«Ներքաղաքական ստատիկան և զարգացումների դինամիկան»
«7օր»-ը հյուրընկալել է «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության  կենտրոն» հ/կ նախագահ Ստեփան Դանիելյանին և «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Հայկ Բալանյանին։
-Հաճախակի են հնչում կարծիքներ, որ երկրում պայթյունավտանգ իրավիճակ է սոցիալական հիմնախնդիրների և արտաքին մարտահրավերների առումով, և դա թուլացրել է Հայաստանի պետականության հիմքերը։ Դուք համամի՞տ եք այդ տեսակետի հետ։
Ստեփան Դանիելյան-Համամիտ եմ։ Սակայն հիմնական պատճառը Դուք չնշեցիք։ Դա,  կարծում եմ, այն է, որ կենտրոնական իշխանությունն այլևս չի վերահսկում իրավիճակը։ Այսինքն, հայտնվել են որոշակի խմբավորումներ (կարելի է դրանք անվանել օլիգարխիկ, նոմենկլատուրային), որոնք արդեն լուրջ հավակնություններ ունեն իշխանությունն ամբողջությամբ վերցնելու, և այդ խմբերը միմյանց հետ մրցակցում են։ Այդ մրցակցությունը որոշակի խաղի կանոններում է ընթանում, և այսօր կենտրոնական իշխանությունն արդեն փաստի առջև է կանգնել։
-Այսինքն, ընդդիմության դերակատարումն այստեղ մեծ հաշվով չկա՞, և իշխանության ներսո՞ւմ է գզվռտոցը։
Ս.Դ.- Հայաստանի իշխանական համակարգն այնպես է ձևավորված, որ այն ժողովուրդը չի ընտրում, ինչպես Սահմանադրությունում է գրված, այլ մարդիկ որոշակի տեխնոլոգիաներով կարողանում են այդ «ընտրությունները» կազմակերպել և ստանում են այն, ինչ ստանում են, և այսօր, բնականաբար, մի փուլ է եկել, երբ այդ խմբավորումներն արդեն ոչ թե որևէ մեկի համար են աշխատելու, այլ հենց իրենց համար։ Հավակնություններ ունեցողները շատ են, և սպասենք բախումների։
-Պարո՛ն Բալանյան, նախ մեկ ճշտող հարց, այնուհետև կանցնենք բուն թեմային։ «Սարդարապատ» շարժումը ՀԱԿ-ի հետ որևէ առնչություն ունի՞։
Հայկ Բալանյան-Այնքանով ունի, որքանով մենք գտնվում ենք նույն քաղաքական դաշտում։ Անկասկած, «Սարդարապատն» ինքնուրույն է և՛ որոշումներ կայացնելու մեջ, և՛ կազմակերպական առումով։ Եվ այն  ՀԱԿ-ի անդամ չէ։ ՀԱԿ-ը բաղկացած է մի քանի, տասնյակից ավելի կազմակերպություններից և անհատներից, իսկ «Սարդարապատ» շարժումն ինքնուրույն է։ Ուղղակի մենք համագործակցում ենք ՀԱԿ-ի հետ այնքանով, որքանով դա բխում է մեր ընդհանուր շահերից։
-Հասկանալի է։ Համամի՞տ ենք այն տեսակետի հետ, որ իշխանության ներսում գզվռտոց է, որը լուրջ հետևանքներ կունենա։
Հ.Բ.- Ես մի քանի նրբերանգներ էի ուզում ընդգծել։ Իսկապես համամիտ եմ, որ այդ օլիգարխիկ իշխանիկների ամբիցիաները և հնարավորությունները մեծացել են։ Համամիտ եմ նաև, որ դա կապված է կենտրոնական իշխանության թուլացման հետ։ Ուղղակի կուզենայի ընդգծել, որ դա կապված է նաև դաժան տնտեսական ճգնաժամի հետ։ Որպեսզի ավելի հասկանալի լինի, կարելի է ներկա իրավիճակը համեմատել պատմության հետ։ Մենք ունեինք թագավորություններ՝ Արշակունիների, Բագրատունիների դինաստիա, ունեինք տեղական իշխաններ՝ Սյունիքի իշխանները, Արարատի իշխանը, Արցախի իշխանները, կաթողիկոսը։ Ամեն մեկն իրենն էր առաջ տանում։ Համեմատելով՝ կարող ենք ասել, որ Արարատի ֆորմալ իշխանը Հովիկ Աբրահամյանն է, Շիրակինը՝ Վարդանիկը։ Նույն վիճակն է։ Ես սա ասում եմ, որ ավելի պարզ լինի, որովհետև բոլորս դպրոցից մեր պատմության մասին տարրական գիտելիքներ ունենք։ Հիմա կենտրոնական իշխանությունը թուլացած  է, միջին դասակարգը՝ ազատները, գոյություն չունեն, և պետությունն այլևս ռեսուրսներ չունի՝ ֆինանսական, տնտեսական, բարոյական, կադրային։ Համամիտ եմ Ստեփանի հետ, որ իշխանության մեջ այդ մարդկանց տեսակարար կշիռն աճում է, և բարիքն արդեն կրճատվել է (առաջ բարիքը միավորում էր, իշխանափոխության վտանգը բոլոր օլիգարխներին միավորում էր, բայց իրենց գաղափարը փողն է)։
Ս.Դ.-Եթե պատմական առումով ենք դիտարկում այս փաստը, ապա պետք է հիշենք, որ ֆեոդալական խմբավորումները պայքարում են միմյանց դեմ և որոշակի հավասարակշռություն պահում, կամ մի կողմը պարտվում է, և այդ ժամանակ նրանք բերում են օտար խաղացողների, որոնք հետո դառնում են նվաճող։ 50/50 հավանականությամբ մի բան կասեմ, որն աբսուրդ կթվա և շատերի համար՝ անհավանական, բայց չեմ զարմանա, որ մի օր այդ օլիգարխների խմբավորումներից մեկը նույնիսկ Ադրբեջանից ուժ բերի այստեղ հարցեր լուծելու համար։ Դա շատ է եղել պատմության մեջ, և Աստված չանի՝ հիմա էլ այդպես լինի։
Հ.Բ.-Լիովին համամիտ եմ այդ առումով, որովհետև պետությունը կորցնում է իր ուժային մենաշնորհը (Դա N1 ցուցանիշն է։ Պետության N1 ֆունկցիան բռնության մենաշնորհն է)։ Այդ ֆունկցիան մեր պետությունը կարծես կորցնում է, որովհետև յուրաքանչյուր  օլիգարխ ունի նաև սեփական հրոսակախումբը՝ զինված ուժերը։ Հաջորդ քայլը լինելու է նաև ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն վարելը, ինչը մենք արդեն տեսնում ենք։
Ս.Դ.-Հետաքրքիր կլինի հարցում անցկացնել՝ ով որքան զորք ունի։ Ինձ հետաքրքիր է, և ես ամենայն լրջությամբ եմ ասում։
-Ճիշտ է, Հայաստանը շատ հեռու է ժողովրդավար պետություն կոչվելուց, բայց մի գործոն կա՝ հասարակությունը։ Հիմա հասարակությանը տարբեր անուններ են տալիս՝ զոհված, ապականված, նույնիսկ տեսակետ է հնչում, որ այն ավելի շուտ կմտնի հարևանի նկուղ գողություն անելու, բայց չի ընդվզի իր իրավունքների պաշտպանության համար։ Ըստ Ձեզ՝ ստեղծված իրավիճակում հասարակության գործոնը հնարավո՞ր է լրջանա։
Ս.Դ.-Երկու տարբերակ գոյություն ունի։ Առաջինն այն է, որ բնակչությունը «x» պահին կարող  է վերածվել ամբոխի և զբաղվել համապատասխան գործողություններով (ինչպիսիք մենք երրորդ կարգի երկրներում ենք տեսնում հեռուստացույցով)։ Կարող են ամբոխն օգտագործել։ Մյուս տարբերակն այն է, որ բնակչությունը դառնա հասարակություն և արդեն կազմակերպված գործողությունների գնա։ Բայց դրա համար պետք են որոշակի արժեհամակարգեր։ Այսինքն, եթե հասարակությունը հանրահավաքներ է անում, ոչ թե գոռա, ասենք, «Ջհանգիրյա՛ն, Ջհանգիրյա՛ն» կամ «Մանվե՛լ, Մանվե՛լ», այլ ազատության, հավասարության կամ այլ արժեքային  համակարգերին վերաբերող կոչեր անի։ Եթե այդ շարժումը որոշակի արժեքային համակարգի շուրջ է, ապա բնակչությունն արդեն կարող  է շատ լուրջ գործոն դառնալ և վերածվել հասարակության։ Նա կգնա այն ուղղությամբ, որ ուղղությամբ կտանի նրան այդ արժեքային համակարգը կրող ուժը։ Բնականաբար, մենք այդտեղ դրական զարգացումներ կտեսնենք։
Հ.Բ.-Ես հավելեմ, որ, անկասկած, մեր ժողովուրդն իր մեղքի բաժինն ունի ստեղծված իրավիճակում։ Ինչպես ասվում է, դաժանորեն պատժվում է նա, ով կամովին հրաժարվում է իր իրավունքներից։ Հենց այդ պատճառով է մեր ժողովուրդը պատժվել։ Մեր ժողովուրդը դասական արևելյան ժողովուրդ է, որն ամենօրյա աշխատանքով պետականություն ստեղծելու ընդունակ չէ, բայց գալիս է մի «x» պահ, երբ դանակը ոսկորին է հասնում, և ինչ-որ հրաշք կարող է տեղի ունենալ։ Կարող է և տեղի չունենալ։ Այսինքն, չեմ բացառում, բայց, այնուամենայնիվ, լավատես եմ, և որոշակի «x» պահի ոչ ստանդարտ տրամաբանությամբ ամեն ինչ կզարգանա։ Այդ դեպքում որակական փոխոխություն կլինի, որովհետև վիճակն իսկապես օրհասական է, և այսքանից հետո ժողովուրդը պետք է գիտակցի, որ վերջը կարող ենք կորցնել շատ ավելին։ Ես հուսով եմ, որ փոփոխություն տեղի կունենա։
Ս.Դ.-Ես այնքան էլ համաձայն չեմ Հայկի հետ այն առումով, որ հասարակությունը հրաժարվել է իր իրավունքներից. հասարակությունը նունիսկ տեղյակ չէ իր իրավունքներից։
Հ.Բ.-Իրավունքն աստվածային է, ի վերուստ տրված։ Ինչպե՞ս կարող է մարդ արդարության իրավունքին տեղյակ չլինել։ Կարելի է ասել, որ անգրագետ է, բայց հասարակությունը մեղքի իր բաժինն ունի, որ հրաժարվել է իրազեկ լինելու իր իրավունքից։
Ս.Դ.-Աստծո ներկայացուցիչներն այսօր Հայաստանում մարդկանց քարոզում են ոչ թե Աստծո իրավունքները, ճիշտ հակառակը. նրանք բոլոր իրավունքներն ապազգային են հայտարարում և դրա դեմ քարոզչություն վարում։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մեզ մոտ ֆեոդալական մի տաֆտալոգիա է ձևավորված։ Դա է մեր դժբախությունը. հասարակ մարդն ուղղակի չի կարողանում կողմնորոշվել, որովհետև փոքր տարիքից սկսած նրանց հակագաղափարներ են սովորեցնում (սկսած հեռուստատեսությունից), որ սև հագած «ձյաձյաները» հակաիրավունքներ են սովորեցնում։
-Գանք արտաքին ոլորտին։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ հանգրվանի բերեց Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքականությունը։
Ս.Դ.-Շատ դժվար է այսպես կարճ գնահատական տալ։
-Հայ-թուրքական գործընթացը փլվե՞ց, թե՞ ոչ։
Ս.Դ.- Գոյություն չունի հայ-թուրքական գործընթաց. գոյություն ունի թուրքական խնդիր համաշխարհային քաղաքականության մեջ, որի վրա ազդելու գործիքներից մեկն էլ հայ-թուրքական հարաբերություններն են, որոնք օգտագործվում են որոշակի խնդիրներ լուծելու համար և օգտագործվում են ոչ մեր կողմից։
-Այսինքն, ուզում եք ասել, որ Սերժ Սարգսյանն ինքնակա՞մ չի նախաձեռնել այդ գործընթացը։
Ս.Դ.- Ես նույնիսկ կասկածում եմ՝ արդյոք նա ի վիճակի՞ է որևէ միլպետի այսօր աշխատանքից հանել Հայաստանում։ Ի վիճակի լինել գլոբալ համաշխարհային խնդիրներ լուծել լուրջ չէ. ուղղակի Սերժ Սարգսյանը որոշակի դերակատարություն է ստանձնել՝ վստահ եմ՝ չհասկանալով՝ գլոբալ առումով ինչ խաղ է գնում, բայց, բնականաբար, որոշ բաներ գոնե բացատրել են իրեն։ «Ֆիգարո»-ին տված վերջին հարցազրույցում, երբ հարցրին Ցեղասպանության գործընթացի ընդունման մասին, մարդը շատ անկեղծորեն ասաց՝ մենք ողջունում ենք, մենք գոհ ենք, որ ընդունում են, բայց մեզ ոչ ոք չի հարցնում՝ ընդունե՞լ, թե՞ չընդունել։
Հ.Բ.- Ես կուզենայի այդ գործընթացը 2 մասի բաժանել։ Հայ-թուրքական բանակցությունները շատ վաղուց են տարվել՝ դեռևս Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ, ամերիկացիների կողմից նախաձեռնված հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովը պարբերաբար աշխատում էր, այսինքն՝ մեր և թուրքերի միջև շփումներ եղել են։ Այդ բանակցությունները տեղի էին ունենում գաղտնի։ Բայց իրավիճակն իսկապես փոխվեց աշխարհում։ Կոնկրետ արձանագրությունների առումով այն քաղաքական դիրքորոշումը, որ հիմա ցուցաբերում է Միացյալ Նահանգները (երբ ասում է՝ կապ չունեն ո՛չ Ղարաբաղը, ո՛չ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը, Թուրքիան պետք է վավերացնի արձանագրությունները և բացի հայ-թուրքական սահմանը), նշանակում է մի բան՝ այն զիջումները, որ կատարվել էին արձանագրությունները ստորագրելու համար (նկատի ունեմ տարածքային ամբողջականության հարցի շեշտադրումը և պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման համաձայնությունը), լիովին անիմաստ էին։ Այսինքն, Սերժ Սարգսյանը զիջել է մի բան, որը կարելի էր չզիջել, և պետք էլ չէր զիջել։ Այս գործընթացը հենց դա է ապացուցում, որ իսկապես արձանագրությունների մեջ այդ երկու կետը հնարավոր էր պահպանել, ուրիշ հարց է, որ Սերժ Սարգսյանը կոպիտ սխալ արեց։ Իսկ գործընթացը շատ ավելի գլոբալ է և ընդհանրապես կապ չունի արձանագրությունների հետ։ Դա ավելի խորքային քաղաքական պրոբլեմների հետևանք է։ Կարծում եմ՝ այնուամենայնիվ, Թուրքիան առաջիկա ամիսներին, ինչքան էլ Միացյալ Նահանգները ճնշի, սահմանը չի բացի, չեմ կարծում, որ դա բերի շատ մեծ ճնշումների Թուրքիայի նկատմամբ։ Կլինի մի մեծ առևտուր (Թուրքիան մեծ խնդիրներ ունի, Միացյալ Նահանգները մեծ շահեր ունի այս տարածաշրջանում), որտեղ Հայաստանն ընդամենը ֆոն է, միջոց։
-Ղարաբաղի հարցում ճնշումներ կարո՞ղ են լինել, և այս նեխած համակարգը կարո՞ղ է բերել դրան։
Հ.Բ.- Այստեղ ուղղակի մեր հայ իշխանությունների բախտն է մի քիչ բերում այդ իմաստով, ոչ թե դա արտաքին քաղաքականության փայլուն նվաճումն է։ Այս պահին Ղարաբաղի հարցում ես որևէ փոփոխություն չեմ տեսնում։
-Եթե կա ուժ, բնականաբար, պետք է լինի հակաուժ։ Ստեփա՛ն, Դուք նշեցիք, որ մենք ունենք նեխած իշխանական համակարգ։ Դրա հակաուժն այսօր ո՞վ է, կամ ո՞րն է։
Ս.Դ.- Հիմնական հակազդող ուժը կամ ուժերը հենց իշխանության ներսում են, որովհետև եթե մենք փորձենք պատմության մեջ ցանկացած հեղափոխություն ուսումնասիրել՝ սկսած ֆրանսիական, անգլիական, հոլանդական, այսպես կոչված, բուրժուական հեղափոխություններից, ապա կտեսնենք, որ հիմնական ճեղքումն իշխանության մեջ է եղել։ Բնականաբար, ժողովուրդը և որոշ մտավորականներ այդ գործընթացի մեջ ներգրավված են եղել, չնայած մենք պետք է նշենք, որ հենց այդ երկրներում կային որոշակի արժեքային համակարգեր, և մարդիկ գրում էին, չէ՞, օրինակ, Ռուսսոն, Դիդրոն և այլն, և մշակույթ, ապագա հասկացողություններ ձևավորում ապագա հասարակության համար։ Հայաստանի առումով, բնականաբար, նույն մեխանիզմը պետք է լինի. պետք է օգտագործվեն այդ ներքին ճեղքումներն իշխանության մեջ, և այդ ուժերից որը պրոգրեսիվ կլինի, կհասկանա պահի հրամայականը։ Բնականաբար, դրանք նույնպես պետք է օգտագործվեն, և մյուս կողմից պետք է լինի այն դիսկուրսը, որ ձևավորում է հասարակության մտածող հատվածը, թե ինչպես է տեսնում ապագա Հայաստանը։
-Տիտղոսային ընդդիմություն ՀԱԿ–ն այսօր հակազդող ուժ չէ։
Ս.Դ.- Տիտղոսային ընդդիմությունը կարող է լինել հակազդող ուժ, կարող է չլինել. հարցն այն է, թե ի՞նչ խնդիրներ իր առջև կդնի։ Համենայնդեպս, մեխը դնելով ինչ-որ պահից հետո՝ հայ-թուրքական հարաբերություններն ակնհայտորեն ֆիասկո ապրեցին, տիտղոսային ընդդիմության բոլոր «պռագնոզները» սխալ դուրս եկան, և հակասական էին իրենց բոլոր տեսակետները, երկրորդ՝ այժմ շեշտը դնենք սոցիալական խնդիրների վրա՝ հասարակության դժգոհությունն օգտագործելու։ Այստեղ կան դրական և բացասական կողմեր, բացասականն այն է, որ դա ուղղակի ուժ է, որը նրանք փորձելու են օգտագործել, սակայն իրենք այդ սոցիալական կուրսը չունեն, այսինքն՝ մենք չենք կարող ասել՝ ՀԱԿ-ը սոցիալական գաղափարների վրա գաղափարական շարժում է։ Ես չեմ տեսնում, որ ՀԱԿ-ն ունի կոնկրետ առաջարկներ, գաղափարներ հենց սոցիալական դաշտում։
Հ.Բ.- Ես տիտղոսային ընդդիմություն կհամարեի նաև «Սարդարապատը», որը սխալ դուրս չեկավ։ Մենք հենց սկզբից էլ դեմ ենք եղել արձանագրություններին։ Ստեփանը շատ ճիշտ նշեց, որ արժեքային համակարգ չունի այս իշխանությունը, այդ իսկ պատճառով ես բացառում եմ, որ իշխանության մեջ ճեղքվածքներ լինեն, և ինչ-որ ձևով՝ կա՛մ ռեֆորմացիայի, կա՛մ ժողովրդի հետ միավորվելու, որևէ շանս լինի։ Հակառակը՝ նրանք հենց տեսնեն, որ վտանգ կա ներքևից, նորից կմիավորվեն ժողովրդի դեմ, որովհետև իրենց հոգեբանությունը քրեականի հոգեբանություն է, պետականաստեղծ հոգեբանություն չի, իսկ այդ միջավայրից վերադարձ դեպի քաղաքացի չի լինում։ Հենց որ իշխանությունները, իշխանության մաս կազմող խմբավորումները տեսնեն, որ ժողովուրդն ուժեղանում է, և կա շարժում, նորից կմիավորվեն ընդդեմ սեփական ժողովրդի։ Անկասկած, դրսից կբերեն նաև աջակցություն. մենք գիտենք՝ և՛ Ռուսաստանն է, և՛ Միացյալ Նահանգները, և՛ Եվրոպան, որոնք արտաքին քաղաքական զիջումներ կորզելու նպատակով կամ Հայաստանի ներսում ինչ-որ տնտեսական բաներ ստանալու համար միշտ աջակցում են մեր իշխանություններին։ Այդ իմաստով իրենց համար իշխանության պահպանումը գերնպատակ է, գերարժեք։ Այդ ճեղքվածքը մենք պետք է փորձենք օգտագործել, բայց որ այնտեղից մարդ գա և կանգնի ժողովրդի կողքին, ես բացառում եմ։ 2008-ին այն մարդիկ, ովքեր եկան Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մոտ, եկան, դրանից հետո այլևս ոչ ոք չի գա։ Պետք է ժողովուրդն ուղղակի պայթի և ամբողջ համակարգը սրբի. ուրիշ ձև չկա։ Հակառակ դեպքում իմաստ էլ չկա, որովհետև եթե մենք պետք է օգտագործենք դրանց, և հետո դրանք մնան, վիշապը կվերարտադրվի։
-Տեսանելի ապագայում ի՞նչ է սպասվում Հայաստանում։
Ս.Դ.- Սցենարներից մեկն այն է, որ իշխանությունները ճեղքվածք կտան, և միմյանց դեմ կսկսվի պայքարը՝ այն, ինչ միշտ եղել է մեզ մոտ՝ սկսած 1991-ից՝ ճեղքումներ, իշխանությունից մի մասը գնում էր ընդդիմություն և փորձում օգտագործել այնտեղ եղած ռեսուրսները։ Երկրորդ սցենարը՝ տնտեսական անկումը, կարող է բերել որոշակի սոցիալական խնդիրների, բայց այստեղ նաև ուրիշ բան գոյություն ունի, քանի որ Հայաստանն օգտագործվում է Թուրքիայի հետ կապված խնդիրներում, որոշակի օգնություններ կլինեն Հայաստանին և դրանք կմեղմեն։ Սցենար երրորդ՝ չեն բացառվում որոշակի պատերազմական իրավիճակներ, որոնցից հետո կսկսեն արդեն գլոբալ գործընթացներ քաղաքական կյանքում։
Հ.Բ.- Հայաստանի համար այս պահին համար մեկ խնդիրը ես համարում եմ տնտեսական ճգնաժամը, որովհետև արդեն իսկ չեն կարողանում հավաքագրել բավական ֆինանսներ, որպեսզի աշխատավարձեր վճարեն, իսկ դա իրական անկում է տնտեսության մեջ, մասսայական արտագաղթ է։ Այսինքն, այն տնտեսական բազան, որի վրա հենված է իշխանությունը, ուղղակի փլուզվում է։ Դա՛ է նաև զգալի չափով ստիպում Սերժ Սարգսյանին գնալ նախաձեռնողական քաղաքականության և այս կամ այն քաղաքական ուժի հետ սակարկությունների մեջ մտնել, որ, այսպես ասած, դրսից փող բերի, երկիրը վերակենդանացնի։ Այն, ինչ ես հիմա եմ տեսնում, Սերժ Սարգսյանի մերձեցումն է Միացյալ Նահանգների, Արևմուտքի հետ։ Իմ կարծիքով դա առայժմ չի բերի խաղաղության կնքման Ադրբեջանի հետ։ Ես այստեղ առայժմ ինչ-որ նվաճումներ չեմ տեսնում։ Այլ հարց է, որ իսկապես շատ հավանական է, որ Ղարաբաղի հարցում լինի ֆորս մաժոր։ Թե ինչպես է ընդունակ այս պետությունը, այս 2 մլն. 300 հազ. մարդն այդ մարտահրավերին դիմագրավել, թե ինչպես դա կզարգանա, կանխատեսումներ անել չեմ ուզում, չնայած ուզում եմ նաև լավատես լինել։ Արտաքին էքսցեսներից է մեծապես կախված Հայաստանի ներքին իրավիճակը։ Ներսում առայժմ գլխավոր մարտահրավերը ֆինանսներն են. եթե դրսից աջակցությունը կա, ինքն այդ իրավիճակը ոստիկաններին աշխատավարձ տալով կպահպանի, որովհետև ընդդիմությունը դեռևս այդ ուժը չունի։ Հենց որ աշխատավարձ չկարողանա տալ ոստիկաններին, կամ արտաքին հզոր էքսցես լինի, այդ դեպքում համակարգն իսկապես կարող է հայտնվել եզրին։

«Внутриполитическая статика и динамика развитий»
В гостях у «7or» председатель о/о центрa «Сотрудничество во имя демократии» Степан Даниелян и член инициативной группы «Сардарапат» Айк Баланян.
-Часто звучат мнения, что в стране взрывоопасная ситуация в плане социальных проблем и внешних вызовов, что ослабило основы государственности Армении. Вы согласны с этой точкой зрения?
Степан Даниелян - Согласен. Однако основную причину Вы озвучили. Думаю, что она в том, что центральная власть более не контролирует ситуацию. То есть, оказались определенные группировки (можно их назвать олигархическими, номенклатурными), которые уже имеют серьезные претензии на то, чтобы взять власть целиком, и эти группы конкурируют между собой. Эта конкуренция протекает по определенным правилам игры и сегодня центральная власть уже встала перед фактом.
-То есть, по большому счету, оппозиция здесь не играет роли, и грызня происходит внутри власти?
С.Д. - Властная система Армении сформировалась таким образом, что народ ее не выбирает, так как написано в Конституции, но определенными технологиями люди могут организовать эти «выборы», и получают то, что получают, и сегодня, естественно, настал этап, когда эти группировки будут работать не для кого-то, а для себя. Имеющих притязания много. Подождем столкновений.
-Господин Баланян, прежде всего один уточняющий вопрос, а затем перейдем к основной теме. Движение «Сардарапат» имеет какое-то отношение к АНК?
Айк Баланян -Имеет отношение постольку, поскольку мы находимся в той же политической плоскости. Несомненно, «Сардарапат» самостоятелен, как в принятии решений, так и в организационном плане. И он не является членом АНК. АНК состоит из более десятка организаций и лиц, а движение «Сардарапат» является самостоятельным. Просто мы сотрудничаем с АНК настолько, насколько это исходит из наших общих интересов.
-Понятно. Согласны ли Вы, что внутри власти есть грызня, которая будет иметь серьезные последствия?
А.Б. -Я хочу подчеркнуть несколько нюансов. Я действительно согласен, что амбиции и возможности этих олигархических князьков возросли. Согласен также, что это связано с ослаблением центральной власти. Просто хотел бы подчеркнуть, что это связано также с жестоким экономическим кризисом. Чтобы было более понятно, можно нынешнюю ситуацию сравнить с историей. У нас были царства Аршакуни, дианстия Багратуни были местные князья - князья Сюника, князь Арарата, князья Арцаха, католикос. Каждый из них двигал впрерёд свои интересы. Сравнивая, можем сказать, что формальным князем Арарата является Овик Абрамян, Ширака - Варданчик. Та же самая ситуация. Я говорю это, чтобы было яснее, поскольку у всех нас есть элементарные знания истории со школы. Сейчас центральная власть ослаблена, средний класс - азаты - не существуют, и у государства больше нет ресурсов (финансовых, экономических, моральных, кадровых). Я согласен со Степаном, что удельный вес этих людей во власти растет, а блага уже сократились (раньше блага объединяли, опасность смены власти объединяла всех олигархов, но их идеей являются деньги).
С.Д. -Если рассматриваем этот факт в историческом плане, то должны вспомнить, что феодальные группировки борются друг против друга и сохраняют определенное равновесие, или одна сторона несет поражение и в это время они приводят иностранных игроков, которые потом становятся завоевателями. С вероятностью 50/50 скажу что-то, что покажется абсурдом, а для многих невероятным, но не удивлюсь, если однажды одна из группировок олигархов приведет сюда силу для решения вопросов даже из Азербайджана. Это неоднократно случалось  в истории и не дай Бог, чтобы сейчас тоже так было!
А.Б. - В этом плане я полностью согласен, поскольку государство теряет свою монополию силы. (Это показатель №1. Первая функция государства - монополия силы). Эту функцию наше государство будто бы утрачивает, поскольку у каждого олигарха есть своя шайка - вооруженные силы. Следующим шагом станет самостоятельная внешняя политика, что мы уже видим.
С.Д. -Будет интересно провести опрос о том, у кого сколько войск. Мне интересно и я говорю совершенно серьезно.
-Правда, Армения очень далека от того, чтобы быть демократическим государством, но есть один фактор - общество. Сейчас обществу дают различные имена - погибшее, испорченное, даже звучит мнение, что оно скорее украдет у соседа, чем восстанет для защиты своих прав. На Ваш взгляд, в сложившейся ситуации фактор общества может стать серьезным?
С.Д. -Существует два варианта. Первый в том, что население в момент «Х» может превратиться в толпу и заняться соответствующими действиями (как мы это видим по телевизору в странах третьего мира). Могут использовать эту толпу. Другой вариант тот, что население станет обществом и уже пойдет на организованные действия. Но для этого нужны определенные системы ценностей. То есть, если общество проводит митинги, то должно не то чтобы кричать, скажем, «Джангирян» или «Манвел», а призывать к свободе, равенству или другим ценностям. Если это движение строится на определенной системе ценностей, то население уже может  стать очень серьезным фактором и превратиться в общество. Оно пойдет в том направлении, в каком поведет его сила-носитель этой системы ценностей. Естественно, мы увидим там положительные развития.
А.Б. -Я добавлю, что, несомненно, у нашего народа есть своя доля вины в сложившейся ситуации. Как говорится, жестоко наказывается тот, кто добровольно отказывается от своих прав. Именно по этой причине наш народ наказан.  Наш народ является классическим восточным народом, который не способен к созданию государственности ежедневной работой, но наступает некий момент «Х», когда дальше просто некуда и может произойти какое-то чудо. А может и не произойти. То есть, не исключаю, но, тем не менее, я настроен оптимистично, что в определенный момент «Х» всё будет развиваться не по стандартной логике. В этом случае будет качественная перемена, поскольку ситуация действительно роковая. После всего этого народ должен осознавать, что в конце можем потерять гораздо больше. Я надеюсь, что произойдут перемены.
С.Д. - Я не совсем согласен с Айком в том смысле, что общество отказалось от своих прав. Общество даже не осведомлено о своих правах.
А.Б. -Право - божественно, оно дается свыше. Как может человек быть не осведомленным о праве на справедливость? Можно сказать, что оно неграмотно, но у общества есть своя доля вины в том, что оно отказалось от своего права быть осведомленным.
С.Д. -Представители Бога сегодня в Армении проповедуют людям не о правах от Бога, а с точностью наоборот. Они все права объявляют денациональными и проповедуют против них. Вся проблема в том, что у нас сформировалась феодальная тавтология. В этом наше несчастье: простой человек просто не может сориентироваться, поскольку начиная с маленького возраста его учат антиидеям (начиная с телевидения), а одетые в черное «дяди» учат антиправам.
-Перейдем к внешней сфере. На ваш взгляд, к чему привела инициативная политика Саргсяна?
С.Д. -Очень сложно дать такую краткую оценку.
-Армяно-турецкий процесс провалился?
С.Д. -Армяно-турецкого процесса не существует. Существует турецкая проблема во всемирной политике, одним из инструментов воздействия на которую, являются армяно-турецкие отношения, которые используются для решения определенных проблем и используются не нами.
-То есть, хотите сказать, что Серж Саргсян предпринял этот процесс не самовольно?
С.Д. -Я даже сомневаюсь, в состоянии ли он сегодня снять с работы какого-нибудь  начальника полиции в Армении. Не серьезно говорить о том, что он в состоянии решить глобальные проблемы, просто Серж Саргсян получил определенную роль, уверен, не понимая, даже какая игра идет в глобальном плане, но, естественно, хотя бы некоторые вещи ему объяснили. В последнем интервью газете «Фигаро», когда спросили о процессе признания Геноцида, он очень искренне сказал, что мы приветствуем, мы довольны, что признают, но нас никто не спрашивает о том, признавать или не признавать.
А.Б. - Я хотел бы разделить этот процесс на две части. Армяно-турецкие переговоры ведутся давно, еще во время Роберта Кочаряна периодически работала инициированная американцами комиссия по армяно-турецкому примирению, то есть между нами и турками контакты были. Эти переговоры проходили тайно. Но ситуация в мире действительно изменилась. Что касается конкретно протоколов, то та политическая позиция, которую сейчас демонстрируют США (когда говорят, что не имеет отношения ни Карабах, ни решение Конституционного суда РА, что Турция должна ратифицировать протоколы и открыть армяно-турецкую границу), означает, что те уступки, которые были сделаны для подписания протоколов (имею в виду вопрос территориальной целостности и согласие на создание комиссии историков), были полностью бессмысленны. То есть, Серж Саргсян уступил то, что не нужно было уступать и можно было не уступать. Этот процесс именно это и доказывает, что действительно эти два пункта протоколов можно было сохранить.  Другой вопрос, что Серж Саргсян сделал грубую ошибку. А процесс гораздо глобальнее и вообще не имеет отношения к протоколам. Это является следствием более глубинных политических проблем. Тем не менее, думаю, что в ближайшие месяцы Турция границу не откроет, сколько бы США не оказывали давление. Не думаю, что это приведет к очень большому давлению в отношении Турции. Будет торг (у Турции большие проблемы, у США есть интересы в этом регионе), где Армения является всего лишь фоном, средством.
-Mожет ли быть оказано давление в вопросе Карабаха, может ли привести к этому система загнанная в угол?
А.Б - Здесь просто нашим властям немного везёт в этом смысле, это вовсе не результат блестящей внешней политики. На данный момент я не вижу никаких изменений в вопросе Карабаха.
-Если есть сила,  то естественно должна быть и контрсила. Степан, Вы отметили, что у нас есть загнанная в угол система власти. Кто является контрсилой или какова эта контрсила?
А.Д. - Основная противодействующая сила или силы находятся внутри самой власти, потому, что если мы попробуем изучить любую революцию на протяжении истории,  начиная с французской, английской, голландской, с так называемых буржуазных революций, то увидим, что основное разделение было внутри самой власти. Естественно,  народ и некоторые представители интеллигенции были вовлечены в этот процесс,  хотя надо отметить, что именно в этих странах существовали определённые системы ценностей (например, ведь писали Руссо, Дидро и другие), культура, которые формировали будущие понятия для будущего общества. В плане Армении, естественно, должен действовать тот же механизм, должно быть использовано то же разделение внутри власти,  и та из сил, которая окажется наиболее прогрессивной, почувствует веление времени. Естественно они также должны быть использованы, и с другой стороны должен быть тот дискурс, который формирует мыслящая часть общества, а именно - какой она видит будущую Армению.
- Не является ли титульная оппозиция АНК на сегодняшний день противодействующей силой?
С.Д. -Титульная оппозиция может являться или не являться противодействующей силой, вопрос в том какой целью она задастся? Во всяком случае, с какого-то момента армяно-турецкие отношения явно потерпели фиаско, все прогнозы титульной оппозиции оказались неверными, да и все точки зрения противоречили одна другой; во-вторых, сделаем акцент на социальные проблемы, на использование общественного недовольства. Здесь есть свои положительные и негативные стороны: негативная сторона заключается в том, что это всего лишь сила, которую они попробуют использовать, однако у них нет того необходимого курса, т.е. мы не можем сказать, что АНК - это идеологическое движение, основанное на социальных идеях. Я не вижу конкретных предложений, идей, представленных АНК именно в социальной сфере.
А.Б.  - Титульной оппозицией я бы назвал также «Сардарапат», который оказался прав. С самого начала мы были против протоколов. Степан совершенно справедливо отметил, что эта власть не имеет системы ценностей, именно по этой причине я исключаю вероятность раскола внутри власти, и любой шанс реформации либо объединения с народом. Наоборот, как только они заметят опасность снизу, то снова объединятся против народа, потому что их психология - это психология уголовников, а не государствообразующая, а возврата из этой среды в гражданскую, увы, не бывает. Как только власть и группировки, составляющие часть этой власти увидят, что народ крепнет, и что появилось движение, то снова объединятся против своего собственного народа. Несомненно, они прибегнут к помощи извне: мы знаем, что и Россия, и США, и Европа, которые рассчитывают на внешнеполитические уступки, либо хотят получить какую-либо экономическую выгоду внутри Армении, всегда поддерживают нашу власть. В этом смысле, сохранение власти для них является сверхцелью, сверхценностью. Мы должны попробовать использовать эти расколы, хотя исключаю вероятность того, что кто-нибудь из них встанет на сторону народа. Те люди, которые в 2008 году пришли к Левону Тер-Петросяну, уже это сделали, и никто после этого больше не придет. Народ должен просто «взорваться» и очистить всю систему, другого  пути нет. В противном случае нет смысла, потому что если мы их используем, а они останутся, то «дракон» возродится.
-Что ожидает Армению в ближайшем будущем?
С.Д. - По одному из сценариев, внутри власти произойдет раскол и начнется борьба друг против друга, то, что всегда у нас и было, начиная с 1991 года, а именно расколы, когда часть власти уходила в оппозицию и пыталась использовать имеющиеся там ресурсы. Второй сценарий предполагает то, что экономический спад может привести к определенным социальным проблемам, но здесь существует и другая загвоздка - фигурируя в вопросах связанных с Турцией, Армения может рассчитывать на определенную поддержку, которая и смягчит ситуацию. Третий сценарий не исключает также и военную ситуацию, которая повлечет за собой глобальные внутриполитические процессы.
А.Б. Проблемой номер один в Армении я считаю экономический кризис, потому что уже не могут «вербовать» достаточно финансов для выплаты зарплат, а это реальный спад в экономике, массовая иммиграция. Т.е. та экономическая база, на которой основана наша власть, просто развалится. В значительной степени это и заставляет Сержа Саргсяна прибегать к инициативной политике и входить в торг с теми или иными политическими силами с целью, так сказать, добыть денег извне, чтоб воскресить страну. То, что я вижу сейчас, это то, как Серж Саркисян сближается с США, западом. Полагаю, что это пока не приведет к мировому соглашению с Азербайджаном. Здесь я пока не вижу никаких достижений. Совсем другой вопрос, что форс-мажор по Карабахскому вопросу действительно реален. Не хочу делать каких-либо прогнозов относительно способности этого государства с населением в 2 миллионов 300 тысяч устоять брошенным вызовам, хотя хочу быть оптимистом. Ситуация внутри Армении во многом зависит от внешних эксцессов. Сегодня, вызовом внутри страны является вопрос финансов: если есть поддержка извне, она поддержит ситуацию, выдавая зарплату полицейским, так как оппозиция пока не имеет этой силы. Как только она не сможет выплачивать зарплату полицейским, либо случится мощный внешний эксцесс, система может и вправду оказаться на грани.