Ո՞րն է Փաշինյանին Բոլթոնի աջակցության գինը
Բանական որևէ մեկի համար կասկած անգամ չի կարող առաջանալ, որ Արցախի հարցով Նիկոլ Փաշինյանն ինտենսիվ բանակցությունների մեջ է, և արդեն մտել է դետալային քննարկումների դաշտ։
Միայն նիկոլապաշտ հպարտ քաղաքացիները կարող են հավատալ, որ Փաշինյանը Դավոսում պատահաբար է հանդիպել Ալիևին, հետը պատահաբար 1,5 ժամ պատմական էքսկուրս արել նրա հետ, որից անմիջապես հետո ազգային անվտանգության գծով ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բոլթոնի մատը պատահաբար կպել է հեռախոսին, ու հավաքվել է Փաշինյանի համարը, ու քանի որ զանգը գնացել էր, ուստի Բոլթոնն ու Փաշինյանը խոսել են դեսից–դենից, բայց ոչ Արցախի հարցից։
Իրականությունն այն է, որ Արցախի հարցով բանակցային գործընթացը խորացել է այնքան, որ Բոլթոնն արդեն հայտարարում է, որ «ԱՄՆ–ն աջակցում է Հայաստանին բարգավաճ ապագա երաշխավորելու Փաշինյանի ջանքերին»։
Փող՝ տարածքների դիմաց
ԱՄՆ աջակցությունը Փաշինյանին, բնականաբար, գին ունի։ Ոչ մի պետություն այլ պետության հենց այնպես չի աջակցում, ու դա նորմալ է։ Պետք է, ուրեմն, հասկանալ, թե ինչ գին է պահանջվում հայկական կողմից։
Ելնելով առկա աշխարհաքաղաքական գործընթացների ամերիկյան վեկտորից՝ Հայաստանի բարգավաճմանն աջակցելու գինը Փաշինյանի ներառումն է հակաիրանական, իսկ վերջին հաշվով՝ հակառուսական մեծ նախագիծ։ Նախագիծ՝ հանուն որի ԱՄՆ–ը Սիրիայում զոհաբերեց քրդերին, հանուն որի պատրաստ է Ադրբեջանին աջակցել Արցախի հարցում, և հանուն որի Հայաստանին ֆինանսական միջոցներ են պատրաստվում հատկացնել (խոսվում է մի քանի միլիարդ դոլար աջակցության մասին)։
ԱՄՆ–ը փորձում է սեղմել օղակը ՌԴ–ի շուրջ և ապակայունացնել Իրանում իրավիճակը։ Թրամփի բնական դաշնակիցներն այդ հարցում Թուրքիան ու Ադրբեջանն են։ Թուրքիայի ուզած գինը Սիրիայում վճարված է քրդերի տեսքով, իսկ ահա Ադրբեջանի ուզած գինը՝ դեռ ոչ։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի ուզածն Արցախն է։ Ու քանի որ ամերիկացիները շտապում են Իրանի հարցում, ուստի շտապեցնում են նաև Փաշինյանին, որին ինչպես Երևանում, այնպես էլ հեռվից Բոլթոնը միշտ տեմպի մեջ է պահում։ Բայց որպեսզի Փաշինյանը կարողանա ապահովել բոլթոնյան պլանի կյանքի կոչումը, նրան ամեն կերպ հիմա աջակցում են ու խոստանում ֆինանսական պարգև, որպեսզի ՀՀ հպարտ քաղաքացիներին, բացի մտրակից, նաև բլիթ տան, կամ բլիթի խոստում։
Դատելով ամենից՝ հիմա Արցախի հարցով բանակցություններն ընթանում են «Խաղաղություն՝ տարածքների դիմաց» բանաձևով, որի բաղկացուցիչն է նաև «Փող՝ տարածքների դիմաց»–ը։ Ահա այն գինը, որն առաջարկում է վճարել Բոլթոնը Փաշինյանին՝ «Հայաստանի բարգավաճմանն աջակցելու» դիմաց։
Փաշինյանը դեռ լուռ է։ Նա հասկանում է, որ ինքը կարող է շատ վատ ավարտել, եթե հանկարծ գնա զիջումների, բայց մյուս կողմից էլ իրեն փող է պետք, որպեսզի կարողանա իշխանությունը պահել։
Փաշինյանը լուռ է, բայց ասեղը պարկում չես պահի։ Նա անցած 9 ամիսներին ոչինչ չի արել մեր բանակն ամրացնելու ուղղությամբ, որպեսզի շանտաժներին ու սպառնալիքներին դիմագրավելու ռեսուրս ունենա։ Նա ոչինչ չի արել հանրային միասնություն և հանդուրժողականություն ապահովելու համար, որը կարող էր հսկայական ամրության պաշար տալ իրեն բանակցային սեղանի շուրջ։ Փոխարենը՝ Փաշինյանն ամեն ինչ արել է հայ–ռուսական հարաբերությունները վատացնելու, ՀԱՊԿ–ում մեզ «իզգոյ» սարքելու և Հայաստանին առանց դաշնակից թողնելու համար։
Փաշինյանը պառակտում ու թշնամանք է մտցրել հանրության մեջ։ Ու հիմա կարելի է ողջամիտ կասկած հայտնել, որ քաղաքական հետապնդումները և, մասնավորապես, ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու բանակի ներկայացուցիչների դեմ արվածը ոչ միայն ու ոչ այնքան անձնական վրեժի, այլ լրիվ ուրիշ նպատակով են արվել։ Արդեն երևում է, թե որ նպատակով։ Այդպես է դա թե ոչ, «հերձումը» ցույց կտա։
Մեկ բան հստակ է՝ Արցախն այն հարցն է, որի հետ կապված ցանկացած սխալ քայլ «քաղաքական անատոմիկ» է ուղարկում այդ քայլն անողին։

Какова цена поддержки Болтоном Пашиняна?
Ни у одного разумного человека не вызывает сомнения, что по вопросу Арцаха Никол Пашинян ведет интенсивные переговоры и уже вошел в этап детальных обсуждений.
Одни лишь николопоклонники в лице гордых граждан могут поверить, что Пашинян встретился в Давосе с Алиевым случайно, затем 1,5 часа случайно занимался с ним историческим экскурсом, после чего советник президента США по национальной безопасности Болтон случайно набрал номер Пашиняна и, поскольку звонок уже раздался, они поговорили о том о сем, но не об Арцахе.
Действительность же в том, что переговорный процесс по вопросу Арцаха углубился настолько, что Болтон уже заявляет, что «США поддерживают усилия Никола Пашиняна по обеспечению процветающего будущего для Армении».
Деньги в обмен на территории
Естественно, поддержка Пашиняна Соединенными Штатами имеет свою цену. Ни одно государство не оказывает поддержки другому просто так, и это нормально. Следовательно, нужно понять, какая цена требуется от армянской стороны.
Исходя из американского вектора нынешних геополитических процессов, ценой поддержки процветания Армении является вовлечение Пашиняна в антииранский, а по большому счету – большой антироссийский проект. Проект, ради которого США пожертвовали в Сирии курдами, ради которого готовы поддержать Азербайджан в вопросе Арцаха и ради которого готовятся выделить Армении финансовые средства (разговоры ведутся о миллиардах долларов).
США пытаются сжать кольцо вокруг РФ и дестабилизировать ситуацию в Иране. Естественными союзниками Трампа в этом вопросе являются Турция и Азербайджан. Запрошенная Турцией цена была заплачена в виде сирийских курдов, а Азербайджаном – еще нет. Понятно, что Азербайджан хочет Арцах. И поскольку американцы спешат в вопросе Ирана, они поторапливают также Пашиняна, которого Болтон, как в Ереване, так и издалека, всегда держит в темпе. Однако для того чтобы Пашинян сумел обеспечить реализацию плана Болтона, его сейчас всячески поддерживают и обещают финансовое вознаграждение, чтобы гордым гражданам РА, кроме кнута, перепал также пряник или его обещание.
Судя по всему, сейчас по вопросу Арцаха переговоры идут по формуле «Территории в обмен на мир», составной частью которой является также «Деньги в обмен на территории». Такова цена, которую Болтон предлагает Пашиняну в обмен на «поддержку процветания Армении».
Пашинян пока молчит. Он понимает, что может очень плохо кончить, если вдруг пойдет на уступки, но, с другой стороны, ему нужны деньги, чтобы суметь удержать власть.
Пашинян молчит, но шила в мешке не утаить. За прошедшие 9 месяцев он ничего не сделал для укрепления нашей армии, чтобы иметь ресурс для противостояния шантажу и угрозам. Он ничего не предпринял и для обеспечения общественной консолидации и толерантности, которые могли бы дать ему большой запас прочности за столом переговоров. Вместо этого Пашинян сделал всё, чтобы испортить армяно-российские отношения, обеспечить нам в ОДКБ статус изгоя и оставить Армению без союзников.
Пашинян внес в общество раскол и вражду. И сейчас уже можно выразить разумное подозрение в том, что политические преследования (в частности, в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна) и шаги против представителей армии были не только и не столько из личной мести, сколько из совсем других соображений. Уже заметно, что это за цель. Так это или нет, покажет «вскрытие».
Одно можно сказать четко: Арцах – вопрос, любой неправильный шаг по которому отправляет своего автора в «политическую анатомичку».