ՀՀ-ում տեղի ունեցածն իր ազդեցությունն է ունեցել արտաքին օրակարգի վրա. Զատուլին (տեսանյութ)
ՀՀ-ՌԴ ներկայիս հարաբերությունները գործընկերային են: Այս մասին նոյեմբերի 30-ին լրագրողնեի հետ զրույցում «Լազարևյան ակումբի» կազմակերպած «Հայաստան և Ռուսաստան՝ երկու հայրենիքներ. Պաշտպանություն և անվտանգություն» խորագրով առաջին լիագումար նիստի մեկնարկից առաջ ասաց ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
«Ներկայում ոչ ոք այս հարաբերությունների բնույթը հարցի տակ չի դնում: Մեր երկրների ղեկավարները պարբերաբար հանդիպում են և մտքեր փոխանակում: Հասկանալի է, որ ՀՀ-ում տեղի ունեցածը, որին այստեղ անվանում են հեղափոխություն, իր ազդեցությունն է ունեցել ոչ միայն ներքին, այլև՝ արտաքին օրակարգի վրա»,-նշեց Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ՌԴ-ն ծավալում են հարաբերություններ տարբեր ոլորտներում, մինչդեռ ամենակարևորը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում տարվող աշխատանքներն են:
Խոսելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին Զատուլինն ասաց. «Դժվար է գուշակություններ կտարել, թե ինչ տեղի կունենա դեկտեմբերի 6-ին: Էթիկական նորմերից ելնելով ևս՝ ես հիմա չէի ուզի կրակի մեջ յուղ լցնել՝ ասելով այս իրավիճակում՝ ում ճիշտ կլիներ քարտուղար նշանակել, ում՝ ոչ»:
Նրա խոսքով՝ իրավիճակը ստանդարտ չէ, հետևաբար ՀԱՊԿ կանոնակարգով նման իրավիճակների համար կանոններ մշակված չեն՝ վստահություն հայտնելով, որ դրանք կմշակվեն ու հարցը կքննարկվի դրանց համաձայն:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը Զատուլինն ասաց, որ այն չի կարող դրվել երկարաժամկետ հետաձգվող հարցերի դարակի մեջ. «Լեռնային Ղարաբաղը և անվտանգությունը՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության հետ, կարևոր են ոչ միայն Ղարաբաղի, այլև՝ Հայաստանի համար»,-ընդգծելով, որ այս պահին դադար է վերցված:
«Չգիտեմ, թե որքանով է դա արդարացված, բայց կարծում եմ, որ գիտակից քաղաքական գործիչները գնահատում են այն փաստը, որ Հայաստանում անցկացվելու են ընտրություններ: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, ապա այն սպասում է իր հերթին»,-ասաց Զատուլինը:

Произошедшее в Армении внесло свои коррективы и во внешнюю повестку – Затулин (видео)
Определенная пауза в процессе карабахского урегулирования связана, скорее всего, с предстоящими в Армении выборами, но затягиваться она не должна, сказал журналистам в пятницу депутат Госдумы, директор Института стран СНГ Константин Затулин. Об этом сообщает «Sputnik Армения».
«Не знаю, насколько эта пауза оправдана. Думаю, что это связано с предстоящими выборами в Армении. Но при этом понятно, что вопрос Карабаха не может лежать на полке, он не может ждать», – заявил российский депутат.
Касаясь процессов, происходящих в ОДКБ, Затулин сказал, что после отзыва Арменией Юрия Хачатурова с поста генсека, в организации будут разработаны процедуры, регулирующие подобные нестандартные ситуации.
По его словам, ситуация вокруг назначения нового генсека действительно нестандартная.
«Я не сотрудник ОДКБ и не имею никакого отношения к назначению генерального секретаря. Мне трудно сказать, какое решение примут лидеры стран-участниц организации 6 декабря. Я бы не хотел подливать масла в огонь и говорить, кого назначать, а кого – нет», – отметил депутат Госдумы.
Комментируя вопрос отношений Армении и России, он отметил, что они носят союзнический характер, и никто не ставит их под сомнение. При этом очевидно, что политические перемены в Армении привели к некоторым корректировкам как внутренней повестки, так и внешней.
«Отношения России и Армении являются союзническими, и в настоящее время никто ни ставит под вопрос характер этих отношений. Вы знаете, что руководители наших стран периодически встречаются, обмениваются мнениями. Понятно, что в Армении произошла революция, это внесло свои коррективы не только во внутреннюю повестку, но и во внешнюю повестку», – сказал Затулин.
По его словам, Армения и РФ сотрудничают в различных областях, особенно важно то, что есть сотрудничество в обороне и безопасности.