Ադրբեջանցի ուսանողուհու գրառումն ազգային հերոսի մասին հասարակությունում ագրեսիայի ալիք է բարձրացրել
Հոգեբանության ֆակուլտետի ուսանողուհի Նարմին Շահմարաձեն Ֆեյսբուքյան իր էջում կասկած է հայտնել Ադրբեջանի ազգային հերոս Մուբարիզ Իբրահիմովի հերոսության վերաբերյալ։ Դա սկանդալ է առաջացրել, որը սկզբում սոցցանցով էր սահմանափակվում, այնուհետև մամուլը միացավ, բանը հասավ նույնիսկ պաշտոյաներին։
Ո՞վ է Մուբարիզ Իբրահիմովը
Մուբարիզ Իբրահիմովն ադրբեջանական բանակի ենթասպա (պայմանագրային զինծառայող) էր։ Զոհվել է 2010թ-ին Ադրբեջանի Տերտերի շրջանի շփման գծի մերձակայքում։ Նրա մահվան հանգամանքները մինչև այսօր չեն բացահայտվել։ Ադրբեջանակն վարկածի համաձայն՝ Իբրահիմովը զոհվել է մարտի ժամանակ հայկական կողմի հարձակումը հետ մղելիս։ Հայկական կողմի վարկածի համաձայն՝ նա հատել է շփման գիծն ու դիվերսիա կազմակերպել, որի հետևանքով մի քանի հայ զինվոր է զոհվել։ Իբրահիմովի մարմինը հայկական կողմի մոտ էր գտնվում, նրանք այն արտահանձնել են 141 օր անց Աստրախանում երկու երկրների նախագահների հանդիպումից հետո։ Իբրահիմովին հետմահու շնորհվել է Ադրբեջանի Հանրապետության հերոսի կոչում։
1991-1994 թթ-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պատերազմ էր ընթանում Լեռնային Ղարաբաղի համար, որն Ադրբեջանի վարչական մաս էր և հինականում հայերով էր բնակեցված։ Այն բանից հետո, երբ 1994թ-ին հրադադար կնքվեց, Ղարաբաղը մնաց Հայաստանի վերահսկողության տակ, իսկ հակամարտությունը սառեցված է համարվում։ Սակայն շփման գիծը պահպանվել է, և այդտեղ պարբերաբար փոխհրաձգություն է տեղի ունենում։
Հատված «սկանդալային» գրառումից
«…Սակայն եթե մեկին սպանում ես մարտից դուրս, հայրենիքը, հարազատներից կամ սեփական կյանքը կորցնելու վտանգից դուրս, ապա, իմ կարծիքով, դա դաժանություն է։ Միգուցե նրա կողմից սպանված հայը ծնվել էր այրդեն այդ գործընթացներից հետո, ոչ մի բանի համար ոչ մի գրամ մեղավոր չէր, իսկ ճակատում գտնվելիս վախ էր զգում և օրերն էր հաշվում, որ տուն վերադառնա։ Միգուցե գլուխը բարձին դնելուց առաջ նա մտածում էր, որ ընտանիքի հետ վերամիավորմանը մնացած օրերից ևս մեկն անցավ։ Բայց ինչ-որ մեկը նրանց սպանեց՝ մեղադրելով մի բանի համար, ինչ նա չէր արել։ Ավելին, եթե Մուբարիզը կենդանի մնար և հետ վերադառնար, հավանաբար ռազմական հանցագործության մասին գործ կհարուցվեր։ Որովհետև նա հատել էր սահմանը (նկատի ունի շփման գիծը – խմբ․) առանց հրամանի։ Իրանակում մարդը, որին մենք հերոս ենք անվանում, պետական քաղաքականությունը սպառնալիքի տակ է դրել»։
Արձագանք
Այս գրառումից հետո Նարմին Շահմարզադեի դեմ սոցցանցերում արշավ սկսվեց․ Ադրբեջանի հայրենասիրական տրամադրվածություն ունեցող բնակիչները համարեցին, որ նա վիրավորել է ազգային հերոսի հիշատակը, կտրուկ քննադատեցին նրան դրա համար, հայհոյեցին, դավաճան անվանեցին, նրա անունով կեղծ էջեր բացեցին, ոմանք նույնիսկ համախոհներ էին փնտրում ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնելու համար։
Այդ արտահայտություններից շատերը հնարավոր չէ կրկնել էթիկական նկատառումներով, սակայն ահա դրանցից մի քանի առավել ցենզուրայինները․
«Այսքանից հետո նրան հնարավոր չէ ադրբեջանցի անվանել»;
«Ադրբեջանը պատերազմական վիճակում է, և բոլոր նրանք, ովքեր իրենց կյանքն են հանուն երկրի նվիրաբերել, հերոսներ են։ Նրանց չի կարելի մեռած անվանել։ Իսկ այդ Նարմինը նման խոսքերից հետո բարոյապես մեռած է»։
«Այս ամենն ընդամենը փիար է, նա ուզում էր հայտնի դառնալ»։
Սակայն Նարմին Շահմարզադեն պաշտպաններ նույնպես ունի․
«Նրա խոսքերի մեջ ոչ մի վիրավորանք չկար, սակայն ոչ ոք իրեն նեղություն չտվեց նորմալ կարդալ գրառումը, իսկ ոմանք այն ընդհանրապես չեն էլ տեսել։ Միայն թե մարդ լիներ, հարձակվեին վրան»։
«Այս կեղծ հայրենասերներն, ավելի լավ է, այդպես գոռաին ի պաշտպանություն զոհված զինվորականների ընտանիքների https://jam-news.net/в-баку-полиция-помешала-митингу-члено/?lang=ru , որոնց ոստիկանությունը քշում է հանրահավաքներից, իսկ իշխանությունները չեն ցանկանում վճարել նրանց հասնող փոխհատուցումը։ Միայն իրենց կնոջ վրա է ուժը պատում»։
«Յուրաքանչյուրն իր կարծիքի իրավունք ունի, և մարդուն դրա համար Լինչի դատաստանի չի կարելի ենթարկել, անգամ եթե այդ կարծիքն այնքան էլ ճիշտ ձևով չի արտահայտվել»։
Շահմարազադեի խոսքերի մեջ փաստագրական անճշտություններ են նկատել և իրադարձությունների չափազանց կամայական մեկնաբանում։
Կրակի վրա յուղ լցրեց մի տեսնայութ, որում Նարմինն ասում է, որ «ինձ հայ անվանելով՝ չեք կարող վիրավորել, որովհետև ես հայերին թշնամի չեմ համարում»։
Լրատվամիջոցները այս թեման զարգացրին, գրեթե միաձայն կանգնելով աղջկան մեղադրողների կողքին, իսկ պատգամավոր Մուսա Գուլիևն ընդհանրապես առաջարկեց նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկել։ Թեև օրենսդրությամբ նման բան նախատեսված չէ։
Այս թեմայի շուրջ քննարկումները շարունակվում են։ Այսօր դրանց միացել է նաև Ֆեյսբուքի ռուսալեզու հատվածը, որը մինչ այդ ներգրավված չէր քննարկումներում։
«Դե ինչ, շնորհակալություն Նարմին Շահմարզադեին, որ նա հասարակությանը հիշեցրեց Մուբարիզ Իբրահիմովի մասին։ Թեև որոշ ժամանակ անց ամեն ինչ կրկին կմոռացվի, այդ թվում՝ Մուբարիզը»,–մեկնաբանել է շրջանային անկախ լրագրողներից մեկը։

Высказывание азербайджанской студентки в адрес национального героя вызвало в обществе волну агрессии
Студентка факультета психологии Нармин Шахмарзаде на своей странице в «Facebook» усомнилась в подвиге национального героя Азербайджана Мубариза Ибрагимова. Это вызвало скандал, который сперва разгорелся в социальных сетях, был подхвачен прессой, а потом дело дошло и до чиновников.
Кто такой Мубариз Ибрагимов?
В период с 1991-го по 1994 год между Азербайджаном и Арменией шла война за Нагорный Карабах – административную часть Азербайджана, населенную преимущественно армянами. После того, как в 1994-м война прекратилась, Карабах остался под контролем Армении, а конфликт считается замороженным. Линия фронта при этом сохранилась и периодически на ней происходят перестрелки.
Мубариз Ибрагимов – прапорщик (контрактный военнослужащий) азербайджанской армии. Погиб и июне 2010 года вблизи линии фронта в Тертерском районе Азербайджана. Обстоятельства гибели до сих пор не раскрыты. Согласно азербайджанской версии, Ибрагимов погиб во время боя, отражая нападение армянской стороны. Согласно армянской версии, он пересек линию фронта и устроил диверсию, в результате которой погибли несколько армянских солдат. Тело Ибрагимова оставалось у армянской стороны, они его выдали лишь спустя 141 день после встречи президентов двух стран в Астрахани. Ибрагимову посмертно присвоено звание Героя Азербайджанской Республики.
Отрывок из «скандального» статуса
«…Но если ты убиваешь кого-то вне боя, вне опасности потерять родину, близких или свою жизнь, то, с моей точки зрения, это жестокость. Быть может, убитый им армянин родился уже после всех этих процессов, ни на йоту ни в чем не был виновен, а находясь на фронте, испытывал страх и считал дни до возвращения домой. Быть может, ложась спать, он думал о том, что прошел еще один день из оставшихся до его воссоединения с семьей. Но кто-то убил его, обвинив в том, чего он не совершал. Более того, если бы Мубариз остался жив и вернулся назад, то, скорее всего, было бы возбуждено дело о военном преступлении. Потому что он перешел границу (имеется ввиду линия фронта – ред.) без приказа. На самом деле, человек, которого мы называем героем, поставил под угрозу государственную политику».
Реакция
После этого статуса против Нармин Шахмарзаде началась травля в социальных сетях – патриотически настроенные жители Азербайджана сочли, что она оскорбила память национального героя, резко критиковали ее за это, ругали матом, называли предательницей, открывали от ее имени фальшивые аккаунты, кто-то даже пытался собрать единомышленников для физической расправы.
Большинство из этих высказываний нельзя повторять по этическим соображениям, но вот несколько наиболее цензурных:
«После такого ее нельзя называть азербайджанкой!»
«Азербайджан находится в состоянии войны, и все, кто пожертвовал жизнью ради своей страны, – герои. И их нельзя назвать мертвыми! А вот Нармин эта после таких слов морально мертва».
«Да это все просто дешевый пиар, прославиться она захотела».
Но и защитники у Нармин Шахмарзаде тоже нашлись:
«В ее словах не было никакого оскорбления, но никто не удосужился нормально прочитать статус, а некоторые вообще его не видели. Этим людям лишь бы напасть на кого-то».
«Эти липовые патриоты лучше бы кричали так в защиту семей погибших военных, которых полиция гоняет на митинге, а власти не хотят платить полагающуюся компенсацию! Только на женщину у них сил хватает».
«Каждый имеет право на свое мнение, и линчевать человека за это нельзя — пусть даже мнение это высказано в не очень правильной форме».
Некоторые, более сведущие в военной тематике, находили в статусе Шахмаразаде фактологические ляпы, неточности и слишком вольную трактовку тех событий.
Масла в огонь подлило видео, на котором Нармин говорит, что, «называя меня армянкой, вы не можете меня оскорбить, потому что я не считаю армян врагами».
Медиа подхватили эту тему, почти единодушно встав в позицию обвинителей девушки, а депутат Муса Гулиев и вовсе предложил привлечь ее к уголовной ответственности. Хотя законодательством такого не предусмотрено.
Дискуссии вокруг этой темы продолжаются. Сегодня к ним подключился уже и русскоязычный сегмент «Facebook», которому раньше не было до этой истории никакого дела.
«Ну, что ж, спасибо Нармин Шахмарзаде, что она напомнила обществу о Мубаризе Ибрагимове. Хотя через какое-то время все опять забудется, и он в том числе», – прокомментировал это один из независимых региональных журналистов.