Դաշնակցությունը պարբերաբար կանդրադառնա գազի գների բարձրացման հարցին
Գազի գնի բարձրացման և դրա հիմնավորվածության առնչությամբ ՀՅ Դաշնակցություն պատգամավորական խմբակցությունն աշխատանքային խումբ է ստեղծել և պարբերաբար անդրադառնալու է այս հարցին։ Այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասել է ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Նա նշել է, որ արդեն հարցադրումներ են ձևավորվել, որոնց վերաբերյալ պատասխաններ են ակնկալում ինչպես իրենք, այնպես էլ հասարակությունը։ Ա. Մինասյանը նշել է, որ գազը Հայաստան է ներկրվում 180 դոլարով, խոշոր սպառողներին իրացվում 243.12 դոլարով, իսկ մյուս սպառողներին՝ 342 դոլարով, այնինչ Մոլդովան գազը ձեռք է բերում 263 դոլարով և իրացնում 220-ով։
-Հարց է առաջանում՝ ինչո՞վ է բացատրվում մեծածախ գնի նկատմամբ մանրածախի գրեթե կրկնակի աճը։ Ըստ մասնագետների՝ միջազգային չափանիշ է համարվում գազալցակայաններում գազը կգ-ով վաճառելը, այնինչ Հայաստանում այն իրացվում է ճնշմամբ, որը ջերմաստիճանի փոփոխության դեպքում ենթակա է ծավալների տատանման,- ասել է Ա.Մինասյանը։
Նա նշել է, որ առանձին խնդիր է քաղաքացիներից սպասարկման վճարի գանձման հիմնավորվածությունը և նպատակահարմարությունը, ինչպես նաև գանձող ընկերության ընտրության հարցը. «Այդ գումարները կազմում են միլիարդավոր դրամներ, ինչն, ըստ էության, տարածվելով բոլոր քաղաքացիների վրա, նույնպես անուղղակիորեն մտնում է գնի մեջ մոտավորապես 10 մլն դոլար տարեկան հաշվարկով»։
Նա նշել է, որ խոշոր սպառողներին գազը մատակարարվում է ոչ թե ֆիքսված սակագնով, այլ ենթակա է փոփոխության՝ կախված կալորիականությունից, սակայն սպառողները գազի իրական կալորիականությունը և որակը ստուգելու հնարավորություն չունեն։ Ա. Մինասյանն ընդգծել է, որ օրենսդրության համաձայն գազալցակայաններում հաշվիչները պետք է լինեն կապարակնքված, սակայն մինչ օրս հայտնի չէ, թե քանի հաշվիչ է կապարակնքվել, և ինչու դեռևս չկնքված հաշվիչներ կան։
-Հարց է առաջանում՝ գործարկվո՞ւմ է արդյոք Կողբ գյուղում տեղակայված  1,5 մլն եվրո արժողությամբ հաշվիչ կայանը, որը պետք է թույլ տար ճշտել ներկրվող գազի իրական ծավալները։ Խիստ մտահոգություն կա գազի հաշվիչների ճշտության վերաբերյալ, որոնց համապատասխանությունը ստանդարտներին նույնպես որևէ կերպ ստուգել հնարավոր չէ։ Երբ խոսվում է գների բարձրացման մասին, պատկան մարմինները փորձում են հեշտությամբ հիմնավորել։ Հարց է առաջանում՝ երբևէ այս անձինք կարո՞ղ են բացատրել՝ ինչով պետք է վճարեն այն քաղաքացիները, ում աշխատավարձերը, կենսաթոշակները և այլ եկամուտները չեն բարձրացվում, և, բնականաբար, ինֆլյացիայի և գործազրկության այսպիսի պայմաններում նրանք ենթարկվում են սոցիալական մեծ ռիսկի՝ չասած այն մարդկանց մասին, ովքեր ներկայացնում են փոքր և միջին բիզնեսի հատվածը։ «ՀայՌուսգազարդն», ի վերջո, իր ներդրումային ծրագրերը պետք է իրականացնի ոչ թե սպառողների, այլ հիմնադիրների շահույթի հաշվին,- նշել է Արծվիկ Մինասյանը։

Дашнакцутюн периодически будет обращаться к вопросу повышения цен на газ
В связи с повышением цен на газ и обоснованием этого, депутатская фракция АРФ Дашнакцутюн создала рабочую группу и периодически будет обращаться к этому вопросу. Об этом сказал член фракции АРФД Арцвик Минасян во время часа заявлений в НС.
Он отметил, что уже сформировались вопросы, ответы на которые ждут как они, так и общество. А. Минасян отметил, что в Армению газ импортируется за 180 долларов, крупным потребителям реализуется за 243.12 доллара, а другим потребителям за 342 доллара, в то время как Молдова импортирует газ за 263 доллара и реализует за 220 долларов.
«Возникает вопрос, чем объясняется почти двойной рост розничной цены по сравнению с оптовой? По мнению специалистов, международным стандартом считается продажа газа на газозаправочных станциях по килограммам, в то время как в Армении он реализуется под давлением, что в случае изменения температуры приводит к колебанию объемов», - сказал А. Минасян.
Депутат подчеркнул, что отдельной проблемой является обоснованность и целесообразность взимания с граждан платы за обслуживание, а также вопрос выбора взимающей компании: «Эти суммы составляют миллиарды драм, что, по сути, распространяясь на всех граждан, также косвенно входит в сумму цены на газ и в годовом расчете составляет примерно 10 млн. долларов».
Он также отметил, что крупным потребителям газ поставляется не по фиксированному тарифу, а по изменяющемуся в зависимости от калорийности, однако у потребителей нет возможности для контроля реальной калорийности и качества газа. А. Минасян подчеркнул, что согласно законодательству счетчики на газозаправочных станциях должны быть опломбированы, однако по сей день неизвестно, сколько счетчиков было опломбировано и почему до сих пор есть неопломбированные счетчики.
«Возникает вопрос, начала ли действовать размещенная в селе Кохб газоизмерительная станция стоимостью 1,5 млн. евро, которая должна была позволить уточнять реальные объемы импортируемого газа? Есть сильное беспокойство относительно точности счетчиков газа, а также их соответствия стандартам. Когда говорится о повышении цен, соответствующие органы пытаются с легкостью обосновать. Могут ли эти люди объяснить, как должны платить те граждане, чьи зарплаты, пенсии и другие доходы не повышаются, и, естественно, в подобных условиях инфляции и безработицы они подвергаются большим социальным рискам, не говоря о тех людях, которые представляют сегмент малого и среднего бизнеса? В конце концов, «АрмРосгазпром» должен реализовывать свои инвестиционные программы не за счет потребителей, а за счет прибыли учредителей», - отметил Арцвик Минасян.