Դատարանը չբավարարեց Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու միջնորդությունը (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը չբավարարեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի կալանքի միջնորդությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց Գևորգյանը:
«Դատարանը կալանավորման միջնորդությունը մերժեց: Ես կարծում եմ, որ, այս պահի դրությամբ, կայացվել է արդար որոշում՝ այնքանով, որքանով հաշվի են առնվել դատականնիստերի ժամանակ մեր փաստարկները: Բայց սա չի նշանակում, որ մենք այլևս անելիք չունենք, մենք շարունակելու ենք ապացուցել իմ անմեղությունը»,-ասաց նա:
Գևորգյանն ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ լավատեսությամբ է վերաբերում իր նկատմամբ տեղի ունեցող գործընթացներին, և թեև մեղադրանքները ծանր են, բայց կարևորն այն է, որ ինքը դրանք չի ընդունում:
2018-ի օգոստոսին Արմեն Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, որը միացվել է 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործին: Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Նրա մեղադրանքն այժմ լրացվել է։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 38-300.1 հոդվածի՝ սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդակելը, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք վերցնելը, ինչպես նաև ՔՕ-ի 190-րդ հոդվածի3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը՝ առանձնապես խոշոր չափերով։

Суд не удовлетворил ходатайство об аресте Армена Геворкяна (видео)
Ереванский суд общей юрисдикции не удовлетворил ходатайство об аресте экс-секретаря Совбеза РА, экс-вице-премьера Армена Геворкяна. Как передает «Арменпресс», об этом после заседания суда сообщил журналистам Геворкян.
«Суд отклонил ходатайство об аресте. На данный момент, думаю, принято справедливое решение – постольку, поскольку приняты во внимание наши доводы, предъявленные во время заседаний суда. Но это еще не значит, что отныне нам нечего делать. Мы продолжим доказывать мою невиновность», – сказал он.
Ранее Геворкян заявил журналистам, что с оптимизмом относится к происходящим событиям, и хотя обвинения тяжелые, важно, что он их не признает.
Ранее экс-секретарю Совбеза РА, экс-вице-премьеру Армену Геворкяну было предъявлено обвинение по ч.3 ст. 332 УК РА – препятствование отправлению правосудия, которое было прикреплено к материалам по делу «1 марта». Мера пресечения – подписка о невыезде.
ССС предъявила новое обвинение по делу экс-секретаря Совбеза РА, экс-вице-премьера Армена Геворкяна – по признакам ст. 38-300.1 (содействие в свержении конституционного строя) п.2 ч.4 ст 311 (получение взятки в особо крупных размерах) и п.1 ч.3 ст. 190 (узаконивание полученного незаконным путем имущества – в особо крупных размерах).