Ի՞նչ սկզբունքով է բանակցում Հայաստանն Արցախի հարցով
Արցախի հարցի հետ կապված շատ անհասկանալի իրավիճակ է ստեղծված: Մի կողմից մեր երկրի ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնը ստանձնելուն պես հայտարարել է, որ չի բանակցելու Արցախի հարցով Ադրբեջանի հետ, բայց մյուս կողմից նա բանակցում է, այն էլ՝ ինտենսիվորեն:
Բանակցություններն այժմ ընթանում են մեզ համար անհայտ սկզբունքների շուրջ: Փաշինյանն ամեն կերպ խուսափում է ցույց տալ, որ Ալիևի հետ բանակցում է նախորդ իշխանությունից ժառանգություն մնացած փաստաթղթերի ու պայմանավորվածությունների շրջանակներում, բայց մյուս կողմից էլ չի հայտարարում, թե որոնք են իր պատկերացրած սկզբունքները:
ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, խոսելով սկզբունքների մասին, կարևորեց անվտանգության ապահովման հարցը, իսկ Արցախի կարգավիճակի գերկարևոր սկզբունքը ներկայացրեց որպես անվտանգությունն ապահովող միջոց, այլ ոչ թե նպատակ: Նկատենք, որ դա շատ լղոզված ու վտանգավոր ձևակերպում է: Նմանատիպ ձևակերպումներ տալիս է նաև ադրբեջանական կողմը:
Ուշագրավն այն է, որ հայ-ադրբեջանական ներկայիս բանակցություններից հետո արվող հայտարարություններում բացակայում են Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ընթացքին վերաբերող կետերը: Տպավորությունն այնպիսին է, որ դրանք արդեն օրակարգում չեն, և Փաշինյանը ինստիտուցիոնալ այդ պայմանավորվածությունները փոխարինել է, պատկերավոր ասած, Ալիևի հետ վերելակում ունեցած պայմանավորվածություններով, որոնք որևէ պարտավորություն չեն դնում կողմերից որևէ մեկի վրա: Այդ պարտավորությունները «ջրվել» են:
Ուշագրավ է նաև այն, որ Փաշինյան-Ալիև, Մնացականյան-Մամեդյարով բազմափուլ բանակցությունների արդյունքում միջնորդները դարձել են լավատես, իսկ Ադրբեջանը՝ ակնկալիքներով լի (ի դեպ, Բաքուն չի թաքցնում, որ ակնկալում է Արցախն ամբողջությամբ Ադրբեջանի կազմում տեսնել՝ փոխարենը խոստանալով անվտանգության երաշխիքներ): Այս ամենի ֆոնին տարօրինակ են Փաշինյանի լռությունն ու գաղտնիության տակ պահվող սկզբունքները:
Եթե Փաշինյանին թվում է, թե Արցախի հարցից չխոսելը և սեփական տեսակետները հրապարակավ չհնչեցնելը մարտավարական առումով ճիշտ է, ապա նա սխալվում է:
«Հայաստանը չի բանակցելու Արցախի հարցով» ձևակերպումից հետո ինտենսիվ բանակցություններ վարելը նշանակում է Ադրբեջանին հանձնել նախաձեռնությունը: Ու այդպես էլ կա: Դա է պատճառը, որ Ալիևը դարձել է հավասարակշիռ ու արդեն չի խոսում Երևանը գրավելու մասին, քանզի նա մեր մայրաքաղաքը գրավելու մասին հայտարարություններ անում էր այն ժամանակ, երբ Արցախում ոչինչ չէր ստանում: Հիմա, թերևս, կոնկրետություն և իրական ակնկալիք կա բանակցություններից: Դա է, թերևս, պատճառը, որ Ադրբեջանում սկսել են այլ կերպ պահել իրենց, այն է՝ հարաբերականորեն մեղմել հռետորաբանությունը:
Հայաստանն, ի վերջո, պետք է խախտի լռությունը: Փաշինյանը պարտավոր է հանրությանը ներկայացնել, թե ինչ սկզբունքների շուրջ է բանակցում Ադրբեջանի հետ: Հատկապես որ բանակցելու մանդատից նա ի սկզբանե իրեն զրկել է՝ հայտարարելով, որ արցախցի չէ, ու ճիշտ չի համարում Հայաստանի վարչապետի կարգավիճակով Արցախի հարցով բանակցելը:
Ի դեպ, ի՞նչ կա Արցախը բանակցային կողմ դարձնելու փաշինյանական խոստումներից: Դատելով ամենից՝ Արցախն այժմ հեռացված է բանակցային սեղանից առավել քան երբևէ: Եթե դա այդպես չէ, ապա անհրաժեշտ է հրապարակավ ներկայացնել, թե ինչ է արվել այդ ուղղությամբ, և ուր ենք հասել: Այլապես ստացվում է, որ Արցախի հարցով հնչած միակ խոստումը, այլ թեմաներով հնչեցրած խոստումների պես, հակառակ նշանով է իրականանում:

По какому принципу Армения переговаривается по вопросу Арцаха?
В связи с вопросом Арцаха сложилась довольно непонятная ситуация. С одной стороны, по занятии должности руководителя нашей страны Никол Пашинян заявил, что не будет вести с Азербайджаном переговоров по части Арцаха, но с другой – переговаривается, к тому же интенсивно.
Переговоры сейчас идут вокруг не известных нам принципов. Пашинян всячески избегает демонстрации того, что ведет с Алиевым переговоры в рамках оставшихся в наследство от предыдущих властей документов и договоренностей, но при этом не заявляет, каковы представляемые им принципы.
Говоря о принципах, министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян выделил важность вопроса обеспечения безопасности, а наиважнейший принцип статуса Арцаха представил как средство обеспечения безопасности, а не цель. Заметим, что это очень размытая и опасная формулировка. Подобные формулировки дает также азербайджанская сторона.
Примечательно то, что в озвучиваемых после нынешних армяно-азербайджанских переговоров заявлениях отсутствуют пункты, касающиеся хода договоренностей, достигнутых в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Такое впечатление, что их уже нет в повестке, и Пашинян заменил эти институциональные договоренности, образно говоря, достигнутыми с Алиевым в лифте договоренностями, которые не накладывают на стороны никаких обязательств. Эти обязательства были аннулированы.
Примечательно также то, что в результате многоэтапных переговоров Пашинян-Алиев и Мнацаканян-Мамедъяров посредники стали оптимистичны, а Азербайджан – полон ожиданий (кстати, Баку и не скрывает, что ожидает увидеть Арцах в составе Азербайджана целиком, обещая взамен гарантии безопасности). На фоне всего этого странны молчание и держащиеся в тайне принципы Пашиняна.
Если Пашиняну кажется, что молчание в вопросе Арцаха и отказ публично озвучивать собственные позиции верно в тактическом плане, то он ошибается.
Ведение интенсивных переговоров после формулировки «Армения не будет переговариваться по вопросу Арцаха» означает сдача инициативы Азербайджану. Так и происходит. Именно поэтому Алиев стал уравновешенным и уже не говорит о захвате Еревана, так как он делал заявления о покорении нашей столицы тогда, когда ничего не получал в Арцахе. По-видимому, сейчас присутствует конкретика, и с переговорами связываются реальные ожидания. Поэтому, пожалуй, в Азербайджане и начали вести себя иначе, то есть сравнительно смягчили риторику.
Армения наконец-то должна нарушить молчание. Пашинян обязан представить обществу, вокруг каких принципов переговаривается с Азербайджаном. В особенности когда он изначально лишил себя мандата на переговоры, заявив, что не является арцахцем и не считает правильным ведение переговоров по вопросу Арцаха в статусе премьера Армении.
Кстати, что нового по части пашиняновского обещания сделать Арцах стороной переговоров? Судя по всему, Арцах сейчас как никогда отстранен от переговорного процесса. Если это не так, то нужно публично представить, что было предпринято в этом направлении и какой точки мы достигли. Иначе получается, что единственно озвученное обещание по вопросу Арцаха, наподобие обещаний на другие темы, реализуется с противоположным знаком.