Ադրբեջանում նախագահական հաջորդ ընտրությունները տեղի կունենան 2025-ի ապրիլին
Ադրբեջանում լրամշակել են Ընտրական օրենսգիրքը և ընդունել են նախագահական ընտրությունների անցկացման ժամկետը փոխելու որոշում:
Հաջորդ ընտրությունները տեղի կունենան 2025 թվականի ապրիլ ամսվա երկրորդ չորեքշաբթի օրը:
Ընտրական օրենսգրքի այդ փոփոխությունն այսօր ընդունել է Ադրբեջանի խորհրդարանը՝ Միլի Մեջլիսը: Հետայսու նախագահական ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 7 տարի առաջ կայացած ընտրությունների ամսվա երկրորդ չորեքշաբթի օրը: Բացառությունը հնարավոր է միայն արտահերթ ընտրությունների դեպքում:
Խորհրդարանի իրավական և պետական շինարարության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Հուսեյնլին պարզաբանել է, որ լրամշակումն անհրաժեշտ է, քանի որ այս տարվա ապրիլի 11-ին վերընտրված նախագահ Իլհամ Ալիևի պաշտոնավարման ժամկետը սպառվում է 2025 թվականի ոչ թե հոկտեմբերին, այլ ապրիլին:

Следующие президентские выборы в Азербайджане пройдут в 2025 году
Милли меджлис (парламент) Азербайджана на пленарном заседании во вторник принял в третьем, заключительном, чтении изменения в Избирательный кодекс, касающиеся сроков проведения президентских выборов, сообщает «Интерфакс-Азербайджан».
Согласно поправкам, дата очередных президентских выборов в Азербайджане назначается на вторую среду месяца, в котором 7 лет назад состоялись предыдущие выборы президента страны (за исключением внеочередных выборов). Следующие президентские выборы в стране пройдут в 2025 году.
Согласно действующему избирательному законодательству, датой проведения выборов президента считается третья среда октября в год истечения президентских полномочий действующего главы государства, определяемых Конституцией Азербайджана.
Напомним, что очередные президентские выборы в Азербайджане должны были состояться в октябре 2018 года, но были проведены в апреле текущего года.