Զատուլին. Փաշինյանը խոսում է ՌԴ հետ բարձր մակարդակի կապերի մասին և հետաքննում ՀԿԵ և «Գազպրոմի» գործունեությունը
Այժմ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերություններում առաջնային է վստահության հարցը: Այս մասին Երեւանում Լազարյան ակումբի նիստում ասաց Պետդումայի ԱՊՀ եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
Նրա խոսքով, հարցն առաջնային է դարձել Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի նոր ղեկավարության միջեւ. «Եթե ինչ-ինչ պատճառներով վստահությունը խախտվել է, ապա Ռուսաստանում այլ իրավիճակ է ստեղծվում, որտեղ կան Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները խորացնելու կողմնակիցներ: Եվ Ադրբեջանն, անշուշտ, շահագրգռված է ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ»:
Նա ընդգծեց, որ չնայած վարչապետի պաշտոնակատարի հայտարարություններին այն մասին, որ Հայաստանի եւ ՌԴ միջեւ հարաբերությունները երբեւէ այսքան արդյունավետ չեն եղել, գործնականում այլ իրավիճակ է. ՀԿԵ եւ «Գազպրոմի» գործունեության հետաքննություն:
«Հետո հաջորդում են ներդրումների մասին հայտարարոթյունները»,-նկատեց Զատուլինը:
Նա ընդգծեց, որ ռուսական կողմի համար, որը ոչ մի կերպ չի ցանկանում միջամտել Հայաստանի գործերին, կարեւոր է, որ հայ ժողովուրդը միասնական լինի, այլ ոչ թե բաժանված եւ քաղաքական կեղտի մեջ ընկղմված:

Пашинян говорит о высоком уровне отношений с РФ и начинает расследование деятельности ЮКЖД и «Газпром» – Затулин
Сейчас в отношениях Армении и России во главе угла вопрос доверия. Об этом заявил первый зампредседателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин на заседании «Лазаревского клуба» в Ереване, сообщает «News.am».
По его словам, вопрос оказался во главе угла между РФ и новым руководством Армении: «Если доверие в силу каких-то причин нарушено, возникает иная ситуация в России, где есть сторонники углубления отношений с Азербайджаном. И Азербайджан, чувствуя это, безусловно заинтересован в развитии отношений с РФ».
Как подчеркнул Затулин, даже несмотря на заявления и.о. премьер-министра о том, что отношения между Арменией и Россией никогда прежде не были такими результативными, на практике имеет место иное – расследования деятельности ЮКЖД и «Газпром».
«Потом следуют заявления об инвестициях», – заметил он.
Затулин подчеркнул, что для российской стороны, ни в коей мере не желающей вмешиваться в дела Армении, важно, чтобы армянский народ был единым, а не раздробленным и погруженным в политические дрязги.