ՌԴ Եկատերինբուրգում հայն այրվող տնից երեք երեխայի է դուրս բերել
ՌԴ Եկատերինբուրգի Գնչուական ավանi Դեպուտատսկի փողոցում հրդեհվող տնից Գևորգ Ավետիսյանը երեք երեխայի է փրկել: Այս մասին հաղորդել է Սվերդլովսկի մարզի ԱԻՆ Գլխավոր վարչությունը:
Գևորգը մեքենայով անցնելիս է եղել Դեպուտատսկի փողոցի 53-րդ տան մոտով և նկատելով ծուխը՝ կանգ առել։ Պատուհանից տեսնելով, որ ինչ-որ մեկը ձեռքով թափահարում է՝ նա կոտրել է ապակին, ներս մտել ու դուրս բերել 12 տարեկան երկու աղջկա և 10 տարեկան մի տղայի, նրանցից ոչ մեկը չի տուժել։ Համոզվելով, որ տանն այլևս մարդ չկա՝ Գևորգը երեխաներին հանձնել է հարևանին։
«Հրդեհի փաստով իրականացված հետաքննության և E1 պորտալի ակտիվ մասնակցության արդյունքում պարզվել է հերոսի անունը, որը երեք երեխաներին փրկել էր այրվող տնից: Նա 30-ամյա Գեւորգ Ավետիսյանն է: Ռուսաստանի ԱԻՆ Սվերդլովսկի մարզի Գլխավոր վարչությունը կխրախուսի հերոսին երեխաների կյանքը փրկելու համար»,–ասվում է ԱԻՆ-ի հաղորդագրության մեջ։

Геворг Аветисян спас 3 детей из горящего дома в Екатеринбурге
В МЧС по Свердловской области РФ решили наградить мужчину, который вытащил из горящего дома на Депутатской трех подростков, сообщили в пресс-службе.
«Удалось установить имя героя, который спас в ЧП детей. Им оказался 30-летний местный житель Геворг Аветисян. Главное управление МЧС России по Свердловской области поощрит героя за смелый поступок», – рассказали в МЧС.
Как оказалось, Геворг проезжали с женой на своем автомобиле мимо дома №53 на Депутатской и увидели дым. Он решил остановиться и подойти к дому, который уже горел. Мужчина увидел, что в окне кто-то машет руками и поспешил на помощь. Геворг разбил стекло, внутри дома оказались заперты дети.
В итоге мужчина вытащил троих: двух 12-летних девочек и 10-летнего мальчика. К счастью, никто из них не пострадал. Убедившись, что в доме больше никого нет, Геворг передал детей соседке и уехал.