Փողոց փակելու լիազորագիրը
Ցանկացած հեղափոխական ուժ իշխանության գալուց հետո դառնում է սուպերհակահեղափոխական և օրենքից դուրս հայտարարում այն մեթոդները, որով իշխանության է եկել: Դա քաղաքագիտական կանոն է:
Ցանկացած զանգվածային գործընթաց ձևով ժողովրդավարական է, իսկ բովանդակությամբ՝ սուպերպահպանողական, իսկ շատ հաճախ՝ դիկտատորական: Ամբոխները երբևէ ժողովրդավարական համակարգ չեն կարող ծնել: Ամբոխից գրեթե միշտ ծնվում է դիկտատուրան: Դա էլ է քաղաքագիտական կանոն:
Քաղաքագիտական կանոն է նաև այն, որ ցանկացած իշխանություն, որը հանդես է գալիս ժողովրդի անունից ու շատ է շահարկում ժողովրդի անունը, իրականում զրոյական նշանակություն է տալիս նույն այդ ժողովրդին այնպես, ինչպես Աստծո անունը հաճախ տվող փարիսեցին է վերաբերվում Աստծուն:
Սրանք քաղաքագիտության մասով: Հիմա անցնենք քաղաքականությանը:
Փողոց փակելու երկակի ստանդարտները
Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում «լայվ» է մտել ու իր ձևակերպմամբ՝ շփվել քաղաքացու հետ: Նա անդրադարձել է տարբեր թեմաների և մասնավորապես Մանվել Գրիգորյանի հետ կապված Էջմիածնի փողոց փակելու թեմային:
Փաշինյանը կոչ է արել փողոց չփակել՝ դա հիմնավորելով այն բանով, որ փակողները նման լիազորություն չունեն:
Այն, որ փողոց փակելով չի կարելի կամայական որոշումներ պարտադրել ու խախտել այլոց՝ ճանապարհով երթևեկելու իրավունքը, անվիճելի է, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ դա Նիկոլ Փաշինյանի սիրած մեթոդն է եղել ու հենց իրենից են սովորել փակողները (իրենց դուռն է, կուզեն կջարդեն կամ իրենց փողոցն է, կուզեն կփակեն):
Փաշինյանին հիմա նյարդայնացնում է Էջմիածնի փակ փողոցը: Նա խոսում է փակողների հակակառավարական վարքագծից ու փակելու լիազորությունից (հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե որտե՞ղ են փողոց փակելու լիազորագիր տալիս և արդյոք այդ լիազորագրի տրամադրման մենաշնորհային իրավունքը Փաշինյանի՞ն է պատկանում, թե՞ այլ սուբյեկտներ էլ կան): Հարց է առաջանում՝ բա եթե փողոց փակելը վատ բան է, ապա ինչպե՞ս է ստացվում, որ մյուս փակողներին նա չի նկատում: Փաշինյանը, կարծես, այնքան էլ չի նյարդայնանում, երբ ամիսներով փակվում է մեկ այլ փողոց՝ դեպի Ամուլսարի հանք տանող փողոցը:
Փաշինյանը ճիշտ է անում, որ կոչ է անում չփակել Էջմիածնի փողոցը և չփորձել «թավշյա» տեխնոլոգիաներով ինչ-ինչ հարցեր լուծել, բայց զարմանալի է, որ նույն Փաշինյանը համանման կոչ չի հնչեցնում Ամուլսարի հանքը փակողների պահով:
Եթե Էջմիածնի փողոց փակելը մի քանի րոպեով կամ ժամով խախտում է այլոց տեղաշարժի իրավունքը և դա արդարացիորեն դուր չի գալիս Փաշինյանին ու տեղաշարժվելու հնարավորությունից զրկված քաղաքացիներին, ապա Ամուլսարի հանքի փակումը խախտել է հազարից ավելի մարդկանց աշխատանքային իրավունքը, ինչպես նաև լուրջ խնդիրներ ստեղծել Հայաստանի տնտեսության համար: Սա չի՞ մտահոգում Փաշինյանին, որ նա ամիսներ շարունակ հանդուրժում է այդ պատկերը: Կան լավ ու վատ փողոց փակողնե՞ր: Ինչո՞ւ են Էջմիածնի փողոց փակողները նյարդայնացնում Փաշինյանին, իսկ Ամուլսարի հանքի ճանապարհ փակողները՝ ոչ:
Ինչո՞ւ է Էջմիածնում փողոց փակողը արժանի քննադատության, իսկ ահա Ամուլսարի հանքի փողոց փակողների հետ կարելի է նույնիսկ սեղանակից ընկեր դառնալ ու հետները գյալաջի անել: Այս ի՞նչ երկակի ստանդարտներ են:
Ճիշտ է, Փաշինյանը կարող է ասել, որ հանքի մասով կա ջրային խնդիր: Այո՛, ջրային թեման արհեստականորեն մտել է օրակարգ, բայց դա ի՞նչ կապ ունի ճանապարհ փակելու հետ: Եթե ջրային խնդիր կա, ապա հանքի աշխատանքը թույլ չի տրվի, իսկ եթե չկա, ապա պետք է թույլ տրվի: Բայց հիմա Ամուլսարի մասով այլ հարց կա՝ ճանապարհը փակ է և թույլ չեն տրվում անգամ ձմեռացման աշխատանքները: Եվ դա այն դեպքում, երբ Փաշինյանը շնորհակալություն էր հայտնել փողոց փակողներին, որ նրանք, իբր, բարի կամք են դրսևորել ու բացել են ճանապարհը և թույլ են տվել, որպեսզի «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը ձմեռվա հետ կապված տեխնիկական աշխատանքներն իրականացնի: Չկա՛ նման բան: Փողոց փակողները խաբել են վարչապետին ու վերջինս իզուր է շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ բարի կամքի դրսևորման համար:
Եվ ամենակարևորը՝ մենք պետությո՞ւն ենք կառուցում, թե՞ «քուչա», որ պետական մարմինների փոխարեն փողոցի մարդիկ պետք է որոշեն, թե որ փողոցը փակեն և ում թույլ տան ձմեռացման աշխատանքներ կատարել: Երբ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնում մի խումբ մարդկանց այն բանի համար, որ նրանք պետության ֆունկցիան իրենց վրա են վերցնում, ապա դա պետության վախճանն է:
Ողջամիտ կասկած
Հետաքրքիր է, ինչո՞ւ է Ամուլսարի պահով Փաշինյանը հանգիստ հետևում հանքի աշխատանքների ձախողմանը:
Զուտ ռացիոնալիզմի տեսանկյունից կառավարությանը պետք է ձեռնտու չլիներ բազմաթիվ գործազուրկների ավելացումը, հարյուր միլիոնավոր դոլարների ներդրումային ծրագրի տապալումը, Հայաստանի ներդրումային իմիջի վատացումը, պետական բյուջեի չստացված եկամուտները (տարեկան 50 միլիարդ դրամի չափով), միջազգային բորսայում ցուցակված ընկերության վնասումը և այլն: Ուրեմն մի այլ բան կա, որը գերակայում է բոլոր վերը նշված կետերին: Ո՞րն է այդ բանը: Բնապահպանությո՞ւնը: Հազիվ թե: Եթե «Լիդիանը» պետք է փակվի, ուրեմն Հայաստանի բոլոր հանքերը պետք է փակվեն, քանզի միջազգային ստանդարտներին միայն «Լիդիանն» է համապատասխանում ու եթե այդ ստանդարտները չեն բավարարում կառավարությանը, ապա մյուսները պետք է փակել առանց մտածելու: Սակայն եթե մեր բոլոր հանքերը փակվեն, ապա ինչպե՞ս է կառավարությունը փոխհատուցելու այդ վնասները ու բյուջեի չստացված մուտքերը, ինչպե՞ս է պահելու բանակը, ոստիկանությունը, ինչպե՞ս է աշխատավարձ վճարելու ուսուցիչներին և այլն:
Մի խոսքով, բազմաթիվ մակրոմակարդակի հարցեր կան, որոնց պատասխանները պետք է տա վարչապետը, այլ ոչ թե անդրադառնա խաշի թեմային, կամ էլ՝ այս կամ այն ֆեյսբուքյան գրառմանը ու ժամերով խոսի այն մասին, որ ինքը սիրում է բոլորին, հպարտանում է բոլորով ու խոնարհվում է բոլորի առաջ:

Уполномоченность на перекрытие улицы
Любая революционная сила с приходом к власти становится суперконтрреволюционной и объявляет вне закона те методы, с помощью которых она пришла к власти. Это – политологическое правило.
Любой массовый процесс по форме является демократическим, по содержанию – суперконсервативным, а очень часто – диктаторским. Толпы никогда не могут породить демократической системы. Из толпы практически всегда рождается диктатура. Это тоже – политологическое правило.
Политологическим правилом является также то, что любая власть, выступающая от имени народа и часто спекулирующая именем народа, в действительности отводит этому народу нулевое внимание – точно так же, как к Господу относится часто произносящий его имя фарисей.
Это по части политологии. Теперь перейдем к политике.
Двойные стандарты перекрытия улицы
Никол Пашинян вышел в «лайв» на своей странице в «Фейсбук» и, согласно его формулировке, пообщался с гражданами. Он обратился к разным темам и, в частности, перекрытию улицы в Эчмиадзине в связи с Манвелом Григоряном.
Пашинян призвал не перекрывать улицу, обосновав это тем, что у перекрывающих нет подобных полномочий.
То, что перекрытием улиц нельзя принуждать других к своим произвольным решениям и нарушать их право на свободное передвижение, бесспорно, но вся проблема в том, что это было излюбленным методом Никола Пашиняна, и перекрывающие именно у него этому и научились (их дверь, хотят – сломают, или их улица, захотят – перекроют).
Пашиняна сейчас нервирует перекрытая улица Эчмиадзина. Он говорит об антиправительственном поведении перекрывающих и полномочиях по перекрытию (интересно узнать, где уполномочивают на перекрытие улиц и действительно ли монополия на предоставление этих полномочий принадлежит Пашиняну, или есть и другие субъекты). Возникает вопрос: если перекрытие улицы – вещь плохая, тогда как получается, что остальных перекрывающих он не замечает? Пожалуй, Пашиняна не очень-то и нервирует, когда месяцами перекрытой остается другая улица – ведущая к прииску Амулсар дорога.
Пашинян прав, когда призывает не перекрывать улицу в Эчмиадзине и не пытаться решать вопросы «бархатными» технологиями, но удивительно, что тот же Пашинян не озвучивает аналогичного призыва по части перекрывающих подъезды к Амулсару.
Если перекрытие улицы в Эчмиадзине на несколько минут или часов нарушает право других на свободное передвижение и это справедливо не нравится Пашиняну и лишенным возможности свободного передвижения гражданам, то закрытие прииска Амулсар нарушило трудовое право более тысячи граждан, а также создало серьезные проблемы для экономики страны. Пашиняна это не беспокоит, раз он месяцами терпит подобный расклад? Есть хорошие и плохие перекрывающие улицы? Почему перекрывающие улицу в Эчмиадзине нервируют Пашиняна, а дорогу к прииску Амулсар – нет?
Почему перекрывающий улицу в Эчмиадзине достоин критики, а с закрывающими дорогу к Амулсару можно садиться за один стол и вести с ними беседу? Что это за двойные стандарты?
Правда, Пашинян может сказать, что по части рудника есть проблема с водным бассейном. Действительно, тема прилегающих вод искусственно вошла в повестку, но какое это имеет отношение к перекрытию дороги? Если есть проблема с загрязнением вод, то работа прииска должна быть запрещена, если же нет – разрешена. Однако по части Амулсара сейчас стоит другой вопрос: дорога перекрыта, и не позволяется даже проведение работ по подготовке к зимнему сезону. И это в условиях, когда Пашинян выразил благодарность перекрывшим дорогу за то, что они якобы проявили волю и открыли дорогу, позволив компании «Lydian Armenia» провести связанные с зимой технические работы. Ничего подобного в действительности нет. Перекрывшие дорогу обманули премьера, и последний, фактически, выразил напрасную благодарность за проявление доброй воли.
И о самом главном. Мы строим государство или кооператив, раз вместо государственных органов случайные люди сами должны решать, какую улицу перекрывать и кому разрешать проводить зимние работы? Когда премьер выражает благодарность группе людей за то, что они берут на себя функцию государства, это уже свидетельствует о гибели государства.
Разумное подозрение
Интересно, почему по части Амулсара Пашинян спокойно следит за срывом работ прииска?
Сугубо с точки зрения рационализма правительству должно было быть невыгодно появление большого количества новых безработных, срыв инвестиционной программы на сотни миллионов долларов, ухудшение инвестиционного имиджа Армении, недополучение бюджетных доходов (в размере 50 млрд драмов ежегодно), нанесение вреда выставляющей свои акции на международной бирже компании и т.д. Следовательно, здесь есть что-то другое, преобладающее над всем вышеперечисленным. Что же это? Охрана природы? Вряд ли. Если «Lydian» должна закрыться, то закрыты должны быть и все остальные рудники Армении, поскольку международным стандартам соответствует лишь «Lydian», и если эти стандарты не удовлетворяют правительство, то остальные должны быть закрыты даже не задумываясь. Однако если все наши рудники будут закрыты, то как правительство будет компенсировать эти потери и не полученные в бюджет поступления, на что будет содержать армию, полицию, как будет выплачивать зарплаты учителям и т.д.?
Словом, есть множество вопросов макроуровня, на которые и нужно отвечать премьеру, вместо обращения к теме хаша, комментариев в связи с той или иной записью в «Фейсбук» и часовыми разговорами о том, что он всех любит, гордится всеми и преклоняется перед ними.