Կալիգուլայի ձին ու Նիկոլի շունը
Այս խորհրդարանը ձևավորվել է մեկ մարդու անվան տակ ու մեկ մարդու համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր անգամ իր «Չալո» կամ «Քայլո» անունով շանը գրել «Իմ քայլի» ցուցակում ու դարձնել պատգամավոր այնպես, ինչպես Կալիգուլան էր իր ձիուն դարձրել սենատոր:
Դեկտեմբերի 9-ի քվեարկության արդյունքում պատգամավոր դարձածներն, ի դեպ, «Չալոյից» շատ չեն տարբերվում՝ հրաման ստանալուն պես «հաչում» են (երբեմն կարող են նաև առանց հրամանի «հաչալ»), Գյումրիից սկած քայլել են Փաշինյանի հետ, հրապարակի հարթակում են կանգնել կամ էլ փողոց փակել: Եվ ամենակարևորը՝ կարողանում են «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ» անել:
Ինձ համար սա կոմեդիա կլիներ, եթե ապրելիս լինեի հեռավոր մի երկրում ու զուտ լրահոսով տեղեկանայի այս ամենի մասին, բայց քանի որ այստեղ եմ ապրում ու չեմ պատրաստվում հեռավոր երկրի բնակիչ դառնալ, ուստի չեմ կարող չանհանգստանալ իմ ընտանիքի ու մեր երկրի համար: Սա տրագիկոմեդիա է:
Դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցածը աֆղանական ընտրություններ էր հիշեցնում (այնտեղ ամերիկյան ներխուժումից հետո պատգամավոր էին ընտրում՝ անգամ դեմքով չճանաչելով նրան), քանզի «Իմ քայլին» ձայն տվողների գրեթե 100 տոկոսը չի ճանաչում այդ դաշինքի ցուցակով պատգամավորների գրեթե 100 տոկոսին: Իրենք Նիկոլին են քվեարկել ու չեն խորացել, որ ԱԺ-ում լինելու են «Չալոյից» չտարբերվող օրենսդիրներ: Իսկ դա վտանգավոր է:
Խորհրդարան անցած մյուս «կլասիկ» ու «ոչ կլասիկ» ուժերը «Իմ քայլի» կցորդներն են: Ավելի վատ կցորդներ, քան ունենում էինք ՀՀԿ իշխանության տարիներին: Ու ցավալին այն է, որ պետբյուջեի վրա սրանք շատ թանկ են նստելու, քանզի լրացուցիչ կոճակ սեղմողներ են հայտնվել 350 հազար ճռռացողի հաշվին ապրելու համար:
Խորհրդարանական համակարգ կոչվածի պայմաններում խորհրդարանի դերը զրոյացած է: Փաստորեն, Փաշինյանին հաջողվեց անել այն, ինչին ձգտում էր Սերժ Սարգսյանը՝ ունենալ ամբողջությամբ կամակատար ԱԺ: Սարգսյանը համարյա հասել էր իր նպատակին, բայց հարվածը ստացվեց անսպասելիորեն ու անսպասելի տեղից (տեղի ունեցավ հաճախորդների բունտ ու ոտքի ելած ժողովուրդը խառնեց բոլոր պայմանավորվածությունները):
Թե ինչ կլինի Փաշինյանի խորհրդարանի հետ, դժվար չէ գլխի ընկնել: Մեկ մարդու վարկանիշից կախված խորհրդարանի ճակատագիրը կանխորոշված է: Կլինի մեկ մարդու վարկանիշը, կլինի խորհրդարանը: Չի լինի վարկանիշը, խորհրդարանը կհայտնվի ցնցումների մեջ ու կսկսվի բրոունյան շարժումը:
Ապաքաղաքական խորհրդարանի պայմաններում բնական է, որ քաղաքական գործընթացները տեղի են ունենալու ԱԺ պատերից դուրս: Իսկ առայժմ պատերի ներսում գզվռտոց է, քանզի սոված, հիմնականում անգրագետ, առավելապես անհայրենիք ու առերևույթ անկուշտ երիտասարդ զանգվածի առջև բացվել են իշխանության դռները:
Հին շմայսներին փոխարինելու են գալիս նոր շմայսները, որոնք հներից տարբերվում են այն բանով, որ չեն ներկայացնում ոչ մի հանրային շերտ, այլ ներկայացնում են ընդամենը մեկ մարդու և կատարելու են մեկ մարդու հրահանգը: Ինչպես որ «Չալո» անունով շունը:

Конь Калигулы и собака Никола
Этот парламент сформировался от имени одного человека и для одного человека. Никол Пашинян мог внести в список «Моего шага» даже свою собаку по кличке Чало или Кайло (от арм. «кайл», то есть «шаг»), сделав ее депутатом, как некогда Калигула сделал сенатором своего коня.
Кстати, ставшие в результате голосования 9 декабря депутатами от Чало особо не отличаются: по получении команды они «лают» (иногда даже без команды), начиная с Гюмри шагали вместе с Пашиняном, стояли на митинговой площадке или перекрывали улицы. И, самое главное, могут делать «гмп-гмп-ху».
Для меня это было бы комедией, если бы я жил в одной из отдаленных стран и узнавал обо всем этом из новостной ленты. Однако, поскольку я живу здесь и сейчас, и не готовлюсь становиться жителем подобной страны, не могу не испытывать беспокойства за свою семью и нашу страну. Это – трагикомедия.
Имевшее место 9 декабря больше напоминало афганские выборы (после американского вторжения там выбирали депутатов, даже не зная их в лицо), так как практически 100 процентов проголосовавших за «Мой шаг» не знает почти 100 процентов депутатов от списка альянса. Они голосовали за Никола, не вдаваясь в то, что в НС будут не отличающиеся от Чало законодатели.
Прошедшие же в парламент «классическая» и «неклассическая» силы будут придатками «Моего шага». Еще более худшими, чем это было при власти РПА. И прискорбным здесь является то, что они сядут на бюджет тяжелым бременем, так как появились дополнительные «нажиматели» на кнопки, которые будут жить за счет вкалывающих 350 тыс. граждан.
В условиях называемой парламентской системы роль парламента будет нивелирована. Фактически, Пашиняну удалось сделать то, к чему стремился Серж Саргсян – получить полностью покорный парламент. Саргсян практически добился своей цели, но удар был получен внезапно и из неожиданного места (произошел бунт клиентов власти, и вставший на ноги народ смешал все договоренности).
Что же станет с парламентом Пашиняна, догадаться нетрудно. Судьба зависящего от рейтинга одного человека парламента предрешена. Будет рейтинг одного человека, будет и парламент. Не будет рейтинга, парламент войдет в полосу потрясений и начнет «броуновское движение».
В условиях аполитичного парламента естественно, что политические процессы будут протекать за стенами НС. Пока же в стенах парламента грызня, так как перед преимущественно безграмотной, в основном не признающей родины и очевидным образом ненасытной молодой массой открылись двери власти. На смену старым шмайсам приходят новые, которые отличаются от прежних тем, что не представляют какой-либо слой общества, а аккредитованы отстаивать интересы одного человека и будут выполнять его распоряжения. Точно так же, как собака по кличке Чало.