«Անգամ քննչական մարմինը չի համարում, որ մարտի 1-ի առավոտյան Ռ. Քոչարյանն ուժ կիրառելու ցուցում է տվել». Ալումյան (տեսանյութ)
Անգամ քննչական մարմինը չի համարում, որ մարտի 1-ի առավոտյան Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցում է տվել, որ Ազատության հրապարակում գտնվողների նկատմամբ կիրառվի ուժ. նման բան պարոն Քոչարյանին մեղասգրված չէ: news.am–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր՝ փետրվարի 9-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը:
«Ում հրահանգով է տեղում ուժ կիրառվել, ես հիմա չասեմ, որովհետեւ այդ տեղեկությանը ես չեմ տիրապետում: Եթե ոստիկանության գործողություն կիրառելիս դիմադրություն են ցույց տալիս, ոստիկանությունը բոլոր դեպքերում իրավունք ունի կիրառել ուժ: Խնդիրն այն է, որ այդ ուժի կիրառումը պետք է լինի համաչափ»,-ասաց Ալումյանը:

Даже следственный орган не считает, что утром 1 марта Р.Кочарян дал указание применить силу – Алумян (видео)
Даже следственный орган не считает, что утром 1 марта Роберт Кочарян дал указание, чтобы в отношении собравшихся на площади Свободы была применена сила – ничего подобного Кочаряну не инкриминируется. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил адвокат 2-го президента РА Айк Алумян.
«С чьего распоряжения на месте была применена сила, сказать не могу, так как не владею данной информацией. Если действиям полиции оказывается сопротивление, то она, в любом случае, имеет право применить силу. Вопрос в том, что применение этой силы должно быть соразмерным», – сказал Алумян.
Он отметил, что по делу «Сагателян против Республики Армения» Европейский суд не заключал, что сила была применена незаконно, а посчитал, что ее применение было несоразмерным.