Թրամփը չի մասնակցի Դավոսի տնտեսական ֆորումին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է մասնակցել հունվարի 22-25-ը Շվեյցարիայի Դավոս հանգստավայրում կայանալիք ամենամյա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին։ Այս մասին ԱՄՆ առաջնորդը հայտնել է թվիթթերյան իր միկրոբլոգում։
Նա որպես պատճառ նշել է ԱՄՆ-ի ներքին խնդիրները, մասնավորապես բյուջեի չընդունման հետևանքով կառավարության աշխատանքի մասնակի կանգը դեռ դեկտեմբերի 22-ից, ինչպես նաև սահմանին անվտանգությանն առնչվող իրավիճակը։
Նա ներողություն է խնդրել համաժողովի կազմակերպիչներից իր «շատ կարևոր» այցը չեղարկելու համար։
Այս տարի համաժողովը կանցկացվի «Դավոսի ոգին» խորագրի ներքո։ Պաշտոնապես Դավոս-2019-ի թեման ձևակերպված է այսպես՝ «Գլոբալացում 4:0. գլոբալ ճարտարապետության կառուցումը չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխության ժամանակաշրջանում»:
Ֆորումն ակնկալում է ավելի քան 2500 հյուրի մասնակցություն:
Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին ամերիկյան պատվիրակության կազմը կլինի փոքրաթիվ։ «Bloomberg»–ի փոխանցմամբ՝ պատվիրակությունը կգլխավորի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը։

Трамп отказался от участия в Давосском форуме
Президент США Дональд Трамп в четверг заявил, что из-за разногласий с Демократической партией он вынужден отменить поездку на Всемирный экономический форум в Давос.
«Из-за неуступчивости демократов по поводу безопасности на границе и огромной важности задачи обеспечить безопасность для нашего народа, я при всем уважении отменяю мою очень важную поездку в Давос, в Швейцарию, на Всемирный экономический форум», – написал он в «Twitter».
«С наилучшими пожеланиями и извинениями Всемирному экономическому форуму», – добавил президент.
Ранее Трамп, перед тем как отправиться в Техас на границу США и Мексики, заявлял, что в случае продолжения частичной приостановки работы американской администрации (шатдауна) ему придется отказаться от поездки в Давос.
Работа администрации США частично приостановлена с 22 декабря из-за разногласий по поводу финансирования строительства стены на границе с Мексикой.