Հայաստանի պատվիրակությունը մեկնել է Բաքու
Հայաստանը կմասնակցի Բաքվում դեկտեմբերի 14-ին կայանալիք Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին: Այս մասին yerkir.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Այո, Հայաստանից ներկայացուցիչ լինելու է, Հայաստանի պատվիրակությունն արդեն մեկնել է: Նիստում Հայաստանը կներկայացնի ԱԳՆ Բազմակողմ և երկկողմ տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Աշոտ Քոչարյանը»,-նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ 2009 թվականին Բաքվում կայացած Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների (ՍԾՏՀ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 21-րդ հանդիպմանը հայկական պատվիրակությունը ևս մասնակցել է, այդ ժամանակ մեր երկիրը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնում է Բաքու՝ մասնակցելու Սևծովյան համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների նիստին, որտեղ առանձնազրույց է ունենալու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, հաղորդում է Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, Լավրովն ու Ալիևը քննարկելու են երկկողմ փոխհարաբերություններին վերաբերող առանցքային հարցեր, տարածաշրջանային ու միջազգային թեմաներ:
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը՝ հաղորդելով այցի մասին, ընդգծում է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը ջերմ հարաբերություններ ունեն, և առաջիկա բանակցությունները միտված են շարունակելու կողմերի միջև կառուցողական երկխոսությունն ու համագործակցությունը։

Армения примет участие в заседании СМИД ОЧЭС в Баку
Армения примет участие в заседании совета министров иностранных дел Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) в Баку. Об этом сообщила «Sputnik Армения» пресс-секретарь армянского МИД Анна Нагдалян.
Ереван на заседании представит начальник департамента многостороннего и двустороннего экономического сотрудничества министерства иностранных дел Ашот Кочарян.
Отметим, что 52-я сессия Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) прошла в Ереване 26 ноября. Тогда председательство в Организации перешло от Армении к Азербайджану.
Напомним, что на 21-й встрече глав МИД ОЧЭС в 2009 году в Баку армянская делегация также присутствовала. Ее возглавлял замминистра иностранных дел Арман Киракосян.
Организация Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) была создана 25 лет назад в 1992 году. Это организация, в которую входят 12 государств черноморского региона: Албания, Азербайджан, Болгария, Грузия, Армения, Греция, Молдова, Румыния, Россия, Турция, Украина и Сербия.