Հայաստանին ու Արցախին սպառնացող վտանգը
ԱԺ բարձր ամբիոնից հայտարարվեց, որ ըստ անհրաժեշտության՝ անմեղության կանխավարկածը փոխարինվելու է մեղավորության կանխավարկածով: Սա՛ է լինելու, այսպես կոչված, անցումային արդարադատության գլխավոր առանձնահատկությունը: Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքներից մեկն, ըստ այդմ, վերացվելու է՝ «հեղափոխական նպատակահարմարությունից» ելնելով:
Սա նախ նշանակում է, որ կոռուպցիան ոչ թե վերանալու է, այլ հասնելու է աննախադեպ չափերի:
Քաղաքական ու տնտեսական հետապնդումները կրելու են ընտրովի և խիստ նպատակային բնույթ. ցանկացած ընդդիմախոսի կարող են տնտեսական ռեպրեսիաների ենթարկել՝ առանց դատարանի որոշման ու առանց հիմքերի (ապացուցիր, որ ուղտ չես):
Բացի այդ, մեղավորության կանխավարկածը Հայաստանից կապիտալի աննախադեպ փախուստի է բերելու և առնվազն տեսանելի ապագայում կոչնչացնի ներդրումային դաշտը. այդ ո՞ր հիմարը գումար կներդնի ու բիզնես կզարգացնի մեզ մոտ, եթե ցանկացած պահի կարող է հայտնվել «Որտեղի՞ց քեզ գումարներ» հարցի առաջ:
Եվ ամենակարևորի մասին: Հայաստանի տնտեսությունը կազմալուծող և, հետևաբար, նաև բանակը թուլացնող «մեղավորության կանխավարկածի» պարագայում ոչ միայն Արցախը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում, այլ նաև Հայաստանը կվերածվի «Արևմտյան Ադրբեջանի», ինչպես որ պաշտոնական Երևանի հետ բանակցելուց հետո հոխորտում է այս օրերին Ալիևը:
Ես պնդում եմ, որ մեղավորության կանխավարկածի հիմքով իրականացվելիք անցումային արդարադատությունը շատ ավելի լուրջ վնաս կարող է տալ մեր երկրին, քան մեր թշնամիների բանակները միասին վերցրած:

Угрожающая Армении и Арцаху опасность
С высокой трибуны НС было заявлено, что при необходимости презумпция невиновности будет заменена презумпцией виновности. Такой будет главная особенность так называемого переходного правосудия. По сути, закрепленное Конституцией одно из основополагающих прав человека и гражданина упраздняется, исходя «из революционной целесообразности».
Во-первых, это означает, что коррупция будет не ликвидирована, а достигнет беспрецедентных масштабов.
Политические и экономические репрессии будут носить избирательный и целенаправленный характер: любого оппонента смогут подвергнуть экономическому преследованию – без решения суда и каких-либо оснований.
Кроме того, презумпция виновности приведет к беспрецедентному бегству капитала из Армении, и хотя бы в обозримом будущем уничтожит инвестиционное поле страны: какой дурак согласится вкладывать деньги и развивать бизнес, когда в любой момент может встать перед вопросом «Откуда у тебя деньги?»
И о самом главном. В условия разваливающей экономику и, следовательно, армию «презумпции виновности» не только Арцах окажется в составе Азербайджана, но и Армения превратится в «Западный Азербайджан», как это обещает в последние дни Алиев.
Я настаиваю, что осуществление переходного правосудия на основе презумпции виновности может нанести нашей стране намного больший вред, чем армии наших врагов вместе взятые.