Սիրիայի քրդերը Մանբիչը հանձնեցին Ասադին (տեսանյութ)
Սիրիայի քրդական ուժերը հայտարարել են Մանբիչ շրջանից դուրս գալու մասին: Այդ մասին հայտնի է դարձել Սիրիայի քրդական «Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատների» (ԺԻՋ-YPG) հայտարարությունից, որում մասնավորապես ասված է.
«Թուրքիայի հարձակումից պաշտպանվելու համար Սիրիայի կառավարության ուժերին հրավիրում ենք Մանբիչ, որտեղից մենք դուրս ենք գալիս»:
Արդեն թուրքական մի շարք լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ Սիրիայի կառավարական ուժերը մտել են Մանբիչ և այնտեղ տեղադրել Սիրիայի պետական դրոշը:
Նշվում է, որ քրդերն այդ քայլին գնացին այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ թուրքական բանակը Սիրիայի քրդական ուժերի դեմ առաջիկայում պատրաստվում է ռազմական գործողութուն սկսել Եփրատ գետի արևելյան հատվածում:

Курды сдали Манбидж сирийской армии (видео)
Армия Сирия установила контроль на городом Манбиджем, считавшийся одним из оплотов курдской оппозиции правительству Асада. Выбирая между вторжением армии Турции и протурецких вооруженных формирований, курды предпочли сдать город правительственным силам.
Курдские Отряды народной самообороны (YPG) попросили Дамаск установить контроль над территориями, которые они покидают, для защиты их от турецкого вторжения.
«Мы предлагаем сирийским правительственным силам, которые обязаны защищать ту же страну, народ и границы, установить контроль над районами, из которых были выведены наши силы, в частности над Манбиджем, и защитить эти районы от турецкого вторжения», – цитирует RT заявление курдов.
Кроме того, сирийские правительственные силы в сопровождении российской военной полиции занимают прилегающие районы, образуя буфер между протурецкими боевиками и сирийским территориями, где проживает курдское население.