ՀՔԾ-ն վերադարձրել է Մայրապետյանի անձնագիրը, սակայն թույլ չի տալիս մեկնել երկրից
Հ2 հեռուստաընկերության տնօրեն և սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանական խումբը հայտարարություն է տարածել․
«Սույն թվականի հունվարի 8-ին ՀՔԾ-ն վերջապես գրավոր պատասխանել է Սամվել Մայրապետյանի փաստաբան Կարեն Բատիկյանի դիմումին և վերադարձրել է Մայրապետյանի անձնագիրը, չնայած նրան, որ տոներից առաջ ՀՔԾ քննիչը բանավոր մերժել էր այդ նույն դիմումը: Ակնհայտ է, որ ՀՔԾ-ն այս քայլն արել է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանի Սամվել Մայրապետյանի գործով ՀՀ կառավարությանը հարցեր առաջադրելու արդյունքում:
Զավեշտալի է, սակայն, այն հանգամանքը, որ վերադարձնելով Մայրապետյանի անձնագիրը, նույն պատասխանի մեջ ՀՔԾ-ն գրավոր առարկել է, որ Սամվել Մայրապետյանը ՀՀ-ից մեկնի, ավելին՝ պատասխանում ասված է, որ Մայրապետյանի Հայաստանից դուրս գալու ցանկացած փորձ կդիտարկվի որպես քննությունից թաքնվելու գործողություն:
Եզրակացություն. ՄԻԵԴ-ի ճնշման ներքո՝ ՀՔԾ-ն ստիպված լինելով շդկել է իր մեկ ապօրինի գործողությունը, սակայն միաժամանակ կատարել է մեկ այլ ապօրինություն. առանց որևէ հիմնավորման, կյանքին և առողջությանը սպառնացող ակնհայտ վտանգի առկայության պարագայում Մայրապետյանին զրկել է անհետաձգելի բուժում ստանալու իրավունքից:
Հաշվի առնելով, որ Սամվել Մայրապետյանի գործով զբաղվում է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը, լիահույս ենք, որ այս հարցը ևս կստանա իր արդարացի լուծումը և Սամվել Մայրապետյանին վերջապես հնարավորություն կընձեռվի բուժում ստանալ Գերմանիայի այն նույն կլինիկայում, որտեղ արդեն մեկ անգամ փրկել են նրա կյանքը:
Հիշեցում. գործարար, հ2 հեռուստաընկերության տնօրեն և սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը, դեկտեմբերի 27-ից դատարանի որոշմամբ գրավի դիմաց գտնվելով ազատության մեջ, առ այսօր շարունակում է մնալ հիվանդանոցում, բժիշկների հսկողության տակ»։

Специальная следственная служба Армении вернула паспорт Самвелу Майрапетяну
Команда адвокатов предпринимателя, директора и владельца телеканала H2 Самвела Майрапетяна распространила заявление, в котором, в частности, говорится:
«Сегодня Специальная следственная служба (ССС) Армении наконец-то ответила на заявление адвоката Самвела Майрапетяна – Карена Батикяна – и вернула паспорт С. Майрапетяна, несмотря на то, что перед праздниками следователь ССС в устном порядке отклонил данное заявление.
Очевидно, что ССС совершил данный шаг в результате направления вопросов правительству Республики Армения по делу Самвела Майрапетяна со стороны ЕСПЧ.
Комично, однако, то обстоятельство, что вернув паспорт С. Майрапетяна, в том же ответе ССС в письменной форме возразил, чтобы С. Майрапетян выехал из РА, более того, в ответе сказано, что любая попытка выезда Майрапетяна из РА будет рассмотрена в качестве действия по сокрытию от следствия.
Заключение: под давлением ЕСПЧ ССС вынуждена была исправить одно своих незаконных действий, однако в то же время ССС совершила другое беззаконие: без всяких оснований, в случае наличия очевидной угрозы жизни и здоровью лишила С. Майрапетяна права на получение незамедлительного лечения.
С учетом того, что делом Самвела Майрапетяна занимается ЕСПЧ, мы полны надежд, что данный вопрос также получит своё справедливое решение и Самвелу Майрапетяну наконец-то будет предоставлена возможность на лечение в той же клинике Германии, в которой уже один раз врачам удалось спасти ему жизнь».