«Ժողովրդի վարչապետը» տապալում է սահմանադրական կարգը. Փաշինյանը գնում է Սահակաշվիլո՞ւ ճանապարհով (տեսանյութ)
Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուշագրավ ու վտանգավոր հայտարարություն է արել: Նա բացահայտել է «տնտեսական հեղափոխության» բոլշևիկյան բնույթը: Ըստ նրա՝ կառավարությունը պատրաստվում է ներդնել մի մեխանիզմ, որի օգնությամբ հնարավոր է լինելու մասնավոր գույքի բռնագանձում իրականացնել առանց մեղադրական դատավճռի: Այսինքն՝ Փաշինյանը ոչ թե սուպերվարչապետական լիազորություններ է ուզում, այլ սուպերի քառակուսի վարչապետական լիազորություններ՝ սուլթանություն:
Փաշինյանն ասում է, որ իրենք առաջնորդվելու են մեղավորության կանխավարկածով: Եթե իրենց թիրախում հայտնված որևէ մեկը չկարողանա ապացուցել, թե որտեղից իրեն այս կամ այն գույքը, ապա նրանից դա վերցվելու է՝ շրջանցելով դատական համակարգը:
Սա առաջին հայացքից ողջունելի որոշում է հատկապես լյումպեն պրոլետարիատի համար, բայց մեղավորության կանխավարկածի կիրառումից առաջինը հենց լյումպեն պրոլետարիատն է տուժելու այնպես, ինչպես տուժեց նախորդ դարասկզբին ու սովի մատնվեց:
Մի կողմ թողնելով հարցի քաղաքական կողմը, որը, անշուշտ, հիմնականն է այս գործընթացում՝ դիտարկենք գույքի խլման փաշինյանական մեխանիզմի իրավական կողմը: Այսինքն՝ թեման վերլուծենք առանց էմոցիաների ու անկախ անձերից:
ՀՀ սահմանադրության 10-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչվում և հավասարապես պաշտպանվում են սեփականության բոլոր ձևերը»:
Ըստ 60-րդ հոդվածի (սեփականության իրավունքը) 4-րդ կետի՝ «Ոչ ոք չի կարող զրկվել սեփականությունից, բացառությամբ դատական կարգով` օրենքով սահմանված դեպքերի»:
Հիմա եթե առանց դատական վճռի Փաշինյանը պատրաստվում է ունեզրկել որևէ մեկին, ապա դա սահմանադրական կարգի տապալում է և մարդու իրավունքների (սեփականության իրավունք) կոպտագույն խախտում: Անձերը պետք է մի կողմ դնել տվյալ դեպքում ու սկզբունքին նայել:
Եթե կլինի քննություն, կլինեն իրավական հիմնավորումներ, որ տեղի է ունեցել, ժողովրդական լեզվով ասած, թալան, ապա մրցակցային, թափանցիկ ու արդար դատավարության արդյունքում թող լինի համապատասխան վճիռ: Իսկ եթե շրջանցելով դատարանը պետք է գույք բռնագրավեն, ապա դա դեպի տոտալիտարիզմ տանող ուղիղ ճանապարհն է և գերթալանչիական համակարգ ստեղծելու ծրագիրը: Դա նաև քաղաքական, տեղեկատվական ու քաղաքացիական դաշտն ամբողջությամբ ոչնչացնելու ծրագիր է, որը «ժողովրդի վարչապետին» հնարավորություն կտա ցմահ իշխել: Սակայն նա պետք է իմանա, որ Հայաստանն արմենբաշի պահելու ռեսուրս չունի:
Ի դեպ, նմանատիպ «անցումային արդարադատություն» Վրաստանում իրականացրել էր տխրահռչակ Սահակաշվիլին: Արդյունքում՝ տեղի ունեցավ սեփականության տոտալ խլում ու վերաբաշխում. տնտեսությունը տուժեց, «ազնիվ հեղափոխականները» դարձան թալանչիներ:
Վրաստանում Սահակաշվիլու կիրառած «մեղավորության կանխավարկածով» տուժել է շուրջ 36 հազար տնտեսվարող սուբյեկտ, իսկ պաշտոնապես բանտերով անցել է ավելի քան 200 հազար մարդ (այդ 200 հազարը հաստատ «նախորդ հանցավոր ռեժիմը չէր ներկայացնում): «Վարդերի հեղափոխության» առաջնորդը հենց դրա արդյունքում հեռացվեց իշխանությունից ու հիմա փախած է Վրաստանից, իսկ նրա շրջապատի 80 տոկոսը կոռուպցիոն մեղադրանքներով կա՛մ հետախուզման մեջ է, կա՛մ բանտում:
Փաշինյանի ու իր թիմակիցների համար Վրաստանի օրինակը պետք է որ դաս լինի, եթե, իհարկե, այդքան ողջամտություն ու հեռատեսություն ունեն գոնե մոտ ապագան տեսնելու համար:

«Народный премьер» свергает конституционный строй: Пашинян идет по пути Саакашвили? (видео)
Во время обсуждения программы правительства премьер Никол Пашинян сделал примечательное и опасное заявление. Он раскрыл большевистский характер «экономической революции». Согласно ему, правительство готовится внедрить механизм, с помощью которого можно будет осуществлять конфискацию частного имущества без обвинительного решения суда. То есть Пашинян хочет не суперпремьерские полномочия, а супер в квадрате полномочия премьера – султанство.
Пашинян говорит, что они будут руководствоваться презумпцией виновности. Если оказавшийся в их прицеле субъект не сможет обосновать и доказать, откуда у него то или иное имущество, то у него оно будет отобрано в обход судебной системы.
На первый взгляд это решение кажется достойным одобрения, в особенности со стороны люмпен-пролетариата, но от применения презумпции виновности первыми пострадает как раз люмпен-пролетариат, как это уже было в начале прошлого века.
Оставив в стороне политическую составляющую, которая, несомненно, является в этом процессе основной, рассмотрим правовую сторону пашиняновского механизма отъема собственности. То есть проанализируем тему без эмоций и независимо от личностей.
Согласно 10-ой статье Конституции РА, «в Республике Армения признаются и равным образом защищаются все формы собственности».
Согласно 4-му пункту 60-ой статьи (право на собственность), «никого нельзя лишать собственности, за исключением установленных законом случаев – в судебном порядке».
Теперь, если Пашинян готовится лишить кого-то собственности без судебного вердикта, то это будет свержением конституционного строя и грубейшим нарушением прав человека (права на собственность). В данном случае личности нужно оставить в стороне и рассматривать вопрос с принципиальной точки зрения.
Если будет проведено следствие и найдено правовое обоснование того, что имело место, говоря народным языком, разграбление, то пускай в результате конкурентного, прозрачного и справедливого судебного процесса будет вынесен соответствующий вердикт. Если же конфискация имущества будет осуществляться в обход суда, то это – прямой путь к тоталитаризму и программа построения суперграбительской системы. Это является также программой полного уничтожения политического, информационного и гражданского поля. Программой, которая предоставит «народному премьеру» возможность пожизненного правления. Однако он должен осознавать и то, что Армения не владеет ресурсами по обладанию арменбаши.
Кстати, подобное «переходное правосудие» в Грузии осуществил печально известный Саакашвили. В результате имел место тотальный отъем и передел собственности: экономика пострадала, а «честные революционеры» стали ворами.
От примененной в Грузии Саакашвили «презумпции виновности» пострадали 36 тысяч хозяйствующих субъектов, а официально через тюрьмы прошли более 200 тысяч человек (эти 200 тыс. уж точно не представляли «предыдущий преступный режим»). Лидер «революции роз» именно поэтому и был отстранен от власти, и сейчас находится в бегах, а 80 процентов представителей его окружения находится либо в розыске, либо в тюрьме – по коррупционным обвинениям.
Для Пашиняна и членов его команды пример Грузии должен стать уроком, если, конечно, они обладают достаточной рассудительностью и дальновидностью, чтобы предвидеть хотя бы ближайшее будущее.