ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ. «Մոսկվան հույս ունի, որ ՀՀ նոր ղեկավարությունը քաջություն կգտնի, որպեսզի դիմակայի ԱՄՆ-ի շանտաժին և ճնշմանը»
Մոսկվան հույս ունի, որ ՀՀ նոր ղեկավարությունը քաջություն կունենա, որպեսզի դիմակայի ԱՄՆ-ի շանտաժին և ճնշմանը, և ինքնուրույն որոշումներ կկայացնի: Այդ մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը:
«Երկրում այս տարի նախատեսված արմատական փոփոխությունների ֆոնին Վաշինգտոնի միջամտությունը գնալով ավելի անքաղաքավարի է դառնում»,-ասել է նա:
Դիվանագետի խոսքով` ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը վիրավորական կերպով հայ ժողովրդի պատմական փորձը «պատմական կարծրատիպ» է անվանել, ինչպես նաև հրամայել ՀՀ-ին` ամերիկյան զենք գնել և որքան հնարավոր է շուտ միանալ հակաիրանական պատժամիջոցներին:
«Եթե այսպիսին է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հրապարակային կողմը, ապա կարելի միայն պատկերացնել` ինչ է կատարվում կուլիսների հետևում»,- ասել է Կարասինը:
Նա հույս է հայտնել, որ ՀՀ ներկայիս ղեկավարությունն ինքնուրույն որոշումներ կկայացնի` ելնելով ազգային շահերից:

Россия рассчитывает, что новое руководство Армении найдет мужество противостоять шантажу и давлению со стороны США – МИД РФ
Москва рассчитывает, что новое руководство Армении найдет мужество противостоять шантажу и давлению со стороны США, будет самостоятельно принимать решения, заявил в интервью РИА «Новости» статс-секретарь, замглавы МИД РФ Григорий Карасин.
«На фоне происходящих в нынешнем году радикальных перемен в стране вмешательство Вашингтона в ее внутренние и внешнеполитические дела становится все более бесцеремонным», – сказал Карасин.
По словам дипломата, советник президента США по вопросам нацбезопасности Джон Болтон оскорбительно назвал исторический опыт армянского народа «историческими клише», а также велел Армении покупать американское оружие и как можно скорее присоединиться к антииранским санкциям.
«Если такова публичная сторона американо-армянских отношений, то можно лишь представить, какое «выкручивание рук» происходит за кулисами, – отметил Карасин. – Рассчитываем, что нынешнее руководство Армении, получившее на парламентских выборах необходимый мандат, найдет в себе мужество противостоять неприкрытому внешнему шантажу и давлению, будет отстаивать суверенное право самостоятельно принимать решения, сообразуясь с национальными интересами».