26 ամենահարուստ միլիարդատերերի կարողությունը հավասարվել Է 3,8 մլրդ չքավորների եկամուտներին. «Oxfam»
Միլիարդատերերի թիվը վերջին տասը տարում գործնականում կրկնապատկվել է եւ 2018 թվականին հասել է 2208-ի, իսկ նրանց կարողությունն օրական աճել է 2,5 միլիարդ դոլարով: Դա, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է «Oxfam» միջազգային բարեգործական եւ հումանիտար կազմակերպության հետազոտությունը, որը պատրաստվել Է Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախաշեմին:
Կազմակերպության տվյալներով՝ այդ խմբի մարդկանց բարեկեցության աճը մեկ տարում կազմել է 900 միլիարդ դոլար, եւ այժմ միլիարդատերերի կարողությունն ամենամեծն է ամբողջ ժամանակի ընթացքում: Նշված է, որ 2017-ից մինչեւ 2018 թվականն ընկած ժամանակամիջոցում յուրաքանչյուր երկու օրը մեկ աշխարհում նոր միլիարդատեր Է հայտնվել: Միաժամանակ «Oxfam»-ը նաեւ այլ տագնապալի միտում է արձանագրում. աշխարհի ամենանաաղքատ մարդկանց ֆինանսական դրությունն անցյալ տարի բնավ չի բարելավվել: Համեմատելով ստացված արդյունքները՝ կազմակերպությունը հանգել է այն եզրակացության, որ աշխարհի 26 ամենահարուստ մարդանց կարողությունը հավասար է այդ 3,8 միլիարդ ամենաաղքատ մարդկանց ընդհանուր կարողությանը: Այսպես, հետազոտության մեջ նշված է, որ աշխարհի ամենահարուստ մարդու՝ «Amazon» ընկերության սեփականատեր Ջեֆ Բեզոսի կարողությունն աճել է մինչեւ 112 միլիարդ դոլար, եւ այժմ նրա կարողության միայն 1 տոկոսը հավասար է 105 միլիոն բնակչությամբ Եթովպիայի առողջապահության ամբողջ բյուջեին:
«Oxfam»-ը հիմնադրվել Է 1942 թվկանին Օքսֆորդում՝ սովյալներին օգնություն ցույց տալու համար (Oxford Committee for Famine Relief): Ներկայում դա միջազգային միավորում Է՝ բաղկացած 17 կազմակերպություններից, որոնք աշխատում են աշխարհի ավելի քան 90 երկրում: Կազմակերպության նպատակն է աղքատության եւ դրա հետ կապված անարդարության խնդիրների լուծումն ամբողջ աշխարհում, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Состояние 26 богатейших миллиардеров оказалось равным достатку 3,8 млрд бедняков
Число миллиардеров за последние 10 лет практически удвоилось и в 2018 году достигло 2208 человек, а их состояние возрастало на 2,5 миллиарда долларов ежедневно, свидетельствует исследование международной благотворительной и гуманитарной организации «Oxfam», подготовленное в преддверие Всемирного экономического форума в Давосе.
По данным организации, прирост благосостояния этой группы людей за год составил 900 миллиардов долларов, и сейчас состояние миллиардеров является наибольшим за все время. Отмечается, что в период с 2017 по 2018 год каждые два дня в мире появлялся новый миллиардер, сообщает РИА «Новости».
Одновременно «Oxfam» фиксирует и другой тревожный тренд: финансовое положение 3,8 миллиарда беднейших людей мира за прошедший год совершенно не улучшилось. Сравнивая полученные результаты, организация сделала вывод, что состояние 26 богатейших людей мира равно общему состоянию этих беднейших 3,8 миллиарда человек.
Так, в исследовании отмечается, что состояние самого богатого человека в мире, владельца компании «Amazon» Джеффа Безоса выросло до 112 миллиардов долларов, и теперь лишь 1% его состояния равен всему бюджету здравоохранения Эфиопии с населением 105 миллионов человек.
«Oxfam» основана в Оксфорде в 1942 году для оказания помощи голодающим (Oxford Committee for Famine Relief). В настоящее время это международное объединение из 17 организаций, работающих в более чем 90 странах мира. Цель организации – решение проблем бедности и связанной с ней несправедливости во всем мире.