Նիկոլ Փաշինյանը՝ Նյուտոնի 1–ին ու 3–րդ օրենքների արանքում (տեսանյութ)
ԱԺ փոխնախագահ նշանակված Լենա Նազարյանը շատ խորհրդանշական միտք է հայտնել։ Անդրադառնալով ինքնապարգևատրված մարզպետների թեմային՝ Նազարյանը հայտարարել է, որ իր թիմակիցներն իներցիայով են ինքնապարգևատրում արել։
Փոխխոսնակն ուզեցել է ասել, որ մարզպետները չէին ուզում, բայց նախկինից մնացած իներցիան է նրանց ստիպել փող «փախցնել» մոտավորապես այնպես, ինչպես «Ոսկե հորթի» մեջ Օստապ Բենդերից ահագին փող ստացած Շուրա Բալագանովն է տրանսպորտի մեջ իներցիայով գրպանահատությամբ զբաղվում ու մանր փողի վրա բռնվում։
Այո՛, իներցիան հզոր բան է։ Հատկապես երբ ոչինչ և ոչ ոք չի խանգարում այդ իներցիայի ազդեցության տակ շարունակել անել այն, ինչ անում էին նախկինները, ու դեռ մի բան էլ ավելացնել շարժման արագությունը։
Այդ իներցիայի ազդեցության տակ է Նիկոլ Փաշինյանն այժմ պահպանում այն, ինչը նախկինում քննադատում էր։ Խոսքը, մասնավորապես, սուպերվարչապետական լիազորությունների մասին է։ Իսկ ինչո՞ւ չպետք է պահպանի, եթե հանրության լայն շրջանակների կողմից դիմադրության չի հանդիպում ու դեռ մի բան էլ ստանում է հիացական բացականչություններ։
Իներցիան շուտով երիտհեղափոխականներից կսարքի այնպիսինների, ինչպիսինների դեմ նրանք պայքարում էին։ Ու պատկերացրեք, որ նրանք մեղավոր չեն լինի։ Ավելի ճիշտ՝ մեղավոր կլինեն ճիշտ այնքան, որքան նրանց իներցիայով շարժվելու մանդատ տված հպարտ քաղաքացիները։
Եթե իշխանությանը տալիս ես անսահմանափակ լիազորություններ՝ այն հույսով, որ «վատ մարդկանց» փոխարինած «լավ մարդիկ» «ժողովրդի համար մի լավ բան կանեն», ապա արդյունքը լինում են իներցիայով թալանը, կոռուպցիան ու ամենաթողությունը, ընդ որում՝ ավելի մեծ մասշտաբներով ու ավելի լկտի դրսևորումներով։
Ամբոխից չի կարող ժողովրդավարություն ծնվել։ Ամբոխը լավագույն դեպքում կարող է պահպանել այն, ինչի դեմ դուրս էր եկել, իսկ որպես կանոն՝ ստեղծել ավելի այլասերված համակարգ։ Այնպես որ, Լենայից պետք չէ նեղանալ կամ նրան քննադատել իներցիայի թեմայով։ Նա ակամայից բացահայտել է իրենց իշխանության բուն էությունը, այն է՝ նախորդի իներցիայով շարժվելը։
Հ.Գ.։ Իներցիայի օրենքի հայտնագործման հեղինակային իրավունքը պատկանում է Գալիլեյին։ Նյուտոնը հետագայում ավարտուն տեսքի բերեց այն և ներառեց մեխանիկայի դասական օրենքների շարքը։ Իներցիայի օրենքն այժմ հայտնի է որպես Նյուտոնի 1–ին օրենք։
Իներցիայի օրենքը մեխանիկայի հիմնական օրենքներից է, ըստ որի՝ երբ մարմնի վրա արտաքին ուժեր չեն ազդում, կամ ազդող ուժերը փոխադարձաբար հավասարակշռված են, ապա մարմինը հաշվարկման իներցիալ համակարգի նկատմամբ պահպանում է իր շարժման կամ հանգստի վիճակը։
Եթե ֆիզիկայի լեզվից անցնենք քաղաքական լեզվին, ապա ելնելով իներցիայի օրենքից՝ կարող ենք ասել, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանի միահեծան իշխանության վրա հանրությունը ճնշում չգործադրի ու չստիպի շարժվել այն ուղղությամբ, որը ձեռնտու է հանրությանը, ապա Փաշինյանն իներցիայով կշարժվի այն ուղղությամբ, որն անցած տարի մերժվել էր։ Դա մենք չենք ասում, դա բնության օրենքն է, որը Նյուտոնը համակարգված ուսումնասիրել է։
Բնության օրենքները գործում են նաև քաղաքականության մեջ։ Այնպես որ, Փաշինյանը շարժվում է այդ օրենքներով։ Այլ հարց է, որ Փաշինյանի քաղաքականության արդյունքում սկսում է կյանքի կոչվել Նյուտոնի 3–րդ օրենքը, ըստ որի՝ ազդումը միշտ ունի հավասար և հակադիր հակազդում, այսինքն՝ երկու մարմինների փոխազդեցությունները միմյանց հավասար են և հակառակ ուղղված։ Դա նշանակում է, որ Փաշինյանի իշխանության այլընտրանքի ծնունդն անխուսափելի է։ Ինչպես որ իներցիան է որոշ ժամանակ պահպանվում, այնպես էլ հակակշռող ուժի ծնունդն է ժամանակ պահանջում։
Իներցիայի պահպանման ու հակազդեցության ծնունդի ժամանակները քաղաքականության մեջ մոտավորապես հավասար են։

Никол Пашинян: между 1-ым и 3-им законами Ньютона (видео)
Назначенная вице-спикером НС Лена Назарян высказала довольно примечательную мысль. Обращаясь к теме самопремировавших губернаторов, Назарян заявила, что члены ее команды сделали это по инерции.
Вице-спикер хотела сказать, что губернаторы этого не желали, но оставшаяся от прошлого инерция заставила их умыкнуть деньги примерно в том же стиле, что и получивший в «Золотом теленке» от Остапа Бендера большие деньги Шура Балаганов, который по инерции залез в транспорте в карман пассажира и попался на мелочи.
Да уж, инерция – вещь мощная. В особенности когда ничто и никто не мешает продолжать делать под влиянием данной инерции то, чем занимались предыдущие, и даже немного прибавить в темпах.
Под влиянием этой инерции Никол Пашинян сейчас сохраняет то, что раньше критиковал. Речь, в частности, о суперпремьерских полномочиях. А с чего бы ему не сохранять, если широкие слои общества не оказывают какого-либо сопротивления и даже аккомпанируют ему своими восторженными восклицаниями?
Инерция очень скоро сделает младореволюционеров такими же, как те, с кем они боролись. И представьте, что они в этом будут не виноваты. Вернее, будут виноваты ровно настолько, насколько давшие им мандат на движение по инерции гордые граждане.
Если даешь власти неограниченные полномочия в надежде, что сменившие «плохих людей» «хорошие люди» сделают «для народа что-то хорошее», то результатом становится разграбление, коррупция и вседозволенность по инерции, причем в еще больших масштабах и с более наглыми проявлениями.
Из толпы не может родиться демократии. Толпа, в лучшем случае, может сохранить то, прочив чего выходила, а как правило – сформировать более извращенную систему. Так что обижаться на Лену или критиковать ее на тему инерции не нужно. Она невольно раскрыла реальную сущность их власти, то есть двигающихся инерцией предыдущих.
P.S. Авторские права на формулирование принципа инерции принадлежат Галилею. Ньютон впоследствии привел его в завершенный вид и включил в ряд классических законов механики. Закон инерции сейчас известен как 1-ый закон Ньютона.
Закон инерции – один из основных законов механики, согласно которому тело остается в состоянии покоя или равномерного прямолинейного движения при отсутствии внешних воздействий, а также препятствует изменению своей скорости при наличии внешних сил.
Если перейти с языка физики на политический, то, исходя из закона инерции, можем сказать, что если общество не будет оказывать на единоличную власть Никол Пашинян давления и не заставит его двигаться в том направлении, которое выгодно самому обществу, то Пашинян по инерции будет двигаться в том направлении, которое было отвергнуто в прошлом году. Это говорим не мы, а закон природы, который был системно изучен Ньютоном.
Законы природы действуют также в политике. Так что, Пашинян движется в соответствии с этими законами. Другой вопрос, что в результате политики Пашиняна начинает действовать 3-ий закон Ньютона, согласно которому действию всегда есть равное и противоположное противодействие, то есть взаимодействия двух тел друг на друга между собою равны и направлены в противоположные стороны. Это означает, что рождение альтернативы власти Пашиняна неминуемо. Точно так же, как инерция сохраняется определенное время, так и рождение противодействующей силы требует определенного времени.