Բաքվում կասեցվել է ընդդիմության չարտոնված երթի անցկացումը
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները կանխել են Բաքվում չարտոնված երթ անցկացնելու փորձը, տաս մարդ ձերբակալվել է: РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Բաքվի ոստիկանության գլխավոր վարչության հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշվում է 50-60 մարդուց բաղկացած խումբը, խախտելով «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի պահանջները, փորձել է երթ անցկացնել: Չարտոնված ակցիայի 15 մասնակից ձերբակալվել է և տեղափոխվել ոստիկանական բաժանմունք: Նրանցից 10-ին կալանավորել են, իսկ ավելի ուշ նրանցից հինգին նախազգուշացումից հետո ազատ արձակել:
Երկրի փոխվարչապետ Ալի Ահմեդովը լրագրողներին հայտնել է, որ ընդդիմությունը «բարոյական ահաբեկչության» է դիմում:
Ավելի վաղ Բաքվի գործադիր իշխանությունն ընդդիմադիր Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհրդին արգելել էր շաբաթ հանրահավաք անցկացնել, քանի որ նախորդ շաբաթ՝ հունվարի 19-ին, կայացած երթի ժամանակ հասարակական կարգի խախտում էր գրանցվել:

Власти запретили митинг оппозиции в Баку
Правоохранительные органы Азербайджана пресекли попытку провести несанкционированное шествие в Баку, арестованы 10 человек, говорится в сообщении Главного управления полиции Баку, передает РИА «Новости».
«…Группа из 50-60 человек в нарушение требований закона «О свободе собраний» пыталась провести шествие. Принятыми оперативными мерами попытка проведения акции, сопровождавшаяся нарушением общественного порядка, была пресечена», – информирует полиция.
«Задержаны 15 участников несанкционированной акции, которые были доставлены в отделение полиции Ясамальского района города Баку. Из них 10 человек арестованы в административном порядке, пятеро после предупреждения отпущены», – отмечают правоохранители.
Вице-премьер страны Али Ахмедов заявил журналистам, что оппозиция прибегает к «моральному террору».
Ранее исполнительная власть Баку запретила оппозиционному Национальному совету демократических сил провести в субботу митинг, так как после предыдущего, состоявшегося 19 января, были зафиксированы нарушения общественного порядка.