Երեք նախագահների մոտիվացիաները (տեսանյութ)
Արդեն հայտնի է, որ ՀՀ ընտրողների կեսից ավելին չի մասնակցել քվեարկությանը: Չմասնակցողները երկու հիմնական «մեսիջ» տվեցին՝
1. չեն ընդունում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը, բայց մասնակիցների մեջ չեն տեսնում նրան այլընտրանք,
2. պահանջում են քաղաքական նոր ուժ:
Հետաքրքիր էր հետևել, թե ի՞նչ վարքագիծ են ցուցաբերելու ՀՀ նախկին նախագահները և ո՞ր խմբում են նրանք հայտնվելու՝ քվեարկողների՞, թե՞ չքվեարկողների:
ՀՀ 1-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնվեցին քվեարկությանը մասնակցած 48,63 տոկոսի մեջ, իսկ ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ չմասնակցած 51,37 տոկոսի մեջ:
Քվեարկությանը մասնակցած Սերժ Սարգսյանի մոտիվացիան հասկանալի է: Թեև նա անձամբ չէր ընդգրկված ցուցակում ու հրապարակավ չէր մասնակցում քարոզչությանը, սակայն նա ՀՀԿ առաջնորդն է և չէր կարող ընտրատեղամաս չգնալ: Կստացվեր, որ ՀՀԿ-ին ձայն չի տալիս այդ կուսակցության նախագահը, ինչը չէր հասկացվի: Այդ առումով Սարգսյանը, կարելի է ասել, ստիպված է գնացել ընտրատեղամաս, քանզի հրաժարականից հետո հրապարակային դաշտից հեռացել է և իրեն հարմարավետ է զգում այդ ռեժիմով:
ՀՀԿ-ն, ինչպես հայտնի է, չի հաղթահարել անցողիկ շեմը: ՀՀԿ-ի խորհրդարան չանցնելը նշանակում է Սերժ Սարգսյանի «դարաշրջանի» ավարտի, այսպես ասած, փաստաթղթային ամրագրում:
Հասկանալի է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի մոտիվացիան՝ չմասնակցել քվեարկությանը: 2-րդ նախագահն ապօրինի է համարում իր կալանավորումը և չի ընդունում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը:
Քոչարյանը քաղաքական որոշմամբ է հայտնվել անազատության մեջ և քվեարկությանը չմասնակցելով՝ նա ցույց է տվել, որ մերժում է նոր իշխանությանը և կիսում է այն քաղաքացիների տեսակետը, որոնք յուրօրինակ ձևով բողոք են հայտնել ու Փաշինյանին այլընտրանք չտեսնելով 11 ուժերի մեջ՝ չեն գնացել քվեարկության:
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ապա նա ընտրությանը մասնակցել է զուտ որպես շարքային քաղաքացի, քանզի անհասկանալի է նրա քաղաքական մոտիվացիան որպես նախկին նախագահ, որը ֆորմալ գրանցում ունեցող կուսակցության ղեկավար է: Անհասկանալի, թե ո՞ւմ օգտին է քվեարկել նա, քանզի Հայ ազգային կոնգրեսը չի մասնակցում ընտրությանը:
Փաշինյանի նկատմամբ զուտ մարդկայնորեն Տեր-Պետրոսյանը հակակրանք ունի, ես կասեի՝ քաղաքական խանդ: Այլ հարց է, որ քաղաքական ու աշխարհայացքային առումով երկուսն էլ նույն միջավայրին են պատկանում:
Որպես քաղաքական գործիչ Փաշինյանի արժեհամակարգը ձևավորվել է տերպետրոսյանական կոդերի ազդեցության տակ և՛ Ղարաբաղի հարցում, և՛ ներքաղաքական պատկերացումներում: Ելնելով այս ամենից՝ կարելի է ենթադրել, որ Տեր-Պետրոսյանը քվեարկել է «Իմ քայլի» օգտին, բայց դա, կրկնենք, ենթադրություն է:
2017-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Տեր-Պետրոսյանն առաջարկում էր ընտրողներին իրենց ձայնը տալ Հայ ազգային կոնգրեսին, իսկ եթե ոչ, ապա քվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին: ՀԱԿ-ն այս ընտրություններին չէր մասնակցում, բայց ՀՀԿ-ն ցուցակում կար: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ Տեր-Պետրոսյանը քվեարկել է ՀՀԿ-ի օգտին: Ամեն ինչ էլ հնարավոր է:
Մեկ բան հստակ է, որ Տեր-Պետրոսյանը քաղաքական կյանքից հեռացել է և հիմա պետք է ընդամենը հույս ունենա, որ ներքաղաքական գործընթացները չեն բերի 1995-ի խորհրդարանական և 1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ արձանագրված հանցագործությունների վերաբացմանը:
Եվ այսպես, երեք նախագահներից միայն Ռոբերտ Քոչարյանն է հրապարակավ վերցրել Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը մերժող դրոշակը և հիմա նա բանտում է: Մյուս երկու նախագահները հանձնվել են: Մեկը հայտարարել է, որ Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի: Իսկ Տեր-Պետրոսյանը սկզբում ներքուստ չի ողջունել «թավշյա» գործընթացները, իսկ Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո ստիպված փորձել է ինտեգրվել «հեղափոխականներին», բայց մերժվել է:

Мотивации трех президентов (видео)
Уже известно, что более половины граждан РА не приняло участия в голосовании. Не участвовавшие в выборах адресовали 2 основных месседжа:
1. не принимают власти Никола Пашиняна, но не видят среди участвующих в выборах сил альтернативы,
2. требуют формирования новой политической силы.
Было интересно проследить за тем, как себя поведут бывшие президенты РА и в какой из групп они окажутся – среди проголосовавших или не принявших участия в голосовании.
1-й президент РА Левон Тер-Петросян и 3-й президент РА Серж Саргсян оказались среди проголосовавших 48,63 процентов, а 2-й президент РА Роберт Кочарян – в числе не проголосовавших 51,37 процентов.
Мотивация принявшего участие в голосовании Сержа Саргсяна понятна. Хотя он лично и не был включен в предвыборный список и не участвовал в агиткампании, тем не менее он является лидером РПА, и не мог не пойти на избирательный участок. Получилось бы, что за РПА не проголосовал председатель данной партии, что не было бы понято. В этом плане Саргсян, можно сказать, вынужденно пошел на избирательный участок, поскольку после отставки ушел с публичного поля и довольно комфортно чувствует себя в этом положении.
РПА, как известно, не преодолела проходного барьера. Непрохождение РПА в парламент означает конец «эпохи» Сержа Саргсяна, так сказать, документальное закрепление данного факта.
Понятна также мотивация Роберта Кочаряна не участвовать в голосовании. 2-й президент РА считает свой арест незаконным и не принимает власти Никола Пашиняна.
Кочарян оказался в неволе политическим решением, и не приняв участия в голосовании, показал, что отвергает новые власти и разделяет мнение тех граждан, которые своеобразно выразили свой протест и, не увидев альтернативы Пашиняну среди 11 политических сил, не пошли голосовать.
Что касается Левона Тер-Петросяна, то он принял участие в голосовании как рядовой гражданин, поскольку непонятна его политическая мотивация, как бывшего президента, являющегося руководителем формально зарегистрированной партии. Непонятно, за кого он проголосовал, так как Армянский национальный конгресс в выборах не участвует.
В отношении Пашиняна чисто по-человечески Тер-Петросян испытывает антипатию, я бы даже сказал политическую зависть. Другой вопрос, что в политическом и мировоззренческом плане оба принадлежат к одной и той же среде.
Система ценностей Пашиняна, как политического деятеля, сформировалась под влиянием тер-петросяновских кодов и в вопросе Карабаха, и во внутриполитических представлениях. Исходя из всего этого, можно предположить, что Тер-Петросян проголосовал за «Мой шаг», но это, повторимся, всего лишь предположение.
В ходе парламентских выборов 2017 года Тер-Петросян предлагал избирателям отдать свои голоса за Армянский национальный конгресс, а если нет – проголосовать за РПА. АНК в прошедших выборах не участвовал, но в списке РПА присутствовал. Можно ли сделать из этого вывод, что что Тер-Петросян проголосовал за РПА? Возможно всё.
Одно очевидно: Тер-Петросян ушел из политической жизни, и сейчас должен лишь надеяться на то, что внутриполитические процессы не приведут к раскрытию преступлений, совершенных в ходе парламентских выборов 1995-го и президентских выборов 1996-го.
Итак, из трех президентов лишь Роберт Кочарян поднял флаг отвержения власти Никола Пашиняна, и сейчас он в тюрьме. Остальные два президента сдались. Один заявил, что Никол был прав, я ошибся. Другой же сначала внутренне не поприветствовал «бархатные» процессы, а после становления Пашиняна премьером вынужденно попытался интегрироваться с «революционерами», но был отвергнут.