Ռուսաստանը 226 տոննա թուրքական մանդարինն ու նարինջը սահմանից հետ է ուղարկել
Ռուսաստանի Դաշնության գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը` «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը, սահմանից հետ է ուղարկել Թուրքիայից ներկրված 226 տոննա նարինջը և մանդարինը։
Պատճառն այն է, որ Թուրքիայից Ռուսաստան հասած խմբաքանակի մեջ միջերկրածովյան վնասատու միջատ է հայտնաբերվել: Հայտնի է, որ վնասատուն կարող է հարմարվել Ռուսաստանի հարավի կլիմային ու տարածվելով մեծ վնաս հասցնել տեղի այգիներին:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ի հայտարարության մեջ ասվել է, որ նմանատիպ դեպքեր վերջին ժամանակներս հաճախակի են կրկնվում Թուրքիայից ներկրվող ապրանքների խմբաքանակներում։
Այդ իսկ պատճառով ռուսական կողմը դեկտեմբերի 5-ից սկսած նախապես հատուկ ստուգման է ենթարկում Թուրքիայից ներկրվելիք գյուղատնտեսական արտադրանքը, մասնավորապես՝ ցիտրուսային մրգերը։

В Россию не пустили 226 тонн зараженных мандаринов и апельсинов из Турции
Около 226 тонн цитрусовых из Турции Россельхознадзором не были допущены к ввозу на территорию России в связи нарушением фитосанитарных требований РФ и ЕАЭС, сообщает Федеральное агентство новостей.
В частности, на упаковочных станциях турецкого региона Адана во время карантинного фитосанитарного мониторинга в предназначенных к отправке в Россию 226 тонн цитрусовых обнаружили средиземноморскую плодовую муху. По данным Россельхознадзора, речь идет о 160 тоннах мандаринов и 66 тоннах апельсинов.
Такие случаи с нарушением фитосанитарных норм встречаются все чаще. С 5 декабря российские специалисты начали осуществлять контроль цитрусовых на упаковочных и погрузочных станциях Турции.
Напомним, в мае этого года Россельхознадзор разрешил ввозить в страну помидоры из Турции, но в том случае, если там нет томатной моли. Проверять продукцию на границе будут фитосанитарные контролеры совместно с турецкими специалистами.