Տարվա գլխավոր տնտեսական ձախողումը
Գործարարների հետ երեկվա հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը դրական «մեսիջներ» էր փոխանցում: Ըստ նրա՝ իշխանությունները շահագրգռված են, որ գործարարները մեծ շահույթներ ստանան, որպեսզի նաև պետական բյուջեի հնարավորությունները մեծանան:
Փաշինյանը նաև հավաստիացնում էր, որ իշխանության և բիզնեսի տարանջատումը իրենց պարագայում 100-տոկոսանոց է:
Անշուշտ, դրական է, որ իշխանությունները շահագրռված են մասնավոր բիզնեսի զարգացման հարցում և վերցրել են իշխանության ու բիզնեսի տարանջատման ուղին: Թե ինչ կոնկրետ դրսևորումներ կստանան այդ «մեսիջները», վաղ է խոսելը: Իշխանափոխությունը դեռ կոնկրետ տնտեսական կապիտալիզացիայի չի ենթարկվել: Միակ արդյունքը, որ ունենք մայիսից հետո բացասական նշանով է: Խոսքն Ամուլսարի հանքի մասին է:
Հանքի գործունեության դադարեցումը կարելի է համարել տարվա գլխավոր տնտեսական ձախողումը: Այստեղ գործ ունենք և՛ միկրո, և՛ մակրո մակարդակի խնդիրների հետ: Հեղափոխական տեխնոլոգիաները, կառավարության անգործության ու անհասկանալի անտարբերության պայմաններում, հսկայական վնաս հասցրեցին Հայաստանի տնտեսությանը:
Երկրորդ կարծիք լինել չի կարող, որ եթե «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործունեության արդյունքում վնասվում են Սևանա լիճը և Ջերմուկի հարակից ջրերը, ապա հանքը չպետք է շահագործվի: Որևէ ապացույց, սակայն, չկա, որ հանքի շահագործումը այդպիսի հետևանքների է հանգեցնելու, բայց աշխատանքները խոչընդոտվում են ավելի քան կես տարի:
Հանքի աշխատանքների դադարեցման արդյունքում կրճատվել է ավելի քան 1.000 աշխատատեղ, ինչը սոցիալական աղետի կարող է հանգեցնել Ջերմուկ համայնքում ու հարակից գյուղերում, պետբյուջեն զրկվել է տասնյակ միլիոնավոր դոլարների հասույթից, տնտեսությունը չի ստացել այն մուլտիպլիկատիվ դրական էֆեկտը, որը կարող էր լինել հանքի շինարարության ու ոսկու կորզման արդյունքում, բազմաթիվ կապալառու կազմակերպություններ զրկվել են պատվերներից և իրենք էլ են գնացել աշխատողներին կրճատելու ուղղությամբ: Իսկ ամենագլխավոր վնասը ստացել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրն ու մեր երկրի իմիջը: Սա շատ վատ ազդակ էր պոտենցիալ ներդրողներին:
Փաշինյանն ասում է, որ իրենք միջազգային փորձաքննություն են անցկացնելու՝ պարզելու համար, թե ինչքանով է հանքը վնասակար ջրերին ու դրանից հետո արդեն որոշում կկայացնեն: Հետաքրքրականն այն է, որ ոչ մի փորձաքննական աշխատանքներ դեռ չեն իրականացվում: Իսկ այս ընթացքում «Լիդիան Արմենիան», որը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որը ցուցակված է Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում, հսկայական վնասներ է կրում:
«Լիդիանի» արժեղթղերի գինը այս պատմության ընթացքում անկում է ապրել 10 անգամ (տարեկան կտրվածքով «Լիդիանի» արժեղթերի գինը բորսայում 0,65 կանադական դոլարից իջել է մինչև 0,065-ի. այսօր մեկ արժեթղթի գինը 0,16 կանադական դոլար է), ինչը նաև Հայաստանի բորսայական վարկանիշի անկում է նշանակում:
Գալիք տարվա գլխավոր մարտահրավերներից մեկը Ամուլսարի հանքի թեման է լինելու: Բիզնեսը հեղափոխականություն չի սիրում: Պոպուլիզմը, դեմագոգիան ու բոլշևիզմը հակացուցված են բիզնեսին:
Բիզնեսը սիրում է կայունություն, կանխատեսելիություն և հուսալիություն: Այս երեքի ուղղությամբ էլ Փաշինյանը խնդիրներ ունի և պետք է փորձի լուծել դրանք, որպեսզի մարդկանց մոտ ռացիոնալ սպասումներ առաջացնի: Կկարողանա՞ դա անել՝ կշահի և՛ երկիրը, և՛ անձամբ ինքը: Չի՞ կարողանա՝ խնդիրներ կառաջանան բոլոր մակարդակներում: Ընտրությունն իրենն է:

Главный экономический провал года
На прошедшей накануне встрече с предпринимателями Никол Пашинян направлял позитивные «месседжи». Согласно ему, власти заинтересованы в получении предпринимателями высокой прибыли, чтобы тем самым увеличились и возможности государственного бюджета.
Пашинян также заверял, что разделение власти и бизнеса в их случае 100-процентное.
Несомненно, хорошо, что власти заинтересованы в вопросе развития частного бизнеса и взяли курс на разделение власти и бизнеса. Какие конкретно проявления получат эти «месседжи», говорить пока рано. Смена власти пока не подверглась конкретной экономической капитализации. Единственный результат, который мы имеет с мая месяца, пока со знаком минус. Речь о прииске Амулсар.
Приостановку работы рудника можно считать главным экономическим провалом года. Здесь мы имеем дело с проблемами как макро-, так и микроуровня. Революционные технологии в условиях бездеятельности и непонятного безразличия правительства нанесли экономике Армении огромный урон.
Бесспорно, что в случае, если деятельность компании «Lydian Armenia» будет наносить вред прилегающим водам озера Севан и Джермука, рудник не должен эксплуатироваться. Однако никакого доказательства того, что задействование прииска приведет к подобным последствиям, нет, но его работе препятствуют уже более полугода.
В результате прекращения работы рудника были сокращены более 1000 работников, что может привести к бедственным социальным последствиям в общине Джермук и ближайших селах, госбюджет лишился поступлений на десятки миллионов долларов, экономика не получила того позитивного мультипликативного эффекта, который мог быть в результате строительства рудника и добычи золота, многие предприятия-подрядчики лишились заказов и тоже пошли по пути сокращения работников. Самый же главный урон понесли инвестиционная среда Армении и имидж нашей страны. Для потенциальных инвесторов это было очень плохим сигналом.
Пашинян говорит, что они проведут международную экспертизу для выяснения степени угрозы рудника прилегающим водам, и лишь после этого примут решение. Примечательным здесь является то, что никакой экспертной работы пока не проводится. Между тем, «Lydian Armenia», являющаяся единственной в нашей стране компанией, акции которой торгуются на фондовой бирже Торонто, несет колоссальные убытки.
Цена на акции «Lydian» в результате всей этой истории упала в более чем 10 раз (в годовом срезе стоимость акций «Lydian» на бирже упала с 0,65 канадских долларов до 0,065: сегодня одна акция стоит 0,16 канадских долларов), что означает также падение биржевого рейтинга Армении.
Одним из главных экономических вызовов наступающего года будет тема прииска Амулсар. Бизнес революционности не любит. Популизм, демагогия и большевизм ему противопоказаны.
Бизнес любит стабильность, предсказуемость и надежность. На всех этих направлениях Пашинян испытывает проблемы, и ему предстоит попытаться их решить, чтобы породить у людей рациональные ожидания. Удастся это ему – выиграют и страна, и он лично. Не удастся – возникнут проблемы на всех уровнях. Выбор за ним.