Ի՞նչ է որոշելու Փաշինյանը. Հայաստանը «իզգոյացվում» է ՀԱՊԿ-ում
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ կապված Նիկոլ Փաշինյանի սխալ որոշումը խնդիր է դարձել ոչ միայն Հայաստանի, ոչ միայն ՀԱՊԿ անդամ երկրների, այլ անձամբ իր համար:
Բանն այն է, որ հիմա Փաշինյանը, այլ հարցերից զատ, դեմքը փրկելու խնդիր ունի: Նա փորձեց «տղայական» և էժանագին թերթի գլխավոր խմբագրի ոճով Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյին «կպնել», բայց փոխարենը ստացավ այնպիսի պատասխան, որ հիմա պարզապես ինքնափչացմանը հավասար բան կլինի Բելառուսի ներկայացուցչին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում համաձայնություն տալը: Հատկապես որ Խաչատուրովի պատմությունից հետո բազմիցս հայտարարվել է, որ այդ պոստը Հայաստանին է մնալու մինչև իր կանոնադրական ժամկետի ավարտը, այսինքն՝ մինչև 2020 թվականը:
Ճիշտ է, հետագայում Փաշինյանը փորձել է ինքն իր համար հետդարձի ճանապարհ ապահովել՝ հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը չորրորդական է և կարևորը փոխադարձ պարտավորություններն են, բայց Լուկաշենկոյի հայտարարություններից հետո «Իմ քայլը» դաշինքի ղեկավարը հայտնվել է ծանր վիճակում՝ ծանր վիճակի մեջ դնելով նաև Հայաստանին:
Ինչպես հայտնի է, ՀԱՊԿ անդամ 6 պետություններից 4-ը՝ Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի դերում պաշտոնապես առաջարկում են Բելառուսի ներկայացուցչին: Նրանց այդ որոշումն ուղեկցվեց ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունները ցուցադրաբար արհամարհելու և Փաշինյանին չշնորհավորելու ակցիայով: Ակցիա, որը գլխավորում էր Ռուսաստանը, որտեղից Փաշինյանը նույնպես չստացավ շնորհավորանք ու ստացավ ԱԳՆ խոսնակ Զախարովայի «շուլուխը»: Հայաստանն, ըստ այդմ, «իզգոյացվել» է ՀԱՊԿ-ում: Սա՛ էր «դուխով», այլ ոչ թե ԽԵԼՔՈՎ արտաքին քաղաքականության արդյունքը:
Հիմա Փաշինյանն ունի հետևյալ 2 տարբերակները՝
1.Համաձայնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցչի թեկնածությանը՝ այդպիսով ինքնանվաստացման գնալով և Հայաստանին զրկելով գլխավոր քարտուղար ունենալու ժամկետային հնարավորությունից,
2.Չհամաձայնել Բելառուսի ներկայացուցչի թեկնածությանը և «վետո» կիրառել, ինչը հնարավոր է, որ բերի ՀԱՊԿ անդամ առնվազն 4 պետությունների միասնական դիրքորոշմանը՝ Հայաստանին ՀԱՊԿ-ից հեռացնելու հարցում, կամ էլ՝ Փաշինյանն ինքը պետք է որոշում կայացնի դրանից հետո դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, քանզի Ռուսաստանը հաստատ չի պաշտպանելու Հայաստանին՝ ընդդեմ ՀԱՊԿ անդամ մյուս 4 պետությունների:
3-րդ տարբերակն այն կլիներ, որ գտնվեր միջանկյալ լուծում, այսինքն՝ մինչև 2020 թվականը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում մնար ներկայիս ժամանակավոր պաշտոնակատարը, որը ՌԴ ներկայացուցիչն է, բայց այդ տարբերակն արդեն օրակարգից դուրս է եկել՝ 4 պետությունների միասնական դիրքորոշման ու ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների վատացման արդյունքում:
Փաշինյանը, փաստորեն, ՀԱՊԿ-ում հիմա ունի վատ և ավելի վատ սցենար: Վատն այն է, որ Հայաստանը Լուկաշենկոյի «փչացումից» հետո «չուժոյի» կարգավիճակ է ունենում «սվոյների» ակումբում և դառնում անկյուն քշված:
Ավելի վատ սցենարն այն է, որ Հայաստանը հեռանում կամ հեռացվում է ՀԱՊԿ-ից: Թե ինչի դա կարող է հանգեցնել, լրացուցիչ բացատրության կարիք չկա: 1920 թվականին մենք համանման իրավիճակում եղել ենք: Տարբերությունն այն է, որ հիմա նույնիսկ պսեվդոպետականություն ունենալու հնարավորություն չենք ունենա:
Այս պատմության մեջ միայն մեկ բան է դեռևս անհայտ մնում. Նիկոլ Փաշինյանն իր «դուխով» քայլերն անում է գիտելիքների ու փորձի պակասի՞ արդյունքում, թե՞ ամեն ինչ գիտակցված է անում: Եթե առաջին տարբերակն է, ապա կարելի է հուսալ, որ ժամանակի ընթացքում կսովորի (այդ ընթացքում Հայաստանը լուրջ հարվածներ կստանա, բայց դե սա է այն գինը, որը մեր ժողովուրդը պետք է վճարեր Սերժ Սարգսյանին 10 տարի հանդուրժելու համար. նրանից հետո, բնականաբար, պետք է գար Նիկոլի պես մեկը, որը նախորդ համակարգի մնացուկն է): Իսկ եթե Փաշինյանը գիտակցված է ՀԱՊԿ-ում խնդիրներ առաջացնում, ՌԴ-ի հետ սրում հարաբերությունները, ՀՀ-ին դնում հարվածի տակ և առաջնորդվում Ջոն Բոլթոնի պլանով, ապա սա արդեն լրիվ այլ խոսակցության թեմա է ու լրիվ այլ գնահատականի է արժանի:
Ամեն դեպքում այս հարցերի պատասխանները ստանալու համար շատ երկար չենք սպասի: Ինչպես ասում են՝ «օբյեկտն» ինքը 5 րոպեից աչքի կընկնի ու ամեն ինչ պարզ կդառնա:
Առջևում Ղարաբաղի հետ կապված զարգացումներն են: Զարգացումներ, որոնց մասին լռում է Փաշինյանը, և որոնց մասին ոգևորված խոսում է Ալիևը:

Что решит Пашинян: Армения становится в ОДКБ изгоем
Ошибочное решение Никола Пашиняна по части генсека ОДКБ Юрия Хачатурова стало проблемой не только для Армении и стран-членов ОДКБ, но и лично для него.
Дело в том, что сейчас перед Пашиняном, помимо решения других вопросов, стоит задача спасения своего лица. Он попытался в стиле главного редактора дешевой газеты «по-пацански» задеть президента Беларуси Лукашенко, но получил на это такой ответ, что сейчас согласие на занятие поста генсека ОДКБ белорусским кандидатом будет равносильно «самоопущению». В особенности когда после истории с Хачатуровым было неоднократно заявлено, что этот пост останется за Арменией до завершения уставного срока, то есть до 2020 года.
Правда, впоследствии Пашинян попытался обеспечить пути отступления, заявив, что пост генсека ОДКБ имеет четвертостепенное значение, и более важны взаимные обязательства, но после заявлений Лукашенко руководитель альянса «Мой шаг» оказался в тяжелом положении, поставив в него также Армению.
Как известно, 4 из 6 стран-членов ОДКБ – Беларусь, Казахстан, Киргизия и Таджикистан – предлагают в качестве нового генсека представителя Беларуси. Их данное решение сопровождалось показательным пренебрежением парламентскими выборами в РА и акцией по отказу поздравлять Пашиняна. Акцией, которую возглавляла Россия, откуда Пашинян тоже не получил поздравлений, и удостоился лишь подколки Захаровой. В этом плане Армения стала в ОДКБ изгоем. Таков результат внешней политики «с духом», а не С УМОМ.
Сейчас у Пашиняна есть 2 следующих варианта:
1. согласиться с кандидатурой представителя Беларуси на посту генсека ОДКБ, пойдя тем самым на самоунижение и лишив Армению возможности обладать генсеком до конца предусмотренного срока,
2. не согласиться с кандидатурой от Беларуси и наложить вето, что, по всей вероятности, приведет к занятию как минимум 4 членами ОДКБ совместной позиции по исключению Армении из Организации, или Пашинян сам должен будет принять после этого решение о выходе из ОДКБ, так как Россия наверняка не станет защищать Армению в противостоянии с 4 другими государствами-членами данной структуры.
3-им вариантом было бы нахождение промежуточного решения, то есть оставление до 2020 года на посту генсека ОДКБ исполняющего обязанности генерального секретаря, который представляет Россию. Однако этот вариант уже вышел из повестки в результате совместной позиции 4 государств и ухудшения отношений между Арменией и Россией.
Фактически, у Пашиняна в ОДКБ сейчас имеются плохой и худший сценарии. Плохой заключается в том, что, будучи «обломанной» со стороны Лукашенко, Армения получает в клубе своих статус чужого и загоняется в угол.
Худший сценарий в том, что Армения выходит или исключается из ОДКБ. К чему же это может привести, в дополнительных разъяснениях не нуждается. В 1920 году мы были в подобной ситуации. Разница лишь в том, что сейчас у нас не будет возможности даже для обладания псевдогосударственностью.
Во всей этой истории одно всё еще остается неизвестным: Никол Пашинян предпринимает свои «духовитые» шаги в результате нехватки знаний и опыта, или делает это намеренно? Если первое, то можно надеяться, что со временем он научится (за это время Армения успеет получить серьезные удары, но такова цена, которую наш народ должен был заплатить за потворство 10-летнему правлению Сержа Саргсяна: естественно, что после него должен был прийти кто-то вроде Никола, являющегося пережитком предыдущего режима). Если же Пашинян намеренно порождает в ОДКБ проблемы, обостряет отношения с РФ, ставит Армению под удар и руководствуется планом Болтона, то это уже тема для совсем другого разговора и достойно совсем другой оценки.
В любом случае, ждать ответов на эти вопросы придется недолго. Как говорится, через 5 минут объект сам проявится, и всё станет ясно.
Предстоят развития по Карабаху. Развития, о которых молчит Пашинян и о которых с воодушевлением говорит Алиев.