«Ջայլամային» քաղաքականություն
Հայաստանի արտաքին գերատեսչությունն իրականացնում է «ջայլամային» քաղաքականություն: Թուրքիայից ու Ադրբեջանից տարատեսակ հայտարարություններ են հնչում արտգործնախարարների մակարդակով, սակայն մեզ մոտ լռություն է: Ջայլամի պես գլուխները մտցրել են հողի մեջ ու իրենց թվում է, թե ոչ մեկ ոչինչ չի տեսնում:
Զոհրաբ Մնացականյանը, թերևս, Հայաստանի Հանրապետության ամենաչխոսկան արտաքին գործերի նախարարն է: Նախկինում Էդվարդ Նալբանդյանն էլ առանձնապես աչքի չէր ընկնում հրապարակային խոսքով, բայց պարզվում է՝ ավելի լռակյաց նախարար էլ կարող է լինել:
Մնացականյանի չխոսկանությունը, թերևս, երկու բանով է պայմանավորված՝ ասելիքի բացակայությամբ ու վերևից եկած հրահանգով: Իսկ նման դեպքում «ջայլամային» քաղաքականությունն այլընտրանք չի ունենում:
Խոսում են Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովը: Խոսում են նախապայմանների լեզվով ու մեծ ոգևորությամբ, բայց Մնացականյանը լուռ է: Փոխարենը Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ նա ակտիվ է Ղարաբաղի ոչ հրապարակային բանակցություններում: Այնքան ակտիվ, որ միասնական տեքստ է համաձայնեցնում ադրբեջանցի իր գործընկերոջ հետ:
Ի դեպ, լուռ է նաև Նիկոլ Փաշինյանը: Երեկ նրա փոխարեն խոսեց Արարատ Միրզոյանն ու բազմաթիվ հարցեր առաջացրեց:
Մի խոսքով, «դուխով» հայտարարված արտաքին քաղաքականությունն իրականում «ջայլամային» է: Իսկ թե ինչի դա կարող է հանգեցնել, արդեն իսկ երևում է: Մենք «դուխով» տանուլ տվեցինք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պոստը, «դուխով» պարտվեցինք Լուկաշենկոյի հետ բանավեճում, «դուխով» լարվածություն ենք առաջացրել հայ-ռուսական հարաբերություններում այն աստիճան, որ մի «չոր» շնորհավորանք անգամ չենք ստանում խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ, «դուխով» ավելացնում ենք արտաքին պարտքն ու «դուխով» համաձայնում ենք Բոլթոնի պլանի հետ:

«Страусиная» политика
Внешнеполитическое ведомство Армении проводит «страусиную» политику. Из Турции и Азербайджана раздаются различные заявления на уровне глав МИД, но у нас хранится молчание. Подобно страусам, засунули головы в песок, и им кажется, что никто ничего не замечает.
Зограб Мнацаканян является, пожалуй, самым неразговорчивым министром иностранных дел Республики Армения. Эдвард Налбандян тоже не особо отличался публичной речью, но выясняется, что может быть и более молчаливый министр.
Неразговорчивость Мнацаканяна, по-видимому, обусловлена 2 причинами: отсутствием посыла и спущенным сверху распоряжением. В подобных же случаях альтернативы «страусиной» политике не бывает.
Говорят главы МИД Турции и Азербайджана Чавушоглу и Мамедъяров. Говорят языком предусловий и с большим воодушевлением, но Мнацаканян молчит. Вместо этого он активен в ведущихся с распоряжения Никола Пашиняна непубличных переговорах по Карабаху. Настолько активен, что согласовывает со своим азербайджанским коллегой совместный текст.
Кстати, молчит также Никол Пашинян. Накануне вместо него высказался Арарат Мирзоян, что породило еще больше вопросов.
Словом, объявленная «духовитой» внешняя политика в реальности является «страусиной». К чему же это может привести, заметно уже сейчас. Мы «духовито» лишились поста генсека ОДКБ, «духовито» проиграли в споре с Лукашенко, «духовито» породили напряженность в армяно-российских отношениях – до той степени, что даже не получаем «сухого» поздравления в связи с прошедшими парламентскими выборами, «духовито» увеличиваем внешний долг и «духовито» соглашаемся на план Болтона.