Չաղը, ցանցառը և Նիկուլինը. «կլասիկ» խորհրդարան
Դեկտեմբերի 9-ին ձևավորվեց «կլասիկ» խորհրդարան: Մանդատներ ստացան «Իմ քայլը», ԲՀԿ-ն ու «Լուսավոր Հայաստանը»: Այդ ուժերը գլխավորող Գագիկ Ծառուկյանը, Էդմոն Մարուքյանը և Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցնում են սովետական ժամանակների էկրանային հերոսներին (ֆիլմի հերոսները մանր ժուլիկություններով փող էին աշխատում), որոնց մեր ժողովուրդն անուններ էր դրել: Հայտնի կոմիկական եռյակին ասում էին չաղը, ցանցառը և Նիկուլինը:
Նրանց միջոցով ձևավորված խորհրդարանն, ի դեպ, շատ ավելի թանկ է նստելու հարկատուներիս վրա, քանզի «Իմ քայլի» «խփած» տոկոսների ու սերժսարգսյանական օրենսդրության դրույթների պատճառով ԱԺ-ում լինելու է 27-ով ավելի պատգամավոր (132), ավելի ճիշտ՝ «ախոռում» կոճակ սեղմող ձրիակեր:
Դատելով քվեարկության արդյունքներից՝ ընտրողների փոքրամասնությունը տիրացել է իշխանության 100 տոկոսանոց փաթեթին: «Իմ քայլին» ձայն է տվել 884.849 հոգի, որը ընտրական իրավունք ունեցողների 1/3-ն է կազմում: Եթե սրան ավելացնենք նաև այն, որ քվեարկությանը չեն մասնակցել ընտրողներից կեսից ավելին, ապա այս խորհրդարանի ոչ լեգիտիմ պատկերն ամբողջական կդառնա:
Կրկեսի վերածված խորհրդարանը
«Դասականն» անթույլատրելի էր համարել հայրենիքի վերածումը կրկեսի: Հայրենիքը չգիտեմ, բայց որ նոր խորհրդարանը կրկեսի է վերածված, սա ակնհայտ է:
Սա հետանկախական Հայաստանի առաջին խորհրդարանն է, որտեղ չկա ընդդիմություն, որի կազմի 90 տոկոսին ժողովուրդը ոչ դեմքով, ոչ անունով չի ճանաչում, և որի մեծամասնությունը բացառապես «կոճակներ» են ու պատգամավոր դառնալու համար պարտական են Նիկոլի «դուխով» գրությամբ գլխարկին:
Սա հետկոմունիստական շրջանի առաջին խորհրդարանն է, որը ամենաշատն է հիշեցնում կոմունիստական շրջանի խորհրդարանը, որտեղ քվոտայով կային «մտավորականներ», կթվորուհիներ, կոմբայնավարներ և նույնիսկ մի կին ատամնատեխնիկ:
Այս խորհրդարանում բոլորը լինելու են հավասար, իսկ «Իմ քայլի» ներկայացուցիչները ավելի՛ հավասար, քան ԲՀԿ-ն ու «Լուսավոր Հայաստանը», բայց բոլորը միասին լինելու են Փաշինյանի կրնկի տակ ու կախված են լինելու նրա վարկանիշից: Այդ վարկանիշային անխուսափելի անկումը նոր խորհրդարանին կանգնեցնելու է լեգիտիմության խնդրի առաջ:
Ի դեպ, խորհրդարանը լեգիտիմ չէ նաև հիմա, քանզի ընտրողների մեծամասնությունը չի մասնակցել ընտրություններին՝ այդպիսով մերժելով բոլոր 11 ուժերին: Առավել ևս այն լեգիտիմ չի լինի ամիսներ անց:
ԲՀԿ-ի ՕԵԿ-ացումը
Խորհրդարան անցած ԲՀԿ-ն կցված է Փաշինյանին այնպես, ինչպես 2008-ից հետո ՕԵԿ-ն էր կցվել ՀՀԿ-ին, բայց այն տարբերությամբ, որ Արթուր Բաղդասարյանին դրա դիմաց տվեցին կոալիցիոն գործընկերոջ կարգավիճակ, իսկ ահա Գագիկ Ծառուկյանին այդպիսի կարգավիճակ չեն տա և նա կբավարարվի միայն բիզնես դաշտում որոշակի դիրքեր պահելով (առայժմ):
Փաշինյանի հետ հուշագրի ստորագրումից հետո արդեն պարզ էր, որ Ծառուկյանը ամբողջությամբ հանձնվում է նոր իշխանություններին, որոնք դժվար է ասել, թե որքան կպահեն իրենց պայմանավորվածությունները օլիգարխից սեփականատեր հռչակված Ծառուկյանի հետ:
«Լուսավորի» մութ կողմերը
Ինչ մնում է «Լուսավոր Հայաստանին», ապա սա այն ուժն է, որը ստեղծման օրվանից եղել է Սերժ Սարգսյանի հաճախորդը:
Գավառական կոմսոմոլի տիպիկ ներկայացուցիչ հիշեցնող Էդմոն Մարուքյանը ապրիլ-մայիսին կատաղի կռիվ էր տալիս Փաշինյանի դեմ ու ընդունում էր Սերժ Սարգսյանի վարչապետությունը՝ դժգոհելով, որ վերջինիս ենթակաները պատին փակցված իր նկարն են ցույց տալիս և ամեն ինչ գցում Սերժ Սարգսյանի վրա: Մարուքյանն ուրախություն էր հայտնում, որ ԱԺ-ում արդեն շփվելու է ոչ թե դրածո վարչապետի, այլ իշխանության իրական կրող Սերժ Սարգսյանի հետ:
Մարուքյանը, որպես շուստրի գեղցի ու իրեն միամիտ լոռեցու տեղ դրած քոքված հաճախորդ, որոշեց հետագայում մաքրվել Սերժ Սարգսյանից ու հեղափոխական խաղալ՝ քծնելով Փաշինյանին ու ծափահարելով նրա բոլոր որոշումներին:
Ի դեպ, այդ կուսակցության ցուցակում է ու պատգամավորի մանդատի է արժանացել տխրահռչակ «1in.am» կայքի խմբագիր Արման Բաբաջանյանը, ով Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում Բ26-ի քարոզչական առաջամարտիկներից էր ու մինչև Փաշինյանի վարչապետ դառնալը կատաղի կռիվ էր տալիս հրապարակի դեմ: Նա էլ Մարուքյանի պես մայիսից հետո դարձավ մոլի նիկոլական ու թունդ հեղափոխական:
Մեկ դերասանի թատրոն
Ահա այս ուժերն են խորհրդարանի ոչ իշխանությունը ներկայացնում: Սրանց ընդդիմություն ասելը ծաղր է ընդդիմության ինստիտուտի նկատմամբ: Նույնիսկ 2017-ի խորհրդարանը, որն ամբողջությամբ ձևավորվել էր Սերժ Սարգսյանի գծած պլանով, ուներ ֆորմալ առումով ընդդիմադիր խմբակցություն՝ ի դեմս «Ելք» դաշինքի, որի կազմում էր նաև Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊԿ-ն և որին Բ26-ը որոշել էր բերել խորհրդարան՝ ժողովրդավարական ցուցանակ ԱԺ-ի վրա կախելու համար: Հիմա դա էլ չկա: Սերժ Սարգսյանի համեմատ Փաշինյանը, փաստորեն, շատ ավելի ագահ գտնվեց:
ԲՀԿ-ն Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց 5 րոպե առաջ էր միացել հրապարակին, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 5 րոպե անց: Հիմա սրա՞նք պետք է հակակշիռ դառնան:
Ինչպես բազմիցս ենք նշել, իրական քաղաքական գործընթացները կսկսեն ծավալվել խորհրդարանի պատերից դուրս, քանզի այս խորհրդարանը զուրկ է քաղաքական բովանդակությունից և ոչ լեգիտիմ է:
Հ.Գ.: Ուշագրավ է, որ խնամի, ծանոթ, բարեկամ արատավոր պրակտիկայից հրաժարվելու կոչերով իշխանությունը վերցրած Փաշինյանի ընտանիքի անդամները, ընկերներն ու բարեկամները դառնալու են պատգամավոր և պաշտոնյա:
Ուշագրավ ևս մեկ հանգամանք. իշխանափոխությունից ընդամենը 7 ամիս անց և Երևանի ավագանու ընտրություններից ընդամենը 3 ամիս անց Փաշինյանի վարկանիշը լուրջ անկում է ապրել:
Այսպես՝ Երևանի ավագանու ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը, որը դե յուրե գլխավորում էր Կարգին Հայկոն, իսկ իրականում՝ Նիկոլ Փաշինյանը, քանզի նա էր տանում քարոզը, ստացել է ավելի շատ ձայն և՛ տոկոսային, և՛ բացարձակ առումներով:
Եթե ավագանու ընտրություններին «Իմ քայլը» ստացավ քվեարկությանը մասնակցածների ավելի քան 81 տոկոսը, ապա նույնանուն դաշինքը երեկ Երևանում ստացել է մոտ 10 տոկոսով պակաս քվե:
Ի դեպ, ԱԺ արտահերթ ընտրություններին Երևանում մասնակցել է 30 հազարով ավելի շատ ընտրող, քան ավագանու ընտրությունների ժամանակ, ինչն էլ «Իմ քայլի» ձայների տոկոսային անկման հիմնական պատճառներից մեկն է դարձել: Այսինքն՝ հաստատվել է Կապանի քաղաքապետի ընտրություններում արձանագրված այն կանոնը, ըստ որի՝ ընտրություններին մասնակցողների քանակի ավելացմանը զուգահեռ պակասում են Փաշինյանի ստացած տոկոսները:
Այս ընտրությունների ժամանակ քվեարկության իրավունք ունեցողների կեսից ավելին մերժեցին Նիկոլ Փաշինյանին, բայց քանի որ եղածների մեջ այլընտրանք չգտան, ուստի չգնացին ընտրատեղամաս: Եթե այլընտրանքը լիներ ոչ ՀՀԿ-ի տեսքով, ապա «Իմ քայլը» զգալիորեն քիչ ձայներ կստանար և մենք խորհրդարանում կունենայինք իրական հակակշիռ, այլ ոչ թե իրար «կլասիկ» ձևով սիրող ԲՀԿ և «Լուսավոր Հայաստան», որոնց հիմնական գործը լինելու է իրար կծմծելը և Փաշինյանի առաջ գլուխ խոնարհելը:

Трус, балбес и бывалый: «классический» парламент
9 декабря сформировался «классический» парламент. Мандаты получили «Мой шаг», ППА, и «Светлая Армения». Возглавляющие эти силы Никол Пашинян, Гагик Царукян и Эдмон Марукян напоминают героев советских комедий (занимавшихся мелким жульничеством), известных в народе как трус, балбес и бывалый.
Кстати, сформированный ими парламент обойдется налогоплательщикам намного дороже, так как по причине «набитых» «Моим шагом» процентов и положений сержсаргсяновского законодательства в НС будет на 27 депутатов (132), вернее – нажимающих в «хлеве» кнопки дармоедов больше.
Судя по результатам голосования, меньшинство избирателей овладело 100-процентным пакетом власти. За «Мой шаг» проголосовали 884.849 избирателей, что является 1/3 от общего числа обладающих правом голоса граждан. Если к этому добавить также то, что в голосовании не участвовало более половины избирателей, то картина нелегитимности этого парламента станет полной.
Превратившийся в цирк парламент
«Классик» считал непозволительным превращение родины в цирк. Касательно родины не знаю, но то, что в цирк превратился парламент, это очевидно.
Это первый в истории новонезависимой Армении парламент, в котором нет оппозиции и 90 процентов состава которого народ не знает ни в лицо, ни по имени. Кроме того, большинство будет представлено исключительно в лице «кнопок», которые будут обязаны своему становлению депутатами кепке Никола с надписью «с духом».
Это первое за весь посткоммунистический период Национальное собрание, которое сильнее всех напоминает парламент времен коммунистов и в котором по квоте находились представители «интеллигенции», доярки, комбайнеры и доже одна женщина-зубной техник.
В этом парламенте все будут равны, а представители «Моего шага» – более равными, чем члены ППА и «Светлой Армении», но все вместе будут находиться под пятой Пашиняна и в зависимости от его рейтинга. Неизбежное же падение этого рейтинга поставит парламент перед проблемой легитимности.
Кстати, парламент нелегитимен и сейчас, так как большинство избирателей не приняло участия в выборах, отвергнув тем самым все 11 сил. И он тем более не будет легитимен месяцы спустя.
ПОЕ-кизация ППА
Прошедшая в парламент ППА закрепилась за Пашиняном точно так же, как после 2008 года «Оринац еркир» (ПОЕ) закрепилась за РПА, но с той разницей, что Артуру Багдасаряну в обмен на это дали статус коалиционного партнера, а Гагику Царукяну этого не светит, и он будет лишь довольствоваться удержанием определенных позиций на бизнес-поле (пока что).
После подписания меморандума с Пашиняном уже было понятно, что Царукян полностью сдается новым властям, которые непредсказуемы в плане приверженности обещаниям ставшему из олигарха крупным собственником Царукяну.
Темные стороны «Светлой Армении»
Что касается «Светлой Армении», то она – та сила, которая со дня своего основания была клиентом Сержа Саргсяна.
Напоминающий типичного представителя провинциального комсомола Эдмон Марукян вел в апреле-мае яростную борьбу с Пашиняном и принимал премьерство Сержа Саргсна, негодуя, что подчиненные последнего указывают на висящий на стене портрет и сваливают всё на Сержа Саргсяна. Марукян радовался тому, что НС будет общаться не с премьером-ставленником, а с реальным носителем власти – Сержем Саргсяном.
Марукян, как шустрый деревенщина и прикидывающийся наивным лорийцем наторевший клиент, впоследствии решил очиститься от Сержа Саргсяна и начал играть в революционера, заискивая перед Пашиняном и приветствуя все его решения.
Кстати, в списке данной партии находится и удостоившийся депутатского мандата печально известный редактор сайта «1in.am» Арман Бабаджанян, который в период президентства Сержа Саргсяна был одним из передовиков пропаганды Баграмяна 26 и до становления Пашиняна премьером вел рьяную борьбу с площадью. Он тоже, подобно Марукяну, с мая стал ярым николовцев и ревностным революционером.
Театр одного актера
Именно эти силы представляют невластный сектор парламента. Называть их оппозицией было бы издевательством по отношению к институту оппозиции. Даже парламент 2017 года, который был полностью сформирован по начертанному Сержем Саргсяном плану, имел формальную оппозицию в лице альянса «Выход», в состав которого входил также «Гражданский договор» Никола Пашиняна и который президентский дворец решил провести в парламент для обеспечения НС демократической вывески. Сейчас нет и этого. Фактически, в сравнении с Сержем Саргсяном Пашинян нашелся намного более алчным.
ППА присоединилась к площади за 5 минут до становления Пашиняна премьером, а «Светлая Армения» – 5 минут спустя. Теперь они должны стать противовесом?
Как неоднократно отмечалось, реальные политические процессы начнут разворачиваться за стенами НС, так как этот парламент лишен политического содержания и нелегитимен.
P.S. Примечательно, что члены семьи, друзья и родственники Пашиняна, взявшего власть с призывами отказаться от порочной практики назначения на должности сватов, знакомых и родственников, станут депутатами и чиновниками.
Еще одно примечательное обстоятельство: спустя всего 7 месяцев после смены власти и 3 месяца после выборов Совета старейшин Еревана рейтинг Пашиняна претерпел серьезный спад.
Так, на выборах Совета старейшин Еревана альянс «Мой шаг», который де-юре возглавлял Каргин Айко, а в реальности – Никол Пашинян, ведший агитацию, получил больше голосов и в процентном, и в абсолютном соотношении.
Если на столичных муниципальных выборах «Мой шаг» получил 81 процент от принявших участие в голосовании, то накануне одноименный альянс набрал в Ереване на 10 процентов меньше.
Кстати, во внеочередных выборах НС в Ереване приняло участие на 30 тысяч избирателей больше, чем на выборах Совета старейшин, что и стало одной из главных причин процентного спада голосов «Моего шага». То есть подтвердилось зафиксированное на выборах мэра Капана правило, согласно которому параллельно увеличению количества участвующих в выборах избирателей сокращаются получаемые Пашиняном голоса.
Более половины обладающих правом голоса избирателей на прошедших выборах отвергли Никола Пашиняна, но, так как они не нашли альтернативы в участвующих силах, не пошли на избирательные участки. Если бы альтернатива была в лице не РПА, то «Мой шаг» набрал бы ощутимо меньше голосов, и мы получили бы в парламенте реальный противовес, а не любящих друг друга в «классической» форме ППА и «Светлую Армению», основным занятием которых будет задирание друг друга и преклонение перед Пашиняном.