Մեծամասնությունը մերժեց Նիկոլին
Ընտրությունների ամբողջական արդյունքները դեռ չեն ամփոփվել, բայց արդեն հայտնի է հաղթողը: Դա «Բոլորին դեմ եմ» պայմանական անունը կրող կուսակցությունն է:
Ըստ ԿԸՀ տվյալների՝ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 48,63%, իսկ դա նշանակում է, որ «Բոլորին դեմ եմ»-ը ստացել է 51,37%:
Մենք այսպիսի արդյունք կանխատեսել էինք՝ նշելով, որ չմասնակցողների մեծ քանակը կվկայի այն մասին, որ հանրության մեծամասնությունը մերժում է Նիկոլ Փաշինյանին, և որ չկա այն էյֆորիան, որի մասին այդքան թմբկահարվում է:
Փաշինյանի համար «ատմազկա» չի կարող լինել այն, որ ցուցակները ուռճացված են եղել կամ որ «Գազելներ» ու ընտրակաշառք չի եղել և այդ իսկ պատճառով էլ քիչ է եղել մասնակցությունը: Նախ ցուցակները այս իշխանություններն են հրապարակել ու նախկինում արձանագրված 2,5 միլիոնից ավելի ընտրողի քանակը վերահաստատվել է: «Ատմազկա» չեն նաև եղանակային պայմանները, որոնց հղում անելով են փորձում դեմքը փրկել «հեղափոխականները»:
Քանակական առումով Հայաստանի բնակչության ամենապիկային սեզոնը դեկտեմբեր-հունվարն է, և եթե հիմա ավելի քիչ են մասնակցում, քան նախկինում, ապա դա կոնկրետ վերաբերմունք է, որը կոչվում է ՄԵՐԺՈՒՄ:
Ինչ վերաբերում է «Գազելներին» ու ընտրակաշառքին, ապա դեռ հայտնի չէ, թե այս ընտրություններում արդյոք դրանք եղել են, թե ոչ: Բացի այդ՝ եթե մի պահ ընդունենք, որ իշխանություններն այդ ռեսուրսից չեն օգտվել, ապա կստացվի, որ հսկայական քանակի մարդիկ պարզապես նախկին 10.000 դրամն ու «Գազելով» ընտրության գնալը շատ ավելի կարևոր են համարել, քան «թավշյա» գործընթացը, ինչը յուրօրինակ գնահատական է ժողովրդի անունից խոսող Փաշինյանի մասին:
Ի դեպ, տարբեր գնահատականներով ընտրություններին մասնակցողների թվաքանակը չպետք է գերազանցեր 1 միլիոնը՝ հաշվի առնելով մեր բնակչության իրական թվաքանակը: ԿԸՀ տվյալներով մասնակցել է 1.260.840 ընտրող, ինչը օրակարգից չի հանում այն հարցը, թե արդյոք կեղծ անձնագրերով ու շրջիկ խմբերով կրկնաքվեարկություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ:
Փաշինյանի թիմը մատնահետքերը ֆիքսող միասնական տեխնիկական համակարգ չի ներդրել, մինչդեռ խոստացել էին միայն դրանից հետո արտահերթ ընտրություններ անցկացնել: Չեն արել, ինչն առնվազն կասկածի տեղիք է տալիս, որ նախկինում ՀՀԿ-ի համար գործող կրկնաքվեարկության համակարգը գործել է «Իմ քայլի» օգտին: Իսկ եթե կրկնաքվեարկության երևույթ նախկինում չի եղել, ապա Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հրապարակավ ներողություն խնդրի ՀՀԿ-ից ՝ նրանց զրպարտելու համար:
Եվ այսպես, ՀՀ քաղաքացիները մերժեցին ընտրություններին մասնակցող 11 ուժերին ու հատկապես «Իմ քայլին», քանզի սա ավելի շուտ ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցածի քվեարկություն էր, քան խորհրդարանական ընտրություն:
Մարդկանց մեծ մասն ընտրատեղամաս չեն գնացել, քանզի մերժել են Նիկոլին, բայց այլընտրանք չեն տեսել, որպեսզի գնան ու այդ ուժին ձայն տան: Այն զանգվածը, որը «Իմ քայլին» չընդունելով հանդերձ գնացել է ընտրության, հիմնականում իր ձայնը տվել է ՀՀԿ-ին: Ու եթե ՀՀԿ-ի ձայները չգողացվեն, ապա այդ ուժը կզբաղեցնի 2-րդ տեղը: Քիչ տոկոսով, բայց կզբաղեցնի:
Եվ այսպես, ընտրությունների գլխավոր թիվն ամփոփվել է: ՀՀ քաղաքացիների մեծամասնությունը ցույց է տվել «Իմ քայլի» իրական վարկանիշն ու ձևակերպել նոր ուժի ստեղծման պահանջ:
«Իմ քայլի» հետհաշվարկի ժամացույցը միացված է, քանզի այս խորհրդարանը չի արտահայտում հանրության մեծամասնության տեսակետը և շատ արագ կանգնելու է լեգիտմության ճգնաժամի առաջ:

Большинство отвергло Никола
Полные результаты выборов еще опубликованы, но уже известен победитель. Это носящая условное название «Против всех» партия.
Согласно данным ЦИК, в выборах приняли участие 48,63% избирателей, а это означает, что «Против всех» набрал 51,37%.
Мы прогнозировали подобную картину, отмечая, что большое количество не принявших участие в голосовании будет свидетельствовать о том, что большинство общества отвергает Никола Пашняна, и нет той эйфории, о которой так трубилось.
Для Пашиняна ну может служить «отмазкой» то, что списки избирателей были раздутыми или что не было «Газелей» и избирательных взяток, поэтому явка оказалась низкой. Во-первых, эти списки опубликовали действующие власти, и количество избирателей в 2,5 миллиона было подтверждено. Не являются «отмазкой» и погодные условия, ссылаясь на которые пытаются спасти свое лицо «революционеры».
В количественном плане самым пиковым сезоном для населения Армении являются декабрь-январь, и если сейчас участвуют меньше, чем в прошлом, то это является конкретным отношением, называемым ОТВЕРЖЕНИЕ.
Что касается «Газелей» и избирательных взяток, то пока не ясно, были они на данных выборах или нет. Кроме того, если на какой-то момент принять, что власти не воспользовались этим ресурсом, то получится, что огромное количество людей посчитали предыдущие 10.000 драмов и поход на выборы на «Газелях» более важным, чем «бархатный» процесс, что является своеобразной оценкой говорящему от имени народа Пашиняну.
Кстати, по различным оценкам, количество участников голосования не должно было превысить 1 миллиона, учитывая реальное число нашего населения. По данным ЦИК, проголосовали 1.260.840 избирателей, что не снимает с повестки вопроса о том, были или нет повторные голосования по поддельным паспортам и с привлечением мобильных групп.
Команда Пашиняна не внедрила единой системы снятия отпечатков пальцев, между тем как она обещала провести внеочередные выборы лишь после этого. Не сделала, а это, как минимум, дает повод для сомнений, что действовавшая в прошлом для РПА система повторных голосований могла работать на «Мой шаг». Если же такого явления, как повторные голосования, в прошлом не было, то Никол Пашинян должен публично извиниться перед РПА – за клевету.
Итак, граждане РА отвергли участвующие в выборах 11 сил, в особенности «Мой шаг», так как это скорее было голосованием по имевшему место в апреле-мае, нежели парламентскими выборами.
Большая часть избирателей не пошла на участки, так как отвергла Никола, но не увидела альтернативы, чтобы пойти и проголосовать за эту силу. Тот же электорат, который, не приняв «Мой шаг», пошел на выборы, в основном проголосовал за РПА. И если голоса РПА не будут украдены, то данная сила займет 2 место. С небольшими процентами, но займет.
Итак, главная цифра этих выборов подытожена. Большинство граждан РА показало реальный рейтинг «Моего шага» и сформировало требование новой силы.
Обратный отсчет «Моего шага» включен, так как этот парламент не отражает мнения большинства общества и очень скоро встанет перед кризисом легитимности.