«Freedom House». հատուկ ուշադրություն Հայաստանին հաջորդ տարում (տեսանյութ)
Freedom House–ը հրապարակել է տարեկան իր զեկույցը աշխարհում ժողովրդավարության զարգացման մասին, որտեղ անդրադարձ կա նաև Հայաստանին: Կազմակերպության եվրասիական տարածաշրջանի գծով տնօրեն Մարկ Բեհրենդըթն իր մեկնաբանությունները տրամադրեց այս առիթով Ամերիկայի Ձայնին:
Ամերիկյան Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է տարեկան իր զեկույցը, ուր տեղ են գտել նաև Հայաստանում անցած տարվա զարգացումները: Ըստ Freedom House-ի՝ Հայաստանը մի շարք այլ երկրների հետ 2018 թվականին արձանագրել է անսպասելի առաջընթաց ժողովրդավարացման տեսանկյունից: Կազմակերպության Եվրասիական տարածաշրջանի գծով տնօրենն ընդգծում է Հայաստանում տեղի ունեցածի ներքաղաքական բնույթը:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ամբողջապես Հայաստանի ներքին զարգացում էր: Այն անսպասելի էր և որևէ կերպ հրահրված չէր դրսից: Նրանք խուսափեցին ուրիշների կատարած սխալներից»,- նշում է Freedom House կազմակերպության եվրասիական տարածաշրջանի գծով տնօրեն Մարկ Բեհրենդըթը:
Կազմակերպության դասակարգմամբ՝ Հայաստանը շարունակում է դասվել մասնակի ազատ երկրների շարքին՝ անցած տարի գրանցելով դրական միտում դեպի ժողովրդավարացում: Տարածաշրջանի երկրներից Հայաստանի հետ մեկտեղ նաև Վրաստանն է որն ունի, ըստ Freedom House-ի, մասնակի ազատ երկրի կարգավիճակ: Տարածաշրջանի այլ երկրները, մասնավորապես Թուրքիան, Իրանը և Ադրբեջանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, դասվում են ոչ ազատ երկրների շարքին:
Freedom House–ի զեկույցն առանձին վերնագրով ընդգծել է Հայաստանում արձանագրած փոփոխությունները՝ դրանք որակելով առաջընթաց, ըստ որի, Հայաստանում տեղի ունեցած զանգվածային ոչ բռնի բողոքի ալիքը ստիպեց նախկին իշխանություններին արձագանքել հանրային պահանջին: Արդյունքում` իշխանությունն անցավ, ըստ Freedom House, դեպի բարեփոխումներ հակված ուժին՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
Մարկ Բեհրենդըթը դրական միտումների հետ մեկտեղ, սակայն, ընդգծեց քննադատական մոտեցման և իշխանության պատասխանատվության անհրաժեշտությունը:
«Շատ կարևոր է, որ քաղաքացիական հասարակությունը, որը երկար տարիներ իշխանությունից դուրս էր, այժմ հնարավորություն է ստացել համագործակցել կառավարության հետ, սակայն դրա հետ մեկտեղ անհրաժեշտ է, որ այն լինի քննադատող և ստիպի իշխանությանը լինել պատասխանատու»,- նշում է Բեհրենդըթը
Զեկույցը գտնում է, որ Հայաստանն ու այն երկրները, ուր 2018 թվականի ընթացքում արձանագրվել են անսպասելի փոփոխություններ, արժանի են հատուկ ուշադրության 2019 թվականի ընթացքում: Կազմակերպությունը կոչ է անում օտարերկրյա դոնորներին առաջնահերթ տեղ տալ երկրների այս ենթախմբին:
«Իհարկե անհրաժեշտ է աջակցել Հայաստանին, քանի որ այդ փոփոխությունների համար պետք են դրամական միջոցներ, և անհրաժեշտ է դրանք անել համահունչ այնտեղ ընթացող գործընթացների: Անվտանգության հետ կապված իրավիճակը Հայաստանի համար ծանր է, և դա շարունակում է մեծ խնդիր հանդիսանալ»,- նշում է Բեհրենդըթը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի մյուս երկրներին՝ զեկույցը նշում է, որ Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդներին հաջողվել է նոր նախագահական ժամկետներ ապահովել բռնաճնշումների, պետական միջոցների վատնման և քաղաքական ընդդիմախոսների ճնշման միջոցով: Հարևան Վրաստանում ևս այն արձանագրում է ժողովրդավարության անկում:
Զեկույցը հատկապես մեծ տեղ է տալիս Միացյալ Նահանգներում ժողովրդավարության հետ կապված իրադրությանը: Այն մտահոգություն է հայտնում ԱՄՆ-ում ժողովրդավարության նահանջի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ ամերիկյան ժողովրդավարության մարտահրավերները սպառնում են խարխլել քաղաքական իրավունքներն ու քաղաքացիական ազատություններն ամբողջ աշխարհում:

«Freedom House»: особое внимание к Армении в следующем году (видео)
Организация «Freedom House» опубликовала свой годовой отчет о развитии демократии в мире, где затронута также Армения. Директор организации по Евразийскому региону Марк Бехрендет предоставил свои комментарии по этому поводу «Голосу Америки».
В отчете организации нашли место и прошлогодние события в Армении. Согласно «Freedom House», Армения, наряду с некоторыми другими странами, в 2018 году зафиксировала неожиданный прогресс с точки зрения демократии. Директор организации по Евразийскому региону подчеркивает внутриполитический характер происшедшего в Армении.
«Происшедшее – это полностью внутренний процесс в Армении. Это было неожиданно и никоим образом не было спровоцировано извне. Они избежали чужих ошибок», – отмечает Марк Бехрендет.
Согласно классификации организации, Армения продолжает причисляться к ряду частично свободных стран, в прошлом году зарегистрировав позитивную тенденцию в сторону демократии. Из стран региона Грузия, согласно «Freedom House», обладает статусом частично свободной страны. Другие страны региона, в частности Турция, Иран и Азербайджан, а также Россия причисляются к ряду несвободных стран.
Доклад «Freedom House» в отдельном заголовке констатировал происшедшие в Армении изменения, классифицируя их как прогресс, согласно которому, имевшая место в Армении волна массового ненасильственного протеста заставила прежние власти отреагировать на общественное требование. В результате, власть перешла, согласно «Freedom House», к силе, склонной к реформам, во главе с премьер-министром Пашиняном.
Марк Бехрендет, наряду с позитивными тенденциями, подчеркнул необходимость критического подхода и ответственности властей.
«Очень важно, чтобы гражданское общество, которое долгие годы было вне власти, сейчас получило возможность сотрудничать с властью, однако наряду с этим необходимо, чтобы оно было критикующим и заставило власти быть ответственными», – отмечает Бехрендет.
Доклад находит, что Армения и те страны, где на протяжении 2018 года были зафиксированы неожиданные изменения, достойны особого внимания в 2019 году. Организация призывает иностранных доноров отдать первоочередное место этой подгруппе.
«Конечно необходимо помогать Армении, потому что для этих изменений нужны денежные средства, и необходимо делать их созвучно проходящим там процессам. Ситуация с безопасностью для Армении тяжелая и это продолжает оставаться большой проблемой», – отмечает Бехрендет.
Обращаясь к остальным странам региона, доклад отмечает, что лидерам России и Азербайджана удалось обеспечить новые президентские сроки посредством репрессий, растраты государственных средств и подавления политических оппонентов. В соседней Грузии также отмечается падение демократии.
Доклад уделяет особое место ситуации с демократией в Соединенных Штатах. Он выражает обеспокоенность в связи с отступлением демократии в США, подчеркивая, что вызовы американской демократии угрожают разрушить политические права и политические свободы во всем мире.