Ռուսաստանը և Իրանը ռազմական համագործակցության պլան են ստորագրել
Ռուսաստանի պատվիրակությունն Իրանի հետ համաձայնեցրել Է 2019 թվականին ռազմական ոլորտում համագործակցության պլանը: Ինչպես հայտնել Է ILNA գործակալությունը, համապատասխան փաստաթուղթն ստորագրվել Է ռազմական համագործակցության երկկողմ խմբի երկրորդ նիստի ընթացքում, որը տեղի Է ունեցել Թեհրանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռուսաստանի պատվիրակությունը գլխավորել Է ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ փոխծովակալ Իգոր Օսիպովը: Իրանական կողմի ներկայացուցիչը եղել Է Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի՝ միջազգային գործերով տեղակալ Ղադիր Նեզամին: Նաեւ կողմերը քննարկել են համատեղ ջանքերը միջազգային ահաբեկչությանը դիմակայելու գործում:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Էր ռուսական պատվիրակության Իրան ժամանելու մասին՝ մասնակցելու Ռազմական համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրի իրագործման ռուս-իրանական աշխատանքային խմբի երկրորդ նիստին:
Մոսկվայի եւ Թեհրանի միջեւ ռազմական համագործակցության համաձայնագիրը ձեռք Է բերվել 2015 թվականի հունվարին: Այն ժամանակ փաստաթղթի տակ իրենց ստորագրություններն Էին դրել ՌԴ պաշտպանության նախարար բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն եւ նրա իրանցի պաշտոնակից բրիգադի գեներալ Հոսեյն Դեհղանը: Ինչպես այն ժամանակ նշել Էր Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը, այդ համաձայնագրով դրվեց «ռազմական բնագավառում փոխգործակցության տեսական հիմքը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия и Иран подписали план сотрудничества в военной сфере на 2019 год
Российская делегация согласовала с Ираном план сотрудничества в военной сфере на 2019 год. Как сообщает агентство ILNA, соответствующий документ был подписан в ходе второго заседания двухсторонней группы по военному сотрудничеству, которое прошло в Тегеране.
Российскую делегацию возглавлял заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил РФ вице-адмирал Игорь Осипов. Представителем иранской стороны был заместитель начальника Генштаба иранских ВС по международным делам Гадир Незами. Также стороны обсудили совместные усилия по противодействию международному терроризму, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «ТАСС».
Соглашение о военном сотрудничестве между Москвой и Тегераном было достигнуто в январе 2015 года. Подписи под документом тогда поставили министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу и его иранский коллега бригадный генерал Хосейн Дехган.
Как отметил тогда российский министр, этим соглашением была заложена «теоретическая основа взаимодействия в военной области».