշինյանը պատրաստվում աշխատացնել իր ասած 800 հազար «թամբալին»: Միայն միկրոբիզնեսին հարկերից ազատելով հարցը, բնականաբար, չի լուծվելու:
Գլխավոր քաղաքական խնդիրը երկրում համերաշխության մթնոլորտը վերականգնելն է, որից հետո տնտեսական ծրագրերը և հայեցակարգերը կյանքի կոչելը կհեշտանա:
Հնարավոր չէ հարթակից ասֆալտին փռելու կոչեր հնչեցնել, իսկ մյուս կողմից ակնկալել ներդրումներ ու բիզնեսի աշխուժացում:
Ասֆալտին փռվողները հաստատ այն 350 հազարի մեջ են մտնում: Հնարավոր չէ պոպուլիստական նպատակներով նրանց վնասելն ու միաժամանակ ծեփելուց հաճույք ստացող 800 հազարին «թամբալ» համարելը: Այդպիսի վարքագծով կարելի է երկու շերտի հետ հարաբերություններն էլ վատացնել ու ստանալ լավագույն դեպքում զրո տնտեսական արդյունք:
Մի խոսքով, «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-ից պետք է անցնել լուրջ գործի: Եթե, իհարկե, դրա ցանկությունն ու կարողությունը կա:

Как заставить 800 тысяч лодырей работать?
Никол Пашинян заявил, что 9 декабря ожидает поддержки граждан РА, чтобы обеспечить после политической революции также экономическую революцию.
Хотя экономика и любит стабильность, а не революции, тем не менее, учитывая сегодняшнюю ситуацию, можем понять, почему наперед всего ставится слово «революция».
Важным в данном случае является содержание. То есть важно то, какое содержание вкладывается в «экономическую революцию».
Каковы экономические воззрения Никола Пашиняна?
В ходе политической революции всё было четко, понятно и даже примитивно.
Пашинян сначала предложил отвергнуть Сержа, а потом, когда увидел, что неожиданно даже для него самого собралось огромное количество людей, предложил назначить себя премьером.
Если бы он в самом начале, еще в Гюмри заявил, что начинает шествие с целью стать премьером, то, добравшись из второго города страны в Ереван в сопровождении членов своей команды и собаки по кличке Чало, он вряд ли бы обеспечил количественный рост сторонников. То есть правильный алгоритм - главный ключ к успеху дела.
Смотрите, в апреле-мае от граждан требовалось выйти из домов и перекрыть улицы, периодически делать «гмп-гмп-ху», ударять половниками по пустым кастрюлям, кричать «Сделай шаг, отвергни Сержа!» и в конце выкрикивать «Никол – премьер!»
Захват власти был самой легкой из задач. Куда труднее удерживать ее и развивать страну, чтобы затем кто-то другой не сделал тебе это самое «гмп-гмп-ху».
Самой трудной задачей является развитие экономики, обеспечение благосостояния людей и, как главный итог, повышение уровня безопасности нашей страны.
Пашинян заявил, что не является сторонником «-измов». Следовательно, трудно оценить, какой из моделей он придерживается и как будет пытаться развивать экономику. Возможно, призывы держать овец, собирать ежевику, водить такси и могут стать для части людей ориентирами и действительно обеспечить определенное благосостояние, но никак не могут стать основой для превращения в страну с высокотехнологичной и индустриальной экономикой, о чем, кстати, Пашинян периодически говорит, противопоставляя представляемую им эту экономику сегодняшней экономической системе.
Экономическая политика и антикоррупционная борьба
Сложилось такое впечатление, что Пашинян заменил экономическую политику антикоррупционной борьбой, а борьбу с коррупцией – маски-шоу и внутриполитическими играми.
Конечно, антикоррупционная борьба – вещь хорошая, но она не может заменить экономической политики. Это – задача правоохранителей, причем без применения избирательного и телефонного правосудия.
Жизнь после 9 декабря
После 9 декабря Пашинян, по всей вероятности, станет премьером – после 3 неудачных и 1 удачной попыток сделать это в текущем году.
Ожидается, что у нас будет новый премьер – новый Никол Пашинян, который вместо «гмп-гмп-ху» предпочитает:
а) обсуждения в спокойной и профессиональной атмосфере,
б) принятие рациональных решений,
в) отказ от превращения СНБ, ССС и остальных «С» во внутриполитические инструменты,
г) консолидацию общества, а не сеяние противоречий, и т.д.
После 9 декабря, когда вожделенная власть уже будет завоевана, наконец-то нужно будет начать заниматься экономикой. Однако вопрос в том, как это сделать. Об этом «как» Пашинян должен заявить в ходе 12-дневной агиткампании или до этого, поскольку он уже занят агитационной кампанией.
Понятно, что шествие и митинг являются не лучшими для этого форматами, но после процессии, когда придет время усесться, было бы неплохо отметить, что на что будет сменено, каким образом и посредством каких кадров.
Пашинян возмущенно заявлял, что у нас 350 тысяч людей вкалывают, чтобы содержать 800 тысяч. Оставляя в стороне арифметические погрешности, хотелось бы услышать в предвыборный период о концептуальном и программном подходе, о том, как, например, Пашинян готовится заставить этих 800 тысяч лодырей работать. Естественно, одним лишь избавлением микробизнеса от налогов вопроса не решить.
Главной политической задачей является восстановление в стране атмосферы солидарности, после чего реализация экономических программ и концепций упростится.
Невозможно, озвучивая с митинговой площадки призывы укладывать на асфальт, ожидать инвестиции и активизацию бизнеса.
Укладываемые на асфальт наверняка входят в число этих 350 тысяч. Нельзя, нанося им вред из популистских соображений, одновременно называть 800 тысяч получающих удовольствие от «размазывания» лодырями. Подобным поведением можно ухудшить отношения с обоими слоями, получив, в лучшем случае, нулевой экономический эффект.
Словом, от «гмп-гмп-ху» нужно перейти к серьезному делу. Если, конечно, на это имеются желание и возможности.