Ամանորյա «գազային» ողջույն Փաշինյանից. գազը թանկացավ (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով տեղեկացրեց, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկու հեռախոսազրույց է ունեցել, որից հետո գազի գինը ավելացել է:
Փաշինյանն, իհարկե, փորձեց մի փոքր խուճուճ ձևով ներկայացնել այդ թանկացումը՝ հայտարարելով, թե սպառողների համար գինը չի թանկանա, բայց որքան էլ խուճուճացվի ձևակերպումը, միևնույն է` տակը մնում է այն, որ Փաշինյանի թիմը չկատարեց իր հերթական խոստումը և հերթական անգամ բացասական արդյունք գրանցեց:
Եթե հիշում եք, ամիսներ առաջ խոստացվել էր, որ գազի գինը պետք է իջնի: Մոսկովյան վերջին այցից հետո Փաշինյանը «լայվով» հայտարարել էր, որ ինքը կարծում է, որ ամեն ինչ լավ կլինի գազի գնի պահով կամ առնվազն վատ չի լինի: Նրա ասածի իմաստն այն էր, որ գազի գինը եթե չէժանանա, ապա գոնե չի թանկանա: Ստացվեց 3-րդ չհայտարարված տարբերակը՝ գազի գինը թանկացավ:
Փաշինյանն ասում է, որ գինը թանկացել է ռուսական «Գազպրոմի» ու «Գազպրոմ-Արմենիայի» տիրույթում և սպառողների վրա դա չի անդրադառնա, բայց միտումնավոր շրջանցում է 3 կարևոր հարցերի պատասխանները՝
1. որքա՞ն է ավելացել ՌԴ-ից Հայաստան մատակարարվող գազի գինը,
2. ինչքա՞ն ժամանակով է սպառողների համար գազի գինը նույնը մնալու,
3. ո՞ւմ և ինչի՞ հաշվին է փոխհատուցվելու սպառողի համար գազի գնի չփոփոխումը:
Պարզ է, որ եթե Փաշինյանը պոպուլիստական ու «դուխով» թեմաներով որոշի սպառողների համար գին չավելացնել, ապա կա՛մ պետք է «Գազպրոմ-Արմենիան», կա՛մ պետական բյուջեն փոխհատուցի (դոտացիա տրամադրի) գնի տարբերությունը: Եթե դա արվի «Գազպրոմ-Արմենիայի» հաշվին, ապա դժվար է ասել, թե արդյոք այդ կառույցը կարո՞ղ է նման բեռ վերցնել իր վրա՝ միաժամանակ պահպանելով գազային ենթակառուցվածքների նորմալ աշխատանքը:
Իսկ եթե գնի ավելացման փոխհատուցումն արվելու է պետբյուջեի հաշվին, ապա խոսակցությունն այն մասին, թե իբր սպառողի համար գազի գինը չի ավելանալու, պարզապես խաբեություն է, քանզի բյուջեն հարկատուների հաշվին է գոյանում ու պետք չէ հարկատուների գումարներով նույն այդ հարկատուներին լավություն անել: Փաշինյանի ասած՝ 350 հազար աշխատողները չպետք է լրացուցիչ ճռռան, որպեսզի 800 հազարի մոտ ինքը կարողանա «գազի գին չբարձրացնող» խաղալ ու թաքցնել հերթական ձախողումը:
Ուշագրավն այս օրերին այն էր, որ Փաշինյանի կողմնակիցները տարածում էին, թե բա ավելի լավ է գազի թանկ գին վճարենք ու մի քիչ էլ սառենք, բայց փոխարենը արժանապատիվ պահենք մեզ: Թե քանի՞ հոգի ընդունեց «թավշյա» տղաների ու աղջիկների այս «հեղափոխական» թեզը, թողնենք կենդանաբանների հաշվարկին: Եվս մի քանի այսպիսի «դուխով» թեզերի կյանքի կոչում և ժողովուրդը կհայտնվի 90-ականների տնտեսական կոլապսի մեջ: Չհաշված քաղաքականն ու անվտանգայինը:
Թե ինչ են սրանք հասկանում արժանապատվության տակ, այլ խոսակցության թեմա է: Տվյալ դեպքում «արժանապատվությունը», փաստորեն, նույնացվում է կյանքի որակի անկման ու կյանքի գնի թանկացման հետ: Եթե հպարտ քաղաքացիներին դա բավարարում է, ապա շնորհավորում ենք նրանց Նոր տարին:

Новогодний «газовый» привет Пашиняна: газ подорожал (видео)
Никол Пашинян на своей странице в «Фейсбук» сообщил, что провел телефонную беседу с президентом России Владимиром Путиным, после чего цена на газ выросла.
Конечно, Пашинян попытался в немного витиеватой форме преподнести это подорожание, заявив, что для потребителей цена на газ не вырастет, но, насколько бы запутанными ни были формулировки, понятно, что итогом является следующее: команда Пашиняна не сдержала свое очередное обещание и снова зафиксировала негативный результат.
Если помните, месяцами ранее обещалось, что цена на газ должна снизиться. После недавнего визита в Москву Пашинян через «лайв» заявил, что считает, будто по части цены на газ все будет хорошо или не будет плохо. Смысл его слов был в том, что в случае, если цена на газ и не снизится, то, по крайней мере, и не повысится. Получился 3-й необъявленный вариант – цена на газ выросла.
Пашинян говорит, что цена выросла в сфере отношений между «Газпромом» и «Газпром-Армения», и на потребителях это не скажется, но намеренно избегает ответов на 3 важных вопроса:
1.Насколько выросла цена на поставляемый из России в Армению газ?
2. Сколько времени цена на газ для потребителей будет оставаться неизменной?
3. За счет кого и чего будет компенсироваться сохранение цены на газ для потребителей на прежнем уровне?
Понятно, что если Пашинян решит из популистских и «духовитых» соображений не повышать цены для потребителей, то компенсировать разницу должен будет либо «Газпром-Армения», либо госбюджет (в рамках дотаций). Если это будет сделано за счет «Газпром-Армения», то трудно сказать, сможет ли данная структура взять на себя подобное бремя, поддерживая одновременно нормальное функционирование газовой инфраструктуры.
Если же компенсации будут осуществляться за счет государственного бюджета, то разговоры о том, будто для потребителей цена на газ не вырастет, являются обычным обманом, поскольку бюджет формируется за счет налогоплательщиков, и не нужно делать им одолжение за их же счет. Отмеченные Пашиняном 350 тысяч работающих не должны еще больше вкалывать, чтобы он имел возможность заигрывать перед 800 тысячами в «не поднимающего цену на газ» и скрывать очередной провал.
Примечательным в эти дни было то, что сторонники Пашиняна распространяли, мол, лучше мы будем платить больше и немного мерзнуть, но при этом будем держать себя достойно. Сколькие же приняли этот «революционный» тезис «бархатных» парней и девчат, оставим на суд зоологов. Реализуйся еще несколько подобных «духовитых» тезисов, и народ окажется в экономическом коллапсе 90-х гг. Не считая политического и касающегося сферы безопасности.
Что же они понимают под чувством достоинства, тема для отдельного разговора. Фактически, в данном случае «достоинство» отождествляется с падением уровня жизни и повышением ее стоимости. Если гордых граждан это устраивает, то поздравляем их с Новым годом.