Ինչու Մոսկվան չի շնորհավորել Փաշինյանին. Ռուսաստանի դեսպանի կարծիքը
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ մեկնաբանեց այն հարցը, թե ինչու Մոսկվան Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին չի շնորհավորել խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ։
«Նախևառաջ գործում է արարողակարգի գործոնը։ Գոյություն ունի միջպետական արարողակարգ, նման շնորհավորանքներն ընդունված չեն։ Շնորհավորանքները հնչում են այն բանից հետո, երբ նշանակում է լինում։ Մենք հետևում ենք իշխանական կառույցների ձևավորման ժամանակացույցին, դրա հետ կապված հարց չի ծագի»,–ասաց Կոպիրկինը։
Նրա կարծիքով` այդ հարցում իրավիճակի էությունը հստակ արտահայտվել է Մարիա Զախարովայի մեկնաբանությունում, ըստ որի` Ռուսաստանը տրամադրված է կառուցողական երկխոսություն հաստատել Հայաստանի հետ և զարգացնել հարաբերությունները։
«Մենք շահագրգռված ենք ակտիվ համագործակցել, փոխադարձ վստահություն, փոխըմբռնում մշակել, միասին լուծել գործնական հարցերը»,–ասաց Կոպիրկինը։

Почему Москва не поздравила Пашиняна с победой – комментарий посла России
Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин прокомментировал вопрос, почему Москва не поздравила и.о. премьер-министра Армении с победой на парламентских выборах, сообщает «Sputnik Армения».
«Во-первых – действует фактор протокола. Межгосударственный протокол действует, такого рода поздравления не приняты. Поздравления направляются, после того как бывает назначение. Мы отслеживаем график формирования властных структур, поэтому вопроса с этим не возникнет», – сказал Копыркин.
По его мнению, в этом вопросе суть ситуации хорошо выражена в комментарии Марии Захаровой – Россия настроена на конструктивный диалог с Арменией и развитие отношений.
«Мы заинтересованы самым активным образом сотрудничать, нарабатывать взаимное доверие, взаимопонимание, вместе решать практические вопросы», – сказал Копыркин.